Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66568
تاریخ انتشار : يکشنبه 3 سرطان 1397 ساعت : 11:13:30

ولسوالی جلریز میدان وردک در میان خون و آتش

طالبان شاهراه ورودی مناطق مرکزی را در میدان وردک مسدود کرده و صدها موتر در دو طرف این شاهراه، گیر مانده اند.
گزارش شده است که در این امتداد بیشتر از 16 پوسته سقوط کرده و طالبان به سمت « سیاه خاک » در حال پیشروی می باشند.
در اثرحملات طالبان ۱۲ نفر کشته و بیش از ۳۷ نفر اسیر و هزاران مسافر در اوج اضطراب و وحشت حملات طالبان قرار دارند و منتظرند که تادولت نیروهای دفاعی بفرستد، اما تاجاییکه دیده میشود، دولت به بهانه آتش بس، سکوت کرده است و فاجعه دارد ابعاد بزرگتر و گسترده تری بخود بگیرد.

برادر یکی از کاربران فیسبوک در تماس تلفنی گفته است که: لحظه به لحظه طالبان به ما نزدیک میشود و مسافران همه لحظه شماری حملات آنها را برخود دارند. در اینجا تلفن ها آنتن نمیدهند و من حداقل سه تا جهار کیلومتر به کوه بالا شده ام و برایت ( برادرش ) زنگ زدم. همه خانواده ها هنوزاز سرنوشت مسافران خود خبر ندارند.

اگر دولت اشرف غنی با فرستادن نیروهای کمکی دفاعی، به داد مردم مناطق مرکزی ( هزاره ها ) نرسد، این بدان معنا است که در خلق فاجعه با طالبان همسو بوده که سوره عقد آن در آتش بس یک جانبه دولت خوانده شده است. در جانی خیل پکتیا، فیصله ای مناطق امن برای طالبان شکل میگیرد، اما در جلریز و میدان وردک، هزاره ها را به رگبار می بندند، راه را بر مسافران می بندند و اسیر میگیرند.

هرگاه چنین فاجعه ای گسترده شود، دولتیان و والیان هزاره تبار مقصران درجه اول این جنایت تاریخی است. آنها از نام هزاره صاحبان کرسی شده اند، اما اگر در روزهای مرگ و زندگی تبارش، چشمان شان را به روی تحمیل فاجعه برهزاره نمی بندند. به دولت برای فرستادن نیروهشدار بدهند. در صورتیکه دولت به هشدار شان بها ندهد به وجدان انسانی خود مراجعه نموده، رسماْ استعفا نموده و در کنار مردم شان بایستند. باز آنوقت خواهیم دید که اشرف غنی چگونه میتواند حکومت کند؟ چون گفته اند که « زور مردم، زور خدا است. »

وضعیت کنونی جلریز و میدان وردک، فاجعه بار است، اگر دولت و دولتیان هزاره، به داد مردم نرسند، مطمین باشند که صدای ملت خاموش نمیشود و صداهای تعصب و تبعیض و نوکران هزاره ای شان را به گورستان تاریخ خواهد سپرد. چون دیگر کارد به استخوان رسیده است. برای طالب در جنوب « مناطق امن و صلح » ایجاد میکنند، اما در مرکز و شمال آنها را به جنگ و خلق فاجعه تشویق می نمایند.


  علی تقوایی

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد