Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67030
تاریخ انتشار : شنبه 30 سرطان 1397 ساعت : 11:23:53

هدف قرار دادن غیر نظامیان توسط نیروهای خارجی در قندوز یک جنایت جنگی است

دو روز پیش نیروهای خارجی در جریان عملیاتی در ولایت قندوز چندین منزل مسکونی را هدف قرار دادند که در نتیجه 28 غیرنظامی کشته و شماری نیز زخمی شدند.

سازمان حقوق بشر کشورمان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که نیروهای خارجی بار دیگر نشان دادند که به تعهدات شان برای در جلوگیری از تلفات مردمی در جریان علمیات‌های نظامی عمل نمی‌کنند.

«لعل گل لعل» رئیس سازمان حقوق بشر کشور به روزنامه ویسا گفت: حمله اخیر نیروهای خارجی در ولسوالی «چاردره» به غیرنظامیان یک جنایت جنگی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

از سوی دیگر، فرماندهی نیروهای آمریکایی و ناتو در کابل با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در حمله هوایی نیروهای خارجی در قندز هیچ غیرنظامی کشته نشده است.

در بسیاری از موارد نیروهای آمریکایی و ناتو تلفات غیرنظامیان را توسط نیروهای خارجی کتمان می‌کنند دولت وحدت ملی نیز به سهل انگاری و بی‌تفاوتی در برابر کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی متهم است.

پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، تلفات غیرنظامیان افغان بیش از 70 درصد افزایش یافته است، موضوعی که پنتاگون نیز در گزارش اخیرش به آن اعتراف کرده است.

این در حالی است که در چند روز گذشته حملات نیروهای آمریکایی به اهداف غیر نظامی در لوگر، خوست،پکتیا، ننگرهار و نورستان ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

از سوی دیگر، نیروهای آمریکایی در افغانستان از مصونیت قضایی برخوردار هستند و دولت نیز نمی‌تواند موضوع کشتار غیرنظامیان کشور توسط نظامیان آمریکایی را پیگیری کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد