Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67849
تاریخ انتشار : شنبه 17 سنبله 1397 ساعت : 19:31:34

دلیل ازدحام امروز مقابل سفارت افغانستان در تهران چه بود؟!

از صبح امروز گزارش‌های متعددی در صفحات مجازی در مورد ازدحام بیش از حد مهاجرین در مقابل سفارت افغانستان در خیابان پاکستان تهران و مداخله مأمورین انتظامی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد و روایت‌های مختلفی از این ازدحام بیان گردید.
 
یک شاهد عینی در مورد ازدحام امروز مقابل سفارت افغانستان در صفحات مجازی نوشته است: " امروز ساعت ۹ صبح رسیدم سفارت. داخل حیاط خیلی شلوغ بود؛ جوری که جمعیت قفل شده بود داخل خیابان. مثل روز عاشورا بود . بعد مجبور شدند درب  خروجی و وردی حیاط سفارت و ببندند و کسانی که داخل ماندن، کاراشونو راه مینداختن و از درب اصلی سفارت خارج می‌شدند. مردمی هم که پشت در مونده بودند، کلافه شده بودند، پشت در داد و بیداد می‌کردند و کارمندان سفارت و فحش می‌دادن، بعد ۱۵نفر مامور که روی لباساشون پلیس دیپلماتیک نوشته بود، اومدند و مردم و کنترل می‌کردند. بعضی‌ها هم که فیلم می‌گرفتند، دستگیر می‌شدند، ۵ یا ۶ نفر ظاهرا دانشجو نبودند، بعضی‌ها از ظاهرشون مردم عادی بودند. ولی نمی‌دونم باهاشون چی کار کردند. درگیری هم بین مردم به خاطر اختلاف سر صف بود، منم از ترس نتونستم عکس بگیرم. تازه پرسیدم ، می‌گن کسانی که فیلم می‌گرفتند، فیلم‌ها رو حذف می‌کردن، بعد آزادشان می‌کردند".
 
میر انور غفاری، قنسول سفارت افغانستان در مورد ازدحام امروز گفت: "با رسیدن پاسپورت‌های ماشین‌خوان از کابل، همه خبر شده و بدون نوبت آمده بودند، ظرفیت سفارت هم به حدی نبود که به کل آن‌ها رسیدگی شود، به آن خاطر، تا حدی که امکانات داشتیم و جای بود، پذیرش کردیم، به خاطر این‌که دیگران زیر پا می‌شدند و برآمدن مردم مشکل می‌شد، ورود متباقی را مانع شدیم".
 
وی خاطرنشان کرد که تجمع امروز، "تجمعی نبوده که علیه سفارت باشد".

طبق روال کار بخش پاسپورت‌های ماشین خوان سفارت افغانستان در تهران، پس از تثبیت هویت و تکمیل مراحل بایومتریک و ثبت مشخصات مهاجرین برای دریافت پاسپورت، مشخصات آن ها به کابل منتقل، پاسپورت‌ها در پایتخت چاپ شده و سپس برای توزیع به تهران منتقل می‌شود. سفارت افغانستان نیز از طریق سامانه‌های اطلاع رسانی، به نوبت به اطلاع متقاضیان می‌رساند که برای دریافت پاسپورت‌های خود مراجعه کنند. اما این‌بار متقاضیان پاسپورت بدون دریافت نوبت و روال قانونی، برای دریافت پاسپورت هجوم آوردند.
 
آقای غفاری گفت که چهار هزار جلد پاسپورت به یک‌باره از کابل به تهران رسیده و وقتی مردم خبر شدند، بدون نوبت مراجعه کردند.
 
وی برخی گزارش‌ها مبنی بر عدم علاقه کارمندان سفارت برای کار، به دلیل تعطیلی فردا یک‌شنبه(18 اسد) و یا اعتراض دانشجویان را رد کرد و این تحلیل‌ها و برداشت‌ها را "مغرضانه" خواند.
 
قنسول سفارت افغانستان در تهران گفت که تا همین لحظه(حدود ساعت 4:30 بعد از ظهر) کارمندان ما در حال داخل کردن مردم داخل سفارت و توزیع پاسپورت‌ها هستند؛ همه کارمندان در این زمینه بسیج شده و بیش از یک هزار جلد پاسپورت را توزیع کرده‌ایم.
 
وی با بیان این‌که ظرفیت مکانی سفارت افغانستان محدود دارد، از مردم انتقاد کرد که نوبت را مراعات نمی‌کنند و وقتی می‌گویی که مردم مشکلات دیگری غیر از پاسپورت چون تذکره، تثبیت هویت، نکاح خط و... نیز دارند، کسی به حرف آن‌ها گوش نمی‌دهد.
آقای غفاری خاطرنشان کرد که در خدمت هم‌وطنان خود قرار داریم، اما به شرطی که نوبت را مراعات کنند.
 
وی گفت که در بحث پاسپورت، تنها توزیع پاسپورت نیست، "بلکه هر پاسپورت معرفی‌نامه کار دارد، چون برخی نام‌های مردم مخالف تذکره‌های‌شان است، تذکره‌های‌شان مشکل دارد، باید برای هر کدام شان نامه بدهیم. از سوی دیگر، تنها یک موضوع پاسپورت نیست، نکاح نامه است، تثبیت هویت است و...".
 
قسول سفارت افغانستان با تشکر از مهاجرین تصریح کرد: "حوصله‌مندی داشته باشند، پاسپورت‌ها توزیع می‌شود".
 
وی گفت که آن‌ها نیز از هجوم بی‌نوبت و یک‌باره مردم غافل‌گیر شدند، وگرنه در یک برنامه منسجم‌تر، از صبح می‌توانستند به بیشتر مراجعه‌کنندگان رسیدگی کنند.
 
آقای غفاری خاطرنشان کرد که هجوم بیش از حد و بدون نوبت مردم، مشکلاتی را در بیرون از سفارت، از جمله مشکلات ازدحام و بندش خیابان به وجود آورده بود و به همین دلیل، نیروهای امنیتی دست به اقدام زده و مردم را منظم ساختند و کدام مشکل دیگری وجود نداشته است.
 
وی با بیان این‌که فردا یک‌شنبه(18 سنبله) سفارت جمهوری اسلامی افغانستان به دلیل فرا رسیدن سالروز شهادت قهرمان ملی کشور و هفته شهید تعطیل است، خاطرنشان کرد که از روز دوشنبه(19 سنبله) کارها در سفارت افغانستان به صورت نرمال پیش خواهد رفت و باقی پاسپورت‌ها توزیع خواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد