Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66452
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 جوزا 1397 ساعت : 10:49:01

طالبان برای تمدید آتش بس، خروج نیروهای خارجی از افغانستان را شرط گذاشتند

منابع نزدیک طالبان به آریانانیوز گفت که این گروه در چهار عید فطر به سنگر هایشان می روند تا زمانیکه سران طالبان در مورد آتش بس تصمیم بگیرند.

برای نخستین بار طالبان و حکومت سلاح را از روی هم دیگر پایان کردن و دست دوستی بلند کردند اما این دوستی ظاهرن کوتا مدت بوده است.

هرچند حکومت افغانستان آتش بس را تا یک زمان نامعلوم تمدید کرد اما طالبان تا کنون به این ندای حکومت افغانستان لبیک نگفته است.

رییس جمهور غنی روز شنبه گفت:”از روز چهارم عید فطر، به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هدایت می‌دهم که آتش‌بس را تمدید کنند. جزئیات تمدید آتش‌بس به زودی با ملت شریک خواهد شد.”

مردم که انتظار دوام آتش بس از سوی طالبان را نیز داشته اند اما دیده می شود که این گروه به همان سادگی به این خواست ها تن نمی دهد.

به نقل از منابع  نزدیک به طالبان، این گروه برای آتش بس موقعت با نظامیان افغان برای حکومت پیش شرط گذاشته اند.

سید اکبر آقا، عضو پیشین گروه طالبان بیان داشت:”طالبان از عصر امروز دوباره به مناطق خودشان می روند و من به این باور نیستم که این گروه باز هم صلح کند.”

در روز اخیر آتش بس طالبان درحالی به مناطق تحت اداره دولت گشت زنی کردند که سران این گروه به افراد تحت امرشان هدایت دادن که پس از رخداد ننگرهار نباید از سنگر های خودشان بیرون شوند.

مقیم الله، عضو گروه طالبان گفت:”ما هم صلح می خواهیم و می خواهیم در کنار برادر ما زندگی کنمیم.”

 قاری عباسی، عضو دیگر گروه طالبان گفت:”حکومت باید به خواست های ما جواب مثبت نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شود ما به صلح برسیم.”

طالبان در شماری از ولایت ها بر مهم ترین ساحات شبیه چهارسوها پرچم هایشان را بلند کردند ولی مردم از آنان استقبال کردند.

معین، یک باشنده کابل گفت:”خدا را شکر که همدیگر را در آغوش گرفتیم حالا حکومت تامدید کرد طالبان هم تامدید کنند و بگذارند آرام باشیم.”

 رسول، یک باشنده دیگر کابل چنین گفت:”مردم تشنه آرامی است و ما می خواهیم به صلح دایمی برسیم.”

این در حالیست که از آتش بس طالبان ساعتی بیش نمانده است پس از 17 سال شماری از افراد این گروه بار دیگر در فضای دوستی پرچمشان در کابل بلند کردند اما ظاهرن عصر امروز این پرچم ها پایان آمده وطالبان دوباره به سنگرهایشان بر می گردند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد