Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67294
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 اسد 1397 ساعت : 17:30:02

مدیر کل امور اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران به دلیل نوسانات ارز را رد کرد

مدیر کل امور اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی خبر افزایش بازگشت مهاجرین افغانستان پس از نوسانات در بازار ارز ایران را رد کرد و گفت: روند بازگشت مهاجرین به افغانستان طبق روال روزانه بوده و حتی در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابهه سال گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته است.

در آستانه روز خبرنگار اداره کل امور اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی زمینه بازدید خبرنگاران و اصحاب رسانه از نقطه صفر مرزی و گمرک دغارون را فراهم کرد.

مدیر‌ کل اداره اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی در یک نشست خبری مشترک با مولیگتا رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در مشهد مقدس به تشریح و روند ارئه خدمات به پناهندکان پرداخت.

محمد عجمی با اشاره به حضور حدود سه میلیون پناهنده در سراسر ایران گفت: ولایات تهران و خراسان رضوی بیشترین شمار پناهندکان را به خود اختصاص داده است.
 
مدیرکل اتباع مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: در این ولایت ۱۵۰ هزار پناهنده دارنده کارت آمایش، یک صد هزار دارنده پروانه اقامت و روادید شش ماهه و ۷۰ هزار نفر فاقد مدرک که در سال های ۹۵ و ۹۶ در طرح سرشماری شرکت کرده اند و مشخصات آن ها ثبت سیستم شده است در این ولایت زندگی می کنند.

وی همچنین به تحصیل ۷۷ هزار دانش آموز در مدارس خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: از این میزان ۶۰ هزار دارای مدرک و ۱۷ هزار فاقد مدرک می باشند که طی سه سال گذشته در مدارس دولتی ثبت نام و تحصیل می کنند.

محمد عجمی پیش بینی کرد که امسال نیز سه هزار نفر از فرزندان خانواده های فاقد مدرک که به سن تحصیل رسیده اند برای دریافت برگه ی حمایت تحصیلی اقدام و در مدارس ثبت نام نمایند.

این مقام مسوول از ارائه خدمات درمانی پوشش بیمه سلامت اعزام به عتبات عالیات و رسیدگی به اختلافات حقوقی پناهندگان به عنوان دیگر خدمات ارائه شده به پناهندگان نام برد.

در ادامه این نشست خبری محمد عجمی به گزارش های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش بازگشت پناهندکان به افغانستان پس از نوسانات در بازار ارز ایران خاطر نشان کرد: این موضوع صحت ندارد و روند بازگشت مهاجرین به افغانستان طبق روال روزانه بوده و حتی در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابهه سال گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته است.

در ادامه نشست خبری اقای مولگتا رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در مشهد ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران به جامعه پناهندگان طی ۴ دهه گذشته گفت: خدمات این سازمان بر سه محور راه حل پایدار، ارائه کمک به کشور میزبان و حمایت از پناهندگان استوار است.

وی همچنین اعتباری که از سوی جامعه بین المللی به ایران جهت میزبانی از پناهندگان پرداخت می شود را نا چیز و خدمات ارائه شده از سوی جامعه میزبان به مهاجرین را خیلی پیش تر از اعتبارهای اختصاص داده شده بر شمرد.

مولیگیتا با اشاره به فرمان امام خامنه ای برای دسترسی و تحصیل تمام فرزندان اتباع متذکر شد پس از این کسب اعتبار برای ایجاد مراکز آموزشی از سوی جامعه جهانی افزایش یافته است.

وی به ارائه بسته حمایت مالی به بازگشت کنندگان داوطلب گفت این سازمان بسته مالی برای هزینه حمل و نقل در داخل ایران و از نقطه صفر مرزی تا محل سکونتشان در افغانستان اختصاص داده هست که به هر نفر ۱۵۰ دالر و با توجه به مقصدشان  بین ۳۰ تا ۷۰ دالر به این مبلغ اضافه می شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
ننن
جمعه 19 اسد 1397
خروج نیم میلیون مهاجر افغان از ایران در شش ماه گذشته حدود نیم میلیون مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشته‌اند. بر اساس گزارش اخیر سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، از ابتدای سال جاری میلادی (11 دی 1396) تا ماه اوت (مرداد 97) بیش از 463 هزار مهاجر افغان ساکن در ایران به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی ایران به کشورشان بازگشته‌اند و روند بازگشت آنها همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش تنها در هفته اخیر نزدیک به 20 هزار مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگشته اند. کارگران افغان می‌گویند با توجه به کاهش ارزش پول ملی ایران کار کردن آنها در این کشور دیگر به صرفه نیست. پیش از جهش قیمت دلار و ارزهای خارجی در ایران، کارگران افغان هر 1 میلیون تومان ایرانی را با 16-17 هزار افغان معاوضه می‌کردند اما با کاهش ارزش ریال ایران این رقم به 6-7 هزار افغان تنزل یافته است. بر اساس برآوردها حدود 3 میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند و نزدیک به 250 هزار محصل افغان در مدارس ایران مشغول تحصیل هستند. سیل ورود مهاجران افغان به ایران از سال 1980 و پس از اشغال افغانستان از سوی شوروی سابق و آغاز جنگ داخلی در این کشور آغاز شد و طی 4 دهه گذشته با توجه به بحران امنیتی و نبود شغل مناسب در افغانستان،این روند همچنان ادامه داشته است. برخی از مهاجران افغان ساکن ایران نیز تلاش دارند به جای بازگشت به کشورشان از طریق ترکیه به اروپا مهاجرت کنند. عصرایران نمی دانیم قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را