Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67796
تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 سنبله 1397 ساعت : 12:53:20

اولین واکنش نظامی به حمله به ادلب

 حمله موشکی اسرائیل به منطقه "وادی عیون حما" در واقع اولین واکنش نظامی نسبت به عملیات پاکسازی ادلب از وجود تروریست‌هاست اما چرا اسرائیل در این خصوص پیشگام شد؟

دیروز پس از آنکه دی‌میستورا از شنیده هایش درخصوص زمان حمله ارتش سوریه به ادلب بهمنظور پاکسازی این آخرین سنگر تروریستها در سوریه خبر داد و تاریخ 10 سپتامبر را به عنوان ضرب الاجل اعلامی از سوی نظام سوریه اعلام کرد، رژیم صهیونیستی منطقه وادی عیون در حما را موشکباران کرد و با این موشک باران در حقیقت از نارضایتی خود از حمله پیش رو به ادلب پرده برداشت و در عین حال از تروریستهای موجود در سوریه که در قالب یک گمانه تعداد آنها بیش از 70000 نفر تخمین زده میشوند اعلام حمایت کرد.

صرفنظر از اینکه به چه میزان این هشدار اسرائیل مخاطبی در میان حکام سوریه و متحدان این کشور پیدا کند و یا محل اثر واقع شود توجه به چند نکته در خصوص آینده عملیات در ادلب ضروری است.

اول: اگرچه تاریخ اعلامی از سوی دمیستورا براساس شنیده ها اعلام شده است اما واقع آن است که بدلیل متاخر بودن این تاریخ بر تشکیل جلسه  روسای جمهور ایران روسیه و ترکیه در ایران و در جمعه پیش رو در خصوص ادلب و آینده تروریست‌ها در سوریه این گفته می‌تواند بیش از یک اعلام صوری و یا پیش بینی صرف باشد؛ آنچه مسلم است اینکه دیر یا زود عملیات ادلب کلید خواهد خورد و عزم دولت سوریه و متحدین این کشور بر آن است تا این آخرین پایگاه تروریست‌ها نیز فتح گردد.

دوم: پیش از آغاز انجام عملیات درادلب، در مناطقی چون ریف لاذقیه، شمال حما و بلاخره غرب حلب همجنان لکه هایی ازحضور تروریست‌ها باقی مانده است که بایستی پاکسازی شود. اگر چه عملیات‌های پراکنده  ای طی روزهای اخیر در این مناطق درحال انجام است اما بنظر می‌رسد طی روزهای آینده شاهد جدیت بیشتری در امر پاکسازی این مناطق باشیم؛ معنای حملات موشکی دیشب اسرائیل به منطقه "وادی عیون" در استان حما نیز بنظر در ارتباط جدی با این مساله باشد

سوم: برگزاری مانوردریایی-هوایی پرحجم روسیه در مدیترانه و در نزدیکی سواحل سوریه طی روزهای گذشته با هدف ارسال این پیام که روسیه درمقابل هرگونه حمله موشکی به سوریه از آمادگی کامل برخوردار است، درکنار اعلام عدم حمایت ترکیه از گروه تروریستی موسوم به "هیات تحریر الشام" و بلاخره سفر وزرای دفاع و خارجه ایران به سوریه پیش از اجلاس جمعه درتهران حکایت از آن دارد که در امر مبارزه با تروریسم در سوریه کشورهای متحد سوریه همچنان با حکومت قانونی سوریه همراه خواهند بود و این بدان معناست که پروژه آزادسازی ادلب کاملا قطعی است و البته زمان تحقق آن زیاد دورنیست.

چهارم: تقویت تحرکات دی‌میستورا بویژه در خلال روزهای اخیر با محوریت ادلب، در واقع بیش و پیش از آنکه ناشی از دغدغه مندی این نماینده سازمان ملل برای مردم ادلب و سوریه باشد متوجه حفظ منافع دول اروپایی و آمریکاست. چه آنکه عملیات در ادلب پیش از آنکه برای ملت سوریه مخاطراتی در پی داشته باشد دول غربی را با سیلی از تروریستهایی مواجه می‌کند که بدنبال شکست قطعی از ارتش سوریه راه اروپا و غرب را در پیش خواهند گرفت و آنگاه این دول غربی هستند که بایستی هزینه این فرزندان دیروز و دشمنان امروز خود را در سرزمینهایشان تقبل کنند.

دمیستورا با ذکر عددی 10 هزار نفری برای تروریستهای باقیمانده در ادلب می‌کوشد تاهزینه مبارزه با این جماعت محدود را بیش از منافع آن معرفی کند و با کوچک سازی مساله و در مقابل آن بزرگنمایی آنچه براه افتادن "حمام خون" در ادلب معرفی می‌کند حداقل ماجرای عملیات را به تاخیر بیاندازد.

پنجم: معنای تلاشها برای به تاخیر انداختن عملیات در ادلب در واقع اعطای فرصت به آمریکاست؛ آمریکا با خرید زمان می‌کوشد تا "منطقه ای ممنوعه" در شمال سوریه ایجاد کند، منطقه ای که از یکسو مهمه صیانت و حفاظت از تروریست‌ها را در خاک سوریه عهده دار شود و از دیگر سو منافع آمریکا در سرزمین پرثروت شمالی سوریه راپاسداری کند؛ پیش از این بهانه جویی‌های آمریکا، فرانسه و بریتانیا مبنی بر احتمال استفاده حکومت اسد از سلاح شیمیایی در ادلب نیز در همین چارچوب قابل تحلیل و مطالعه بود.

بلاخره آخرین نکته آنکه در عملیات ادلب چنانکه معلوم است احتمال استفاده از مردم به عنوان سپر انسانی دور از ذهن نیست و تلاش تروریست‌ها برای تحویل "منطقه سوخته" به فاتحان جنگ کاملا محتمل است. بنابراین احتمال وقوع ماجرایی همچون آنچه در"حلب" و همچنین "موصل" پیش از این اتفاق افتاد و طی آن هم جنگ به درازا کشید و هم عملیات بشکلی کوچه به کوچه و خانه به خانه پیش رفت کاملا وجود دارد به همین خاطر بنظر می‌رسد معظم تلاش‌های حکومت سوریه و متحدان این کشور بر برنامه ریزی دقیق در این خصوص متمرکز باشد و این یعنی آنکه اقداماتی مانند آنچه دیشب و در حمای سوریه اتفاق افتاد تاثیری درسرنوشت عملیات پیش رونخواهد داشت.


  ابورضاصالح

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد