Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67771
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 سنبله 1397 ساعت : 18:09:11

سرپرست امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت تهران از افزایش ۶۰ درصدی نرخ باسوادی مهاجران افغانستانی خبر داد

علی صادقی؛ سرپرست امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت تهران در حاشیه بازدید از اردوگاه پناهندگان افغانستانی گفت: طی جلسه‌ای که  با فیلیپو گرندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در اردوگاه داشتیم، موضوعاتی در رابطه با مشکلات مربوط به مهاجران خارجی در کشور ایران مطرح شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران سخاوتمندانه حدود ۴۰ سال از مهاجران خارجی حمایت و پذیرایی کرده است.

سرپرست امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت تهران ادامه داد: انتظاراتی که کشور از آژانس‌های بین المللی مستقر در ایران دارد و همچنین وظایف و تکالیفی که سازمان‌های بین المللی نسبت به مهاجران دارند را به کمیسر عالی سازمان ملل ارائه دادیم.

صادقی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از سازمان ملل در خواست دارد تا کمیساریای عالی پناهندگان وظایف و تکالیف خود را به صورت مطلوب انجام دهد، ایران نیز گزارشی در رابطه با وضعیت پناهندگان و مهاجران خارجی به این کمیسر ارائه داده است.

وی اظهار داشت: تمام مهاجرانی که از ابتدای انقلاب به کشور ایران مهاجرت کردند از تمام امکانات صحی و تحصیلی و فعالیت در تمام زمینه‌ها به صورت رایگان استفاده کرده اند.

سرپرست امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت تهران خاطر نشان ساخت: بر اساس گزارش ارائه شده به سازمان ملل، نرخ باسوادی مهاجران از ابتدای ورود از ۶ درصد به ۶۶ درصد افزایش داشته است.

صادقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سالیانه هزینه‌ای برای  تحصیل این مهاجران پرداخت می‌کند یادآور شد: حدود ۳ میلیون نفر مهاجر خارجی در سطح کشور داریم که حدود یک سوم آن‌ها در ولایت تهران مستقر هستند و یک سوم  آن‌ها دارای پروانه اقامت و مجاز هستند و به همین تعداد نیز اتباع غیر مجاز را در ولایت تهران داریم.

وی افزود: خدمات پزشکی نیز به صورت رایگان به مهاجران ارائه می‌شود و این مهاجران دارای بیمه سلامت بوده و تفاوتی با شهروندان عادی ایرانی ندارند.

سرپرست امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت  تهران گفت:  به دستور مقام معظم رهبری، دولت مکلف شد تا مهاجران غیرقانونی که فرزندانِ دور از تحصیل دارند را در مدارس ثبت نام کنند که بعد از این دستور حدود ۲۰۰ هزار نفر در ولایت تهران و در مدارس دولتی مشغول به تحصیل شدند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد