Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67976
تاریخ انتشار : چهار شنبه 28 سنبله 1397 ساعت : 09:40:12

عبدالله: پاکستان به سخن‌‌های شان صادق نیست و از دیر زمان با ما بازی می‌کند

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور می‌گوید که پاکستان به سخن‌‌های شان صادق نیست و از دیر زمان با ما بازی می‌کند.

رییس اجراییه کشور که روز (سه‌شنبه، 27 سنبله 1397) در همایش رونمایی آثار پروفیسور برهان‌الدین ربانی، رییس پیشین شورای عالی صلح، سخن‌ می‌زد، گفت که مقام‌های پاکستانی در مورد افغانستان سخنانی خوبی را بیان می‌کنند، اما در برابر هیچ‌کدام یکش صادق نیستند.

آقای عبدالله از یک خاطره‌اش که با رییس پیشین شورای عالی صلح و پرویز مشرف، رییس جمهور پیشین پاکستان در سفرش به ایران داشت، یاد کرد و افزود که زمانی که آقای ربانی، سخنان تندی علیه پاکستان بیان کرد، آقای مشرف بیانیه خود را تغییر داد.

او گفت که  آقای مشرف قصد داشت تا در نخست از افغانستان به خوبی یاد کند، بگوید که افغانستان همسایه ما است و آنچه‌ که در این کشور می‌گذره ما هم متاسف هستیم و متاثر می‌شویم که این گفته‌های شان تا هنوز ادامه دارد و کدام تغییرات هم نیامده‌است.

قبل از این نیز مقام‌های افغان گفتند که پاکستان به دنبال فریب دادن دولت افغانستان است و آن‌چه می‌گوید به آن عمل نمی‌کند.

به تازه‌گی شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجۀ پاکستان به کابل سفری داشت و با مقام‌های دولت افغانستان به شمول رییس جمهور، رییس اجراییه و وزیر خارجۀ کشور دیدار کرد.

آقای قریشی در دیدار با مقام‌های افغان گفت که وی با پیام تقویت و تحکیم روابط میان دو کشور آمده و افزود، دولت جدید آماده‌است تا روابط تنش آلود از بین برود.

در عین زمان، مقام‌های افغان می‌گویند که نگرانی خود را با مقام‌های پاکستانی شریک ساخته و دیده شود که آنان چی می‌کنند.


استاد برهان‌الدین ربانی نمادی از اعتدال‌گرایی بود
 همچنین رییس اجراییه در بخش دیگر از سخنان خود افزود: راهی را که استاد شهید پیش گرفت، راه درست و جریانی را که رهبری کرد، یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین جریان‌های افغانستان است که امروز نسل سوم این جریان نیز وارد میدان سیاست شده‌اند.

رییس اجراییه تأکید کرد: کسانی سنگینی این راه دشوار مبارزاتی را درک خواهند کرد که پا به‌میدان سیاست بگذارند و در دشوارترین لحظات ثبات کشور را در نظر داشته باشند.

دوکتور عبدالله عبدالله همچنان افزود: استاد شهید تنها یک سیاست‌گر توانا نبود، بل یک شخصیت علمی با اندیشه‌های ژرف و ادبیات قوی نیز بود. در شرایطی‌که به نام اسلام بر مسجدها، مدرسه‌ها، مرکزهای آموزشی، شفاخانه‌ها و مردم بیگناه حمله‌های خونبار می‌کنند، استاد شهید اما نمادی از اعتدال‌گرایی در پندار و رفتار بود که او را یک سر و گردن از دیگران همیشه بلند نگه داشته است.

رییس اجراییه گفت که شهید صلح در دشوارترین دوره‌ها مبارزه کرد. ضمن قاطعیت و دوراندیشی، سرشار از ادب، اخلاق و رفتار نیک و دلسوز به یاران و همراهان بود.

رییس اجراییه در این همایش بیان داشت: هدف شهید صلح، قهرمان ملی کشور و دیگر شهدای مبارزۀ آزادی خواهانه، این بود که مردم خود بر سرنوشت خود حاکم شوند. ما در عین زمان که به روح پاک شهدا اتحاف دعا می‌کنیم، در راستای برآورده‌شدن اهداف‌شان نیز گام بر می‌داریم.

دوکتور عبدالله عبدالله اضافه کرد: استاد ربانی شهید، تجربه نیم قرن مبارزه درخشان و اندوخته‌های علمی را با خود برد؛ اما آثارش، اندیشه‌ها و راه مبارزاتی‌اش را زنده نگه می‌دارد.

رییس اجراییه کشور در بخشی از سخنانش با اشاره به بستن دروازه‌های کمیسیون انتخابات در شماری از ولایت‌های کشور گفت: انتخابات تنها راه ممکن برای تعیین سرنوشت مردم از طریق خودشان است. به هیچ دلیلی نباید مانع روند انتخابات شد و آن را اخلال کرد. بایومتریک‌شدن رای دهنده‌گان خواست معقول مردم و احزاب است و کمیسیون در این باره توجه کند.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در پایان این برنامه اضافه کرد که صبح امروز نوشته‌ای را در یکی از رسانه‌ها خواندم. در این نوشته برای من از پیش جای تعیین کرده‌اند. آزادی بیان است و من به آن احترام دارم؛ اما تصمیمی که می‌گیرم در مشوره با مردم و تصمیم درست خواهد بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد