Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66479
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 جوزا 1397 ساعت : 15:57:02

افغانستان قانون پناهندگی ندارد در حالیکه 6 میلیون مهاجر در بیرون از افغانستان به‌سر می‌برند

افغانستان هنوز قانون امور پناهندگی ندارد، بنابراین فعلا هیچ خارجی نمی‌تواند در مورد تقاضای پناهندگی خود جواب مثبت بگیرد در حالیکه افغانستان 6 میلیون مهاجر در جهان دارد.

وزیر مهاجرین با شرکت در یک کنفرانس خبری از پیش‌نویس قانون امور پناهندگی در افغانستان خبر داد.
وی امروز سه‌ شنبه، ۲۹ جوزا در این نشست خبری در کابل گفت: افغانستان هنوز قانون امور پناهندگی ندارد، بنابراین فعلا هیچ خارجی نمی‌تواند در مورد تقاضای پناهندگی خود جواب مثبت بگیرد.

سید حسین عالمی بلخی افزود: طرح قانون امور پناهندگی تدوین شده و فعلا در وزارت عدلیه است، ما امیدواریم این طرح به زودی نهایی و برای تصویب به مجلس نمایندگان ارسال شود.

بلخی از تعداد مهاجرین در کشورهای دیگر خبر داده افزود: افغانستان در حال حاضر، حدود شش میلیون مهاجر در بیرون از کشور دارد و وزارت امور مهاجرین، برای رسیدگی به مشکلات و دفاع از حقوق آنان تلاش می‌کند.

وی از برگزاری جلسه کمیته مشترک با اتحادیه اروپا در مورد پناهندگان اظهار داشت: برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین افغانستان در کشورهای اروپایی، یک کمیته مشترک با اتحادیه اروپا داریم و جلسه پنجم این کمیته، به زودی برگزار خواهد شد.

وزیر امور مهاجرین به تعداد عودت کنندگان به کشور اشاره کرده اضافه کرد: امسال حدود ۳۳۲ هزار و ۵۵۳ نفر از تمام کشورها مهاجرین بازگشتی داریم، از این میان بیش از ۳۲۰ هزار آن از کشورهای ایران و پاکستان بوده اند. در سال جاری حدود ۹۵۵ نفر از کشورهای اروپایی به کشور بازگشته اند، اما ۲۴۶ نفر آنان بگونه اجباری اخراج شده و مابقی داوطلبانه بوده است. میزان مهاجران بازگشتی امسال مشابه سال گذشته است، زیرا سال قبل مجموعا ۶۱۹ هزار عودت کننده داشتیم که بیشترین آن از ایران بود.

بلخی از توزیع زمین به عودت کنندگان و مهاجرین داخلی سخن گفته اظهار داشت: وزارت مهاجرین توزیع زمین را برای مهاجرین بازگشته به زودی آغاز خواهد کرد، زیرا اگر به مشکلات آنان رسیدگی نشود، دوباره راه مهاجرت را در پیش خواهند گرفت. برای آوارگان دو برنامه داریم، نخست آنان در مناطقی فعلی شان با مردم دیگر ادغام خواهند شد و در برنامه بعدی، تلاش می‌کنیم، تا زمینه برگشت آنان به مناطق اصلی‌شان فراهم شود.


  د افغان ایرکا خبري اژانس

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد