Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67961
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 سنبله 1397 ساعت : 17:17:21

هشدار عطامحمد نور به بازداشت هوادارانش توسط حکومت به ویژه کمیسیون انتخابات در هرات

عطامحمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و یکی از رهبران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، از  بازداشت شماری از هواداران ائتلاف در ولایت هرات به حکومت هشدار داد.

به تازگی شماری از هواداران ائتلاف بزرگ ملی دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در ولایت های بلخ، هرات و قندهار مسدود کرده‌اند.

امروز نیز شماری زیادی از هواداران این ائتلاف، دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در ولایت ننگرهار بستند.

هواداران ائتلاف بزرگ ملی هشدار داده اند که اگر حکومت به خواست‌های اصلاحی این ائتلاف توجه نکند، دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در برخی‌های ولایت های دیگر نیز مسدود خواهد کرد.

بایمتریک رای دهندگان در روز انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به رای واحد قابل انتقال و دادن سهم نظارتی به احزاب از خواست‌های ائتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی اند.

اما، حکومت به ویژه کمیسیون انتخابات گفته که برای بایمتریک رای دهندگان و تغییر سیستم انتخاباتی زمان کافی باقی نمانده است.

در همین حال، در ولایت هرات، نیروهای امنیتی به تجمع هواداران ائتلاف در نزدیکی دروازه کمیسیون انتخابات حمله کرده و شماری از آنان را بازداشت کرده‌اند.

این اقدام حکومت با واکنش رهبران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان روبرو شده است.

عطامحمد نور والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی در واکنش به این اقدام حکومت گفته که با تاسف حکومت افغانستان بجای پاسخگویی به خواست‌های احزاب سیاسی ‌و مردم، به خشونت متوسل می‌شود و در پی خفه کردن صدای مردم است.

آقای نور تاکید کرده:"هشدار می‌دهیم که اگر به زودترین فرصت همکاران تحصن کننده ما در هرات را که بصورت غیر قانونی حکومت در بند کشیده است، رها نکنند با موج بی پیشینه مردم روبرو خواهد شد که عواقب آن بدوش حکومت می‌باشد."

وی افزوده:"حکومتی که توان مقابله با چند موترسایکل سوار گروه طالبان را ندارد، می‌تواند با موج خشم مردم به زور سلاح، رویا رویی نماید؟ پاسخ واضح است. بهتر است این نیرویی را که علیه مردم استفاده می‌کنید در جهت آسایش آنان بکار بندید."

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی در اخیر تاکید کرده :"ما در تصمیم خود استوار‌ و مصمم هستیم، هیچ قدرتی جلو مردم را نمی‌تواند بگیرد."


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد