Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67509
تاریخ انتشار : شنبه 27 اسد 1397 ساعت : 18:51:25
مدیرکل اتباع خراسان رضوی:

فقط دو نوع بیمه مجوز دارند؛ برخی بیمه ها غیرقانونی هستند، مهاجرین مراقب کلاهبرداری باشند!

مدیر کل اداره اتباع خراسان رضوی گفت : خروج اتباع نسبت به زمان مشابه در سال قبل کاهش داشته است.

محمد عجمی، مشاور استاندار و مدیر کل اداره اتباع ولایت خراسان رضوی در پاسخ به سوال خبرنگار شفقنا اظهار داشت : نوسانات ارز تاثیری بر خروج اتباع از ایران نداشته است، در برخی زمانها در طول هر سال شاهد کثرت خروج اتباع از کشور هستیم و این یک امر کاملا طبیعی است.
وی افزود : همه ساله در سه مقطع زمانی اتباع غیرقانونی بصورت گسترده به کشور خودشان بر می گردند، یکی 20 روز قبل از عید نوروز و دوم 15 روز قبل از عید فطر و بیست روز قبل از عید قربان.

گفتنی است از چندی بدینسو در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه ها اخبار خروج مهاجرین افغانستانی با آب و تاب منتشر می شود، در حالیکه رییس اداره اتباع از کاهش خروج اتباع خبر داده است.
محمد عجمی در ادامه عنوان کرد : با توجه به اینکه در ایام نزدیک به عید قربان قرار داریم، اتباع غیرمجاز بیشتر از سایر زمانها به کشورشان مراجعت می کنند.
وی تصریح کرد : با این وجود بر اساس آمارها میزان خروج اتباع نسبت به سال قبل نه تنها افزایش نداشته بلکه با کاهش روبرو بوده است.
مدیر کل اداره اتباع با اشاره به شبکه های اجتماعی گفت : برخی کلیپها و اخباری در فضای مجازی منتشر می شود که این اطلاعات واقعی نیست، ممکن است برخی افراد از مرز دوقارون عکسی تهیه کنند و اتوبوسهایی را به تصویر بکشند که حامل اتباع افغانستان هستند، باید بگویم که این مساله در طول سال جریان دارد و بجز جمعه ها روند خروج همه روزه در مرز جریان دارد.


برخی بیمه ها غیرقانونی هستند، مهاجرین مراقب کلاهبرداری باشند!
 عجمی در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به اینکه برخی بیمه های تک برگی در گلشهر بین خانواده های مهاجر توزیع و هزینه هایی دریافت می گردد، اظهار داشت : تنها دو نوع بیمه مورد تایید و دارای مجوز از اداره اتباع وزارت کشور هستند، اول بیمه سلامت برای دارندگان کارت آمایش که در سایه یک قرار داد چهار جانبه بین کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، اداره اتباع وزارت کشور، سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت و درمان منعقد شده و اتباعی که دارای کارت آمایش معتبر هستند می توانند این بیمه را دریافت کنند.

مشاور استاندار خراسان رضوی در ادامه گفت: دوم اتباعی که دارای مجوز اشتغال هستند و در سایه توافق با کافرمای خودشان بیمه شده اند، آنها هم می توانند دفترچه بیمه تامین اجتماعی دریافت کنند.

به بیان دیگر بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی تنها بیمه هایی هستند که بصورت قانونی می توانند اتباع را بیمه کنند و هر بیمه ای غیر این این دو بیمه صرفا قرارداد بین مهاجر و سازمان بیمه گذار است و ممکن است پاسخگویی وجود نداشته باشد.

عجمی اذعان داشت: در سالهای گذشته وقتی اتباع کارت اشتغال دریافت می کردند، کارت بیمه حوادث به آنها داده می شد، متوجه شدیم که در مناطق مهاجرنشین عده ای با عناوین مختلف بیمه حوادث، درمانی و … به منازل اتباع مراجعه می کنند، ممکن است اطلاعاتی بصورت غیررسمی از جایی دریافت کرده باشند و با دریافت مبالغی دفترچه هایی به اتباع بدهند.

مدیر کل اداره اتباع تصریح کرد: این اقدامات به هیچ وجه با هماهنگی و مجوز اداره اتباع نیست، کسانی که تمایل به برخورداری از این بیمه ها دارند و یا کسانی که این بیمه ها را توزیع می کنند، اگر اتفاقی بیفتد و خسارت جانی یا مالی به کسی وارد شود، خودشان باید پاسخگو باشند.

وی در ادامه گفت: برخی از این بیمه ها به اداره اتباع مراجعه کردند و گفتند ما می خواهیم به اتباع بیمه بدهیم، ما بیمه دادن به اتباع را منوط به اخذ مجوز از اداره اتباع وزارت کشور کردیم، تا به الان هیچ کدام مجوزی از اداره اتباع ندارند.

در ادامه گفتگو خبرنگار شفقنا پرسید: در منطقه مهاجرنشین گلشهر افرادی تلفنی با اتباع تماس می گیرند و یا حضوری به منازل اتباع می روند و در ازای 200 هزارتومان آنها را بیمه می کنند، بیمه های تک برگی که هیچ نام و نشان و آدرس درستی ندارند و در مراجعه اولیه می گویند اگر این بیمه را نگیرید از ایران اخراج می شوید! آیا این بیمه ها مورد تایید اداره اتباع هستند؟

مدیرکل اداره اتباع گفت: به هیچ وجه تحویل کارت آمایش منوط به دریافت بیمه نیست، حتی بیمه سلامت و تامین اجتماعی اختیاری است، اتباعی که کارت آمایش 13 دریافت می کنند از آنها نمی خواهیم که بیمه دریافت کنند.

وی ابراز داشت : اینگونه اقدامات یک نوع اجحاف در حق اتباع است، کافی است اگر با چنین مواردی برخورد کردید با اداره کل امور اتباع تماس بگیرید تا ما پیگیری کنیم.


  سیدجمال الدین سجادی ـ شفقنا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد