Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67968
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 سنبله 1397 ساعت : 20:45:54

هزاره های غرب کابل برای دفاع از خود مسلح شدند

افزایش تهدیدهای امنیتی در چند ماۀ اخیر هزاره ها را ناچار ساخت تا سلاح بردارند و خودشان از مردم خود دفاع کنند.
به گزارش طلوع، عبدالهادی حیدری، مسؤول یک نهاد مردمی ناحیۀ ششم می‌گوید: «این سلاح‌های شخصی مردم است وزارت داخله برای شان کارت داده.»

بسیاری از این افراد برای تأمین امنیت عزادران محرم در تکیه‌خانه‌ها و جاده‌ها، جنگ افزار برداشته اند چنانکه در هفتم ماه محرم، این افراد جادۀ کوته سنگی را به منظور تأمین امنیت یک کاروان عزاداری بسته بودند.

فهیم چهل و سه ساله یکی از این افراد است که با کلاشنیکوف و بم دستی مجهز است. او می‌گوید روز اول ماه محرم از خانه بیرون شده است و پیوسته در همین کار بوده است. فهیم می‌گوید پدرش به وی گفته که باید به انتحاریان حمله کند: «هفت روز شد که از خانه برآمدیم با آنان خدا حافظی کرده ام و بخشش خواستم از آنان - شاید شهید شوم.»

غلام عباس مردی دیگری است که جنگ افزار برداشته است. او می‌گوید از سه حملۀ انتحاری نجات یافته اما حمله‌های انتحاری در چند سال اخیر ۳۷ تن از نزدیکانش را از وی گرفته اند: «مارا با طالب درگیر ساختند، با داعش درگیر ساختند و حالا به ما می‌گویند که خود تان سلاح بگیرید و امنیت تان را بگیرید.»

این مردان افزایش ناامنی‌ها را در بخش‌های غربی پایتخت بی‌پیشنه می‌دانند و می‌گویند که بسیاری از خانواده‌ها در این بخش‌ها به فرزندان شان اجازه نمی‌دهند تا به مکتب بروند.
سید محمد، باشندۀ ناحیه ششم می‌گوید: «بسیاری خانواده ها اولاد های شان را اجازه نمی‌دهند که مکتب بروند. این حکومت را بگویند که امنیت را چرا تأمین نمی‌کند.»

این در حالی است که وزارت امور داخله اعلام کرد که برای تأمین امنیت بخش‌های غرب پایتخت طرح تازۀ امنیتی را آماده کرده است که بربنیاد یک تفاهم میان مردم محل و نهادهای امنیتی برای تأمین امنیت بهتر روزهای محرم پنج صد جنگ افزار به کسان مشخصی در مکان‌های برگزاری عزاداری توزیع کرده است و نهادهای امنیتی بگونۀ جدی آمادۀ تأمین بهتر امنیت در ماه محرم هستند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد