Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66749
تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 سرطان 1397 ساعت : 09:38:26
در همایش تمدن اسلامی مطرح شد:

آیت الله محسنی: وظیفه علما طراحی تمدن اسلامی است

رئیس شورای علمای شیعه کشورمان گفت: وظیفه همه علما این است که تمدن و فرهنگ اسلامی را در جهان طراحی کنند.

آیت الله محسنی یکی از علمای برجسته کشورمان، در همایش علمی تمدن اسلامی با محوریت نقش و رسالت علمای افغانستان، در هتل آفتاب ولایت مشهد با تاکید بر اینکه آینده اسلام بدون تمدن میسر نیست، ابراز کرد: وظیفه همه علما این است که تمدن و فرهنگ اسلامی را در جهان طراحی کنند.

رئیس شورای علمای شیعه کشورمان ادامه داد: اگر در صد سال پیش در مصر و ایران این همایش با این عنوان برگزار می گردید، زندگی سیاسی و اجتماعی فرهنگی مسلمانان عوض می شد. شکست مسلمانان در طول تاریخ از استعمار باعث شد امروز کار جوامع اسلامی به اینجایی که هست، برسد.

آیت الله محسنی با اشاره به اینکه اسلام از همه ادیان در طول تاریخ پیشرو بوده است، گفت: جامعة المصطفی برای حضور همه علمای صاحب نظر گرایش های مذهبی اسلام در این همایش دعوت کند و همه درباره تمدن اسلامی و آینده آن بحث کنند.

وی افزود: دین اسلام بر همه عناصر مشتمل است و همه آنها در شکل دهی تمدن موثر هستند.

رئیس شورای علمای شیعه کشورمان درباره علمیت قرآن و نگاه تمدنی آن، اظهار کرد: قرآن کریم در آیات خود به علوم تجربی پرداخته است و امروز دانشمندان ایمان دارند که این کتاب آسمانی در چند هزار سال پیش به زیبایی در زمینه علوم تجربی مانند فیزیولوژی مطالبی را بیان کرده است‌.

همچنین آیت الله العظمی محسنی؛ نقش و رسالت علمای افغانستان به مسوولین جامعةالمصطفی پیشنهاد داد تا علاوه بر علما و نخبگان افغانستان، دانشمندان غیرایرانی از سایر کشورها را نیز گرد هم جمع نماید تا درباره آینده اسلام صحبت کنند.

آیت الله العظمی محسنی در بخش دیگر سخنان خود عنوان کرد: دینی که دین فقرا و گداها باشد هیچ نقشی در دنیا ندارد و باید این دین را درست کرد تا با تمدن انسانی همراه شود .

وی همچنین تصریح کرد تمدن دارای چند عنصر فرهنگ، علم، کار، هنر، دولت و اخلاق است و علوم تجربی مخالفتی با قرآن پیدا نکرده و این  بزرگ‌ترین معجزه علمی قرآن است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد