Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66939
تاریخ انتشار : شنبه 23 سرطان 1397 ساعت : 13:22:09

شرکت گلبدین حکمتیار در نشست رهبران احزاب اپوزیسیون دولت در کابل!

«گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی که از متحدین سیاسی اشرف غنی محسوب می‌شود در نشست رهبران احزاب اپوزیسیون در کابل حضور یافت.

شماری از رهبران احزاب سیاسی که اپوزیسیون دولت محسوب می‌شوند برای بررسی روند انتخابات کشور در کابل گردهم آمدند.

گفته می‌شود که در نشست اعضای اپوزیسیون دولت در هتل «سرینا» در کابل، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز حضور یافته است.

«صلاح الدین ربانی» رهبر حزب جمعیت اسلامی «محمد محقق» معاون ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت مردم، «ضرار احمد مقبل» وزیر سابق خارجه کشور، «یونس قانونی» رئیس سابق پارلمان، «انوارالحق احدی» رئیس جبهه ملی نوین، «سید حامد گیلانی» رهبر حزب معاذ ملی و «باتور دوستم» رئیس حزب جنبش ملی اسلامی درباره انتخابات پارلمانی کشور بحث و گفت‌و کردند.

«بشیراحمد قاسانی» خبرنگار «تلویزیون یک» نیز نوشت: شماری از رهبران احزاب اپوزیسیون دولت نشستی را در هتل «سرینا» برگزار کردند که «حکمتیار» رهبر حزب اسلامی نیز در آن حضور داشت.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که به دلیل عدم محبوبیت اشرف غنی و پیروزی اپوزیسیون دولت در انتخابات آینده ریاست جمهوری حکمتیار نیز تغییر موضع داده و به دنبال تعامل با احزاب اپوزیسیون دولت است.

حکمتیار در حالی به جمع احزاب اپوزیسیون دولت پیوسته است که اشرف غنی در چند ماه اخیر چندین ملیون دلار برای تامین مصارف حکمتیار پرداخت کرده است. این در حالی است که اشرف غنی فرماندهان وابسته به سایر احزاب را به شدت سرکوب می‌کند اما شبه نظامیان حزب اسلامی بدون هیچ ممانعتی به فعالیت‌های مسلحانه خود ادامه می‌دهند.

رایزنی رهبران احزاب اپوزیسیون دولت درباره انتخابات پارلمانی در حالی صورت می‌گیرد که دولت به مهندسی انتخابات متهم است و ارگ ریاست جمهوری نیز طرح مشترک احزاب سیاسی برای نظارت بر روند انتخابات را نپذیرفته است.

احزاب اپوزیسیون دولت چند ماه پیش با ارائه طرحی به ارگ ریاست جمهوری و پایان بخشیدن به نگرانی‌ها درباره تقلب احتمالی در انتخابات خواستار ایجاد «اتاق نظارت مشترک» در کمیسیون انتخابات کشور شدند.

کمیسیون انتخابات کشور هفته گذشته آمار ثبت نام کنندگان در روند ثبت نام رای دهندگان برای انتخابات پارلمانی کشور را بیش از 9 ملیون نفر اعلام کرد که این موضوع نگرانی نهادهای دیدبان بر روند انتخابات و احزاب سیاسی افغانستان را برانگیخته است.

زیرا با وجود اینکه زمان در نظر گرفته شده برای ثبت نام رای دهندگان تقریبا پایان یافته است حدود نیمی از مراکز ثبت نام رای دهندگان به دلیل ناامنی مسدود مانده و در شهرهای بزرگ نیز این روند با استقابل کمرنگ مردم روبرو شده است.

این در حالی است که دولت وحدت ملی از سوی نهادهای ناظر بر انتخابات و احزاب سیاسی به تلاش برای مهندسی انتخابات به نفع اقوام پشتون متهم است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد