Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66632
تاریخ انتشار : چهار شنبه 6 سرطان 1397 ساعت : 10:24:32

موافقتنامه جامع همکاری های ایران و افغانستان بزودی نهایی می شود

 سفیر ایران در سازمان ملل گفت: موافقتنامه جامع همکاری های ایران و افغانستان بزودی نهایی و اجرایی می شود.

غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران ضمن شرکت در نشست عادی سه ماهانه شورای امنیت با عنوان وضعیت در افغانستان گفت که متاسفانه برقراری امنیت همچنان بزرگترین چالش دولت وحدت ملی افغانستان به شمار می رود و دولت افغانستان برای حفظ امنیت نیازمند حمایت جامعه بین المللی است تا بتواند صلح و امنیت را نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه تقویت کند.

خوشرو در ادامه گفت که دولت ایران همواره درحمایت از تقویت صلح و امنیت و توسعه اقتصادی در کشور همسایه خود ثابت قدم بوده است و از هرگونه ابتکار عمل افغانی در این جهت از جمله پروسه کابل حمایت می کند.

وی افزود: دولت ایران از آتش بس موقت میان دولت و طالبان همزمان با عید سعید فطر استقبال کرد همچنان که از بهبود روابط میان دو همسایه یعنی افغانستان و پاکستان استقبال کرد.

خوشرو ادامه داد: تروریزم و افراط گرایی نه تنها تهدیدی علیه افغانستان که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت در منطقه هستند. اقدامات ضد تروریستی باید یکی از اولویت های دولت افغانستان باشد در عین حال  ایران اعتقاد دارد که در مبارزه با تروریزم نباید نیروهای داعش و گروههای وابسته به آن را دست کم گرفت.

 وی اظهار داشت: ایران تقویت همکاریهای منطقه‌ای را نیز راهی همسو با تقویت صلح و ثبات در افغانستان می داند. خوشرو با اشاره به تشکیل کمیته‌های مشترک میان دو کشور اظهار امیدواری کرد که موافقتنامه جامع همکاریهای میان دو کشور بزودی نهایی و اجرایی شود.

وی با اشاره به طرح مهم بندر چابهار گفت که هرگونه تلاش برای اختلال در این طرح کمک به نیروهایی است که خواستار صلح و توسعه افغانستان نیستند و لازم است که جامعه بین المللی  بی قید و شرط از اجرای چنین طرحهای حیاتی حمایت بعمل آورد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد