Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66891
تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 سرطان 1397 ساعت : 11:37:33
حقیار نویسند و تحلیلگر برجسته کشور:

هدف امریکا از نشست نمایشی در عربستان؛ فریب افکار عمومی و تقویت داعش در افغانستان است

مقامات عربستان سعودی، امام کعبه و علمای ٣٧ کشور اسلامی در نشست علمای دینی در جده صرفا از طالبان و حکومت افغانستان خواستند جنگ را متوقف نمایند در حالیکه جنگ افغانستان یک جنگ نیابتی است و عوامل اصلی آن نیز خارجی اند و دو طرف درگیر داخلی برای اربابان خارجی دارند خود قربانی می‌دهند.

نشست بیش از صد تن از علمای دینی از 37 کشور اسلامی در چارچوب سازمان همکاری اسلامی در جده در عربستان سعودی دیروز آغاز شد. صالح بن حمید امام کعبه طی سخنانی در این نشست ضمن خطاب به طرفهای درگیر در افغانستان گفت که دیگر به این جنگ ناروا و غیرموجه پایان دهند. ولی پرسش این است که آیا عوامل اصلی جنگ در افغانستان همین دو طرف درگیر افغان می باشند؟ یا نه هر دو طرف این جنگ نیابتی، برای دیگران دارند خود را قربانی می کنند؟ علیرغم اینکه هر دو طرف درگیر افغانستان برای توجیه جنگ خود دلایلی دارند، حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی آن تحت نام دفاع از خاک و امنیت کشور جنگ را ادامه می دهند و طرف مقابل (طالبان) را تروریست و نوکران بیگانه می دانند و طالبان نیز نیروهای خارجی موجود در افغانستان و ماموریت جنگی آنان را برای جنگ خود بعنوان جواز و افغانستان را کشور اشغال شده می دانند و دولت و نیروهای امنیتی افغانستان را دست نشانده می دانند.

واقعیت این است که نه هیچکدام از علما و سیاسیون کشورمان ماموریت جنگی نیروهای خارجی و راهبرد جنگی آنان را در کشور می توانند توجیه کنند و نه می توانند از آن چشم پوشی کنند.

همچنین طالبان نیز به هیچ عنوان نمی توانند کشتار هموطنان عادی و غیر نظامی و حملات انتحاری علیه غیرنظامیان را توجیه کنند و برای این کار هیچ دلیلی ندارند و اینکه هر دو طرف درگیر در افغانستان نمی توانند یک پروسه سازنده برای صلح ر ا آغاز کنند و هر روز باعث کشته شدن صدها تن از هموطنان بیگناه می شوند علتش این است که عوامل این جنگ اینها نیستند بلکه عوامل  جنگ خارجی دارند و دو عامل اصلی جنگ جاری در افغانستان بگفته محمد زبیر شفیقی مدیرمسئول روزنامه ویسا چاپ کابل یکی امریکا و دوم ارتش و سازمان استخباراتی پاکستان (ISI) می باشند، امریکا اهداف خاص خود در منطقه دارد که با  راهبرد جنگی آن را از جاک افغانستان دنبال میکند و پاکستان نیز  هم اهداف خاص خود هم با امریکا اهداف مخفی و مشترک دارند. مسئولیت و تقصیر طالبان و حکومت افغانستان این است که این شهامت را ندارند که خود را از این وضعیت خارج سازند و مستقل شوند و برای منافع ملی و ارزشهای دینی و بقای خود مستقلانه تصمیم بگیرند.

مردم افغانستان به حرمین شریفین احترام زیادی قائل اند ولی تازمانیکه راهبرد جنگی برای منافع امریکا و پاکستان در افغانستان ادامه داشته باشد، احترام به حرمین شریفین هیچگاه نخواهد توانست جنگ در افغانستان را متوقف نماید.

اما قاضی محمد حسن حقیار نویسند و تحلیلگر برجسته کشورمان در این باره می گوید، اینکه مقامات عربستان سعودی و امام کعبه و علمای دینی کشورهای اسلامی صرفا  از دو طرف درگیر جنگ میخواهند جنگ را متوقف نمایند و از عامل اصلی این جنگ که امریکا است این مطالبه را نمیکنند معنی اش این است که نشست علمای دینی جده نیز همچون نشست علمای دینی سه کشور افغانستان، پاکستان و اندونیزی در جاکارتا یک نشست نمایشی جهت فریب دادن به افکار عمومی است، حقیار افزود، جنرال جان نکلسن فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان دو ماه پیش گفته بود که امریکا قصد دارد طالبان را از طریق علمای دینی تحت فشار قرار دهند که بگفته حقیار هدف اصلی امریکا این است که طالبان را از داخل دچار شک و تردید و در عین حال دچار نفاق کنند ولی هدفش پایان دادن به جنگ در افغانستان نیست بلکه از یکسو تحت کنترل در آوردن جنگ  و از سوی تقویت داعش است۔


  تهیه و تنظیم : عاشق حسین طوری

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد