Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66639
تاریخ انتشار : چهار شنبه 6 سرطان 1397 ساعت : 18:38:24
سفیر افغانستان در تهران:

افغانستان و ایران در مسأله آب به توافق‌های کلی رسیده‌اند/ مسأله عدم رعایت حق‌آبه هیرمند بی‌اساس است

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، از توافق‌های کلی میان ایران و افغانستان در مساله آب خبر می‌دهد و می‌گوید: مباحث مربوط به رودخانه هیرمند، خشک شدن هامون و تالاب‌ها و نیز هریرود، از جمله مسائلی است که در مورد آن‌ها تفاهم‌کلی صورت گفته و مورد قبول طرفین است.

دکتر نصیراحمد نور در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره آخرین نتایج و بررسی‌های کمیته مشترک آب میان دو کشور ابراز کرد: خوشبختانه در تمام کمیته‌ها به خصوص آب نشست‌ها و گفت‌وگوهایی در فضای صمیمی برگزار شده و به توافق‌های کلی هم دست یافته‌اند که برای هر دو طرف قابل قبول است.

وی درباره جزئیات توافق‌های صورت گرفته در مسأله آب افزود: بحث رودخانه هیرمند، خشک شدن هامون و تالاب‌ها از جمله این موارد است و در کمیته مذکور به این نتیجه رسیده‌اند که علل خشک‌شدن تالاب‌ها مورد کارشناسی قرار گیرد و بعد از مشخص شدن نتیجه، همکاری‌ها درباره احیاء تالاب‌ها انجام شود. همچنین در مورد هریرود نیز به نتایجی رسیده‌اند که در گام‌های بعدی عملیاتی شود.

این دیپلمات بلندپایه افغانستان در ایران در پاسخ به این سوال که تاکنون چه توافقاتی بین دولت‌های دو کشور در رابطه با مساله آب در کمیته مذکور صورت گرفته،‌ اظهار کرد: در این مساله وارد جزئیات نمی‌شوم؛ اما تفاهم‌های اصولی مورد قبول دو طرف بدست آمده است. متاسفانه کل منطقه ما دچار خشکسالی‌های بی‌سابقه است و در سال جاری اکثر مناطق در افغانستان بیش از 60 درصد کاهش بارندگی دارند، در برخی مناطق مردم دچار کوچ اجباری شده‌اند که علت عمده همه این‌ها تغییر اقلیم و خشکسالی‌های مداوم است.

وی تاکید کرد: درواقع علت عمده در مساله آب تغییر اقلیم، کاهش بارندگی‌ها، افزایش دمای زمین و افزایش چند صد برابر استفاده از آب به مقاصد مختلف در مقایسه با 50-40 سال گذشته است ضمن این‌که خشک شدن تالاب‌ها منحصر به تالاب‌های مشترک دو کشور نیست و شامل همه تالاب‌های منطقه است.
 

اشکالی در پرداخت حق آبه هیرمند وجود ندارد
نصیراحمد نور درباره این‌که چرا حق‌آبه هیرمند پرداخت نمی‌شود؟ گفت: در موضوع حق‌آبه هیرمند اشکالی وجود ندارد و همان‌طور که گفتم هر دو کشور بر مفاد معاهده آبی هیرمند پایبند هستند و لذا این‌که متأسفانه در رسانه‌ها گفته می‌شود افغانستان حق‌آبه را پرداخت نمی‌کند، موضوعی کاملا بی‌اساس است و مشکل اصلی کاهش چشمگیر بارندگی، تغییر اقلیم و استفاده چند صد برابری امروز از آب در مقایسه با گذشته است.

وی همچنین بیان کرد: سایر کمیته‌های مشترک نیز جلسات خود را برگزار کرده‌اند و در کمیته امنیتی و اقتصادی میزبانی نوبت تهران است تا تفاهم‌های انجام شده در کابل را در جلسات خود مورد بررسی قرار دهند.
 

950 هزار پناهنده در ایران داریم
سفیر افغانستان در تهران در ادامه این‌ گفت‌وگو درباره این‌که کمیته ساماندهی پناهندگان افغان تاکنون چه اقداماتی را انجام داده و آیا آمار دقیقی از افراد مجاز و غیرمجاز وجود دارد؟ اظهار کرد: این کمیته تا به حال دو بار تشکیل جلسه داده یکی در تهران و دیگری در کابل که به تفاهم‌هایی هم رسیده و آمار و ارقام هم همان است که مقامات ذیربط و اداره اتباع جمهوری اسلامی ایران گزارش می‌دهند.

وی همچنین بیان کرد: یک گروه، افرادی هستند که پناهنده محسوب می‌شوند و حدودا شامل 950 هزار نفر است و گروه دیگر خانوارهایی هستند که ویزای اقامتی دارند  و رقم 450 هزارتایی در  مورد آن‌ها گفته شده، اما به دلیل این‌که برخی به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند، شاید این رقم کمتر شده باشد.

این دپیلمات بلندپایه کشور یادآور شد: گروه دیگری هم هستند که به تازگی اداره اتباع سرشماری از آن‌ها را آغاز کرده است و تقریبا 750  تا 800 هزار نفر را شامل می‌شود که این گروه‌ها افرادی هستند که فعلا در ایران سکونت دارند.

وی تصریح کرد: تاکنون جلساتی برگزار و در کمیته‌ها قول داده‌ شده تا روند قانون‌مندسازی پی‌گیری شود و هر دو طرف هم مسئولیت‌هایی را به عهده گرفتند،‌ لذا سرشماری صورت گرفته  و اکنون باید از طرف افغانستان این افراد تثبیت هویت شوند. امیدوار هستیم تا درخواست و پیشنهادات سفارت در این زمینه مورد پذیرش قرار گیرد که با همکاری اداره اموراتباع، مهاجرت و گذرنامه، بتوانیم در ایران تثبیت هویت را هم انجام دهیم.
 

طرح صلح از حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار است
سفیر افغانستان در تهران در ادامه این‌ گفت‌وگو در ارزیابی خود از روند گفت‌وگوهای صلح در این کشور هم اظهار کرد: بحث صلح جزو برنامه‌های اصلی دولت در افغانستان بوده و هم اکنون نیز ادامه دارد و رئیس‌جمهور افغانستان نیز همواره بر این مسأله تاکید کرده است.

وی یادآور شد: در دومین نشست پروسه کابل که در ماه حوت گذشته برگزار شد، اشرف غنی، رئیس جمهور بسته کاملا سخاوت‌مندانه‌ای را ارائه کرد که تاکنون سابقه نداشت و در واقع تمامی بهانه‌ها را از طالبان گرفت. این بسته و طرح مورد حمایت‌ منطقه‌ای و بین المللی قرار گرفت و پس از آن نیز کنفرانس دیگری در ماه حمل در تاشکند برگزار شد که تاکیدی بر نشست پروسه کابل بود.

این دیپلمات بلندپایه کشور خاطرنشان کرد: این تلاش‌ها در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی ادامه دارد و در این نشست‌ها کشورهای همسایه به خصوص ایران و سازمان‌های مهم بین المللی حضور داشتند که همه از طرح صلح حمایت کردند.
 

بدنه طالبان طرفدار ادامه جنگ نیستند
نصیر احمد نور در ادامه بیان کرد: براساس اطلاعاتی که داریم، بخش قابل ملاحظه‌ای از افراد طالبان طرفدار ادامه جنگ نیستند و در مجموع جنگ بر آن‌ها و بر ملت افغانستان تحمیل شده، اما تلاش‌ها امیدوار کننده است و به‌عنوان نمونه شاهد بودیم که در آستانه عید فطر دولت افغانستان آتش بس یک‌جانبه را اعلام کرد که طالبان هم چنین کردند.

وی با تاکید بر این‌که بدنه طالبان طرفدار ادامه جنگ نیستند، گفت: رئیس جمهور افغانستان در چنین شرایطی آتش بس اعلام شده را برای مدت 10 روز دیگر تمدید کرد و بر  این نظر است اگر طالبان آمادگی داشته باشد آتش بس برای یکسال و یا دائمی تمدید شود.

سفیر افغانستان در تهران همچنین بیان کرد: در حال حاضر تلاش‌ها در جریان است و امیدواری‌ها  قوت گرفته، ‌زیرا نه تنها مردم و طالبان از جنگ خسته شده‌اند، بلکه این شرایط می‌تواند برای امنیت کشورهای همسایه و منطقه آسیب جدی داشته باشد،‌همسایه‌های ما در صلح و ثبات افغانستان ذی نفع هستند.

وی ادامه داد: برادران پاکستانی ما از حمایت مطلوب از روند صلح دریغ می‌کردند، اما اخباری رسیده مبنی بر این‌که رهبر طالبان پاکستان در یک عملیات کشته شده است. امیدواریم که دیگر هیچ بهانه‌ای نباشد و حمایت‌های بیرونی از این گروه‌ها خاتمه یابد و شاهد صلح و امنیت در افغانستان باشیم زیرا این صلح، امنیت و ثبات به نفع همه منطقه است.
 

داعشی‌های موجود در افغانستان، برخی از اعضای طالبان هستند
سفیر افغانستان در تهران در مورد حضور گروه داعش در افغانستان و این‌که آیا دولت اقداماتی در مقابله با این گروه انجام داده است یا خیر؟ گفت: این گروه‌ها با افکار و ایدئولوژی که دارند، منحصر به یک کشور یا یکی  دو گروه نیست، داعش تولدیافته عراق و سوریه است و ما از این نوع داعش در افغانستان نداریم و آنچه گفته می‌شود صحیح نیست،‌ مراجع امنیتی ما در این زمینه بررسی‌های خود را انجام داده و نشانه‌ای پیدا نکردند.

وی تاکید کرد: آنچه وجود دارد، همان‌هایی است که عضو طالبان بودند و اکنون فقط پرچم عوض کرده و پرچم سیاه برافراشتند لذا این گروه شامل تعداد کمی از نیروهای داخلی و تعداد دیگر هم از سایر کشورهای آسیای میانه، ‌چچن، ‌پاکستان و... هستند که پیش از این در صفوف طالبان بودند.

نصیراحمد نور خاطرنشان کرد: قدرت و تعداد این گروه آن‌گونه که در رسانه‌ها ذکر می شود، براساس بررسی‌های دقیق مراجع امنیتی ما به آن اندازه نیست و هر جا که این گروه فعالیت کرده‌اند، توسط نیروهای امنیتی افغانستان سرکوب شدند. البته اغلب در شرق افغانستان فعال بودند که سه تن از امرا و رهبران درجه یک آن‌ها در عملیات نیروهای امنیتی ما از بین رفتند.

وی همچنین بیان کرد: بنابراین این داعشی‌ها عمدتا مربوط به یکی از جناح‌های طالبان به نام شبکه حقانی هستند و به دلیل این‌که عملیات‌ وحشیانه و ضدبشری آن‌ها به نام طالبان ثبت نشود با این عنوان فعالیت می‌کنند. در نتیجه داعش آن‌گونه که در سوریه و عراق شاهد بودیم، در افغانستان وجود خارجی ندارد.

این دیپلمات بلندپایه کشور در ادامه درباره تاثیر نتایج انتخابات آتی کشور برای کشورهای منطقه و در سطح بین‌المللی هم گفت: امیدواریم همان‌طور که انتخابات گذشته برگزار شد، ‌این انتخابات هم موفقیت آمیز باشد و نمایندگان واقعی مردم انتخاب شوند، زیرا هر دولتی که زاده رأی مردم باشد، از وزن و اعتبار منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردارمی باشد.

نصیر احمد نور در پایان خاطرنشان کرد: روابط افغانستان در چنین وضعیتی و با انتخاب دولت توسط رأی اکثریت و شفاف مردم با همه کشورهای همسایه نه تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه بیش از پیش تقویت و گسترش خواهد یافت.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد