Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67931
تاریخ انتشار : شنبه 24 سنبله 1397 ساعت : 13:44:22

شماری از زندانیان زن در قندهار قصد ترک زندان را ندارند

شماری از زندانیان زن در قندهار بخاطر بی سرپناه بودن و بی امنیتی قصد ترک زندان را ندارند.

فعالان حقوق بشر در ولایت جنونی قندهار گفته‌اند که شماری از زندانیان زن این ولایت پس از پایان دوران محکومیت‌شان، به دلیل نداشتن محلی برای زندگی در زندان مانده‌اند.

در زندان ولایت قندهار حدود سه هزار زندانی بسر می‌برند که کمتر از صد نفر آنان زنان هستند.

مسئولان زندان این ولایت نیز گفته‌اند که بعد از ختم دوران محکومیت زنان زندانی، آنان یک لحظه مسئولیت نگهداری این زنان را ندارند، اما به گفته او، این زنان به علت مشکلات یا اختلاف‌های خانوادگی نمی‌خواهند که "به خانه‌های شان برگردند".

در شماری از ولایت‌ها از جمله کابل برای حل این مشکل برای زنان "خانه امن" ایجاد شده است.

یکی از این زندانیان، خانم ۲۰ ساله‌ای است که به جرم فرار از منزل محکوم شده است.

این خانم جوان مدت محکومیتش تکمیل شده است ولی همچنان در زندان بسر می‌برد و مایل نیست که به خانه برگردد، خانه‌ای که به دلیل فرار از آنجا زندانی شده است.

او با بیان این که دوران محکومیت یک سال بود و اکنون به اتمام رسیده است، افزود: "من می‌خواهم با کسی بروم که با او عقد کرده‌ام و او نیز اکنون در زندان است."

تنها معصومه نیست که قصد برگشت از زندان را به خانه ندارد. درچند ماه اخیر مسئولان زندان قندهار می‌گویند که به چندین قضیه مشابه برخورده‌اند.

محمد یوسف، معاون زندان سرپوزه ولایت قندهار می‌گوید که در شش ماه اخیر سه زن دیگر بعد از آن که مدت محکومیت آن سپری شده، زندان را ترک نکرده‌اند.

او می‌گوید زنانی که قصد ترک زندان را ندارند، برای مدیریت زندان بار دوش می‌شوند.

به گفته او، به دلیل اینکه خانه‌ امن در قندهار وجود ندارد و زندانیان حاضر نیست با بستگان شرعی خود به خانه برگردند، آنها نیز نمی‌تواند این افراد را به کسی دیگری تحویل دهند.

این وضعیت محدود به قندهار نیست. فعالان حقوق بشر می‌گویند در ولایات همجوار مثل ارزگان، زابل و هلمند در جنوب کشور نیز شماری از زنان با طی مدت حبس شان به علت نبود محل مناسب برای زندگی بعد از دوران محکومیت در زندان نگهداری می‌شوند.

فخرالدین فایض، سرپرست دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت قندهار باقی ماندن زندان را در زندان پس از تکمیل شدن مدت محکومیت‌شان "نقض حق بشری" تعریف می‌کند.

در شهر کابل شش خانه امن وجود دارند که در آن زنانی نگهداری می‌شوند که مجبور به فرار از خانه پدر و یا هم شوهر خود شده‌اند و یا اینکه نزدیکان آنان بعد از رهایی این خانم‌ها از زندان آماده نیستند آنها را بپذیرند.

معاون امور زنان درجریان سفرش به قندهار با مسئولان محلی گفته که برای کاهش خشونت علیه زنان در این ولایت اعمار خانه امن خیلی مهم است.

این مقام حکومت همچنان گفته بود تلاش خواهد کرد برای عملی ساختن این برنامه منابع مالی را نیز پیدا کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد