Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67652
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 سنبله 1397 ساعت : 10:02:57

سهولت‌ها و مشوق‌های بی‌نظیر بندر چابهار ایران برای سرمایه‌گذاری تاجران افغانستان

یک مقام در وزارت راه و شهرسازی ایران از ارائه سهولت‌ها و مشوق‌های بی‌سابقه برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی افغانستان در بندر چابهار این کشور خبر می‌دهد.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های معاونت حمل و نقل وزارت راه‌ و شهرسازی ایران به خبرگزاری آوا گفته که چابهار محلی برای فرار و رهایی افغانستان از انحصار در خشکی بوده و فرصت بی‌نظیری را برای افغانستان برای دسترسی به آب‌های آزاد و کاهش هزینه‌های تبادل با دنیای پیرامونی خود فراهم می‌کند.

به گفته مهدی اشرفی، در حوزه چابهار فرصت‌های سرمایه‌گذاری بی‌نظیر و مشوق‌های خوبی برای سرمایه‌گذاران افغانستان در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرده که در این حوزه، تخفیف ۸۰ درصدی در حقوق و عوارض بندری، تخفیف ۹۰ درصدی در هزینه‌های تخلیه و بارگیری(THC) و تخفیف ۷۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای خالی برای تاجران افغانستان در نظر گرفته شده است.

به گفته این مقام مسئول ایرانی در حوزه بندر چابهار، هم‌اکنون در ادامه انتقال گندم هند به افغانستان، در حال حاضر شاهد ترانزیت حبوبات از هند به افغانستان اند.

وی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری تجار افغانستان در بندر چابهار شکل گرفته، تصریح کرده که تاجران و سرمایه‌گذاران افغانستان می‌توانند با تخفیف‌ها و مشوق‌های بسیار در حوزه‌های احداث انبارهای سرپوشیده و مکانیزه، احداث محوطه‌های نگه‌داری کانتینری و موضوعات مرتبط با لوجستیک، احداث پایانه‌های نفتی برای ترانزیت یا سواپ فرآورده‌های نفتی از محل بندر چابهار، ایجاد مخازن نفتی، ایجاد کارخانه‌های تولیدی یا صنایع ارزش افزوده در منطقه آزاد چابهار و تولید انرژی و بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق سرمایه‌گذاری کنند.

آقای اشرفی در عین حال خاطرنشان کرد که بندر چابهار در حال حاضر دارای یک ظرفیت ۸ میلیون تنی است، و عملیات تخلیه و بارگیری گندم افغانستان نشان‌دهنده وجود زیرساخت‌های کافی برای عملکرد فعلی این بندر است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد