Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67806
تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 سنبله 1397 ساعت : 20:29:49

اسماعیل خان به عنوان نماینده احزاب سیاسی افغانستان برای مذاکره با طالبان انتخاب شد

یک منبع آگاه در ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، از توافق بر سر انتخاب «اسماعیل خان» به‌عنوان رییس هیات مذاکره کننده احزاب‌ سیاسی افغانستان با طالبان خبر داد.

یک منبع آگاه در ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از توافق بر سر انتخاب «محمد اسماعیل خان» به‌عنوان رییس هیات مذاکره کننده احزاب‌ سیاسی افغانستان با طالبان خبر داد.

این منبع آگاه گفت که طی ۳ روز گذشته رهبران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان و شماری از شخصیت‌های سیاسی دیگر از جمله، «حامد کرزی» رییس‌جمهور پیشین کشور در مورد انتخاب رییس هیات مذاکره کننده احزاب‌ سیاسی با طالبان گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند و در این نشست توافق شد که اسماعیل خان به‌عنوان رییس این هیات انتخاب شود.

به گفته وی، هنوز این تصمیم به‌صورت نهایی اتخاد نشده و قرار است به‌زودی ائتلاف بزرگ افغانستان این تصمیم خود را اعلام کنند.

«فخرالدین قاری‌زاده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان گفت: اسماعیل خان از فرماندهان برجسته جهادی در افغانستان و از شخصیت‌های بانفوذ و تاثیرگذار است و می‌تواند در روندهای سیاسی بزرگ افغانستان از جمله گفت‌وگوهای صلح موثر واقع شود.

وی افزود: پیش از این نیز طالبان اعلام کرد که برای گفت‌وگو با احزاب سیاسی در افغانستان از جمله «اسماعیل خان» آمادگی دارد. بنابراین انتخاب اسماعیل خان به‌عنوان رییس هیات مذاکره کننده احزاب‌ سیاسی با طالبان می‌تواند روزنه‌ای را برای آغاز رسمی گفت‌وگوهای صلح با مخالفان دولت افغانستان ایجاد کند.

قاری‌زاده خاطرنشان کرد: اسماعیل خان از تجارب فراوان نظامی و سیاسی در معاملات و معادلات و برنامه‌های کلان سیاسی و نظامی افغانستان برخوردار است. وی نه تنها در میان حزب جمعیت اسلامی افغانستان بلکه در میان سایر احزاب‌ سیاسی و جهادی افغانستان از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است.

این خبرنگار هموطن تصریح کرد: اسماعیل خان به‌عنوان شخصی که بر روی تمامی احزاب‌ سیاسی افغانستان اجماع دارد، می‌تواند در مذاکرات سیاسی با طالبان نقش مهمی ایفا کند و انتظار مردم افغانستان آن است که این روند و رسالت بزرگ را به‌خوبی انجام داده و به سرانجام برساند.

وی تاکید کرد: اسماعیل خان که از فرماندهان برجسته حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، بیشتر پایگاه قدرتش در غرب کشور می‌باشد، ولی با تمامی احزاب‌ و جریان‌های سیاسی در افغانستان رابطه خوبی داشته و به‌همین خاطر انتظار می‌رود که این فرمانده جمعیت اسلامی افغانستان بتواند با طالبان وارد مذاکره شده و آنها را تشویق کند تا رسما با حکومت وحدت ملی وارد مذاکره شوند و به خشونت‌ها و درگیری‌ها، در افغانستان پایان دهند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد