Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68002
تاریخ انتشار : پنج شنبه 29 سنبله 1397 ساعت : 14:41:44
رییس‌جمهور غنی در مراسم عاشورا:

افغانستان نمونه‌ای مثال‌زدنی از وحدت میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی است / حمله بر شیعیان حمله بر ملت افغانستان است

رییس جمهور اشرف غنی در مراسم گرامی‌داشت از روز عاشورا در دشت برچی در کابل حمله‌های بر بخش‌های شیعه نشین در شهر کابل را نکوهش کرد و گفت که این حمله‌ها برضد تمام ملت افغانستان استند.

رئیس جمهور غنی افزود: عاشورا در روایات دینی همه مسلمانان، شیعه و سنی از شعایر بزرگ اسلامی به شمار میرود و همواره منبع الهام و درسهای فراوان در تاریخ اسلام بوده است.

آقای غنی که در رأس یک هیأت بلندپایه حکومتی در مراسم عاشورای حسینی در مسجد رسول اکرم(ص) غرب کابل اشتراک کرده بود، تصریح کرد: عاشورا همواره درس مقاومت در برابر بی عدالتی و نابرابری و ستمگری ها بوده است.

به گفته رئیس جمهور، مقاومت در برابر فساد، استفاده ناروا از بیت المال، مقاومت در برابر کسانی است که بر خلق خدا گردن کشی و فرعون گرایی کردند.

رییس جمهور گفت: «هر حمله سر مردم هزاره سر مردم اهل تشیع ما، حمله بالای تمام  مردم افغانستان است و حمله بر وحدت ملی افغانستان است و عمده ترین مسئلۀ اولویت امنیت ملی ما قرار خواهد داشت.»

آقای غنی گفت: امروز شمرها و یزیدهای زمان میخواهند افغانستان را کربلایی دیگر بسازند. اما درسی که از یاران  امام حسین و اهلبیت پیامبر(ص) آموخته ایم این است که صدای عدالت بر ظلم پیروز است.

به گفته وی، تروریست هایی که امروز بر مساجد و مکانهای عمومی، مراکز علمی و فرهنگی و تجمع های حق طلبانه حمله میکنند با هر نام  و ادعا، داعیه ای جز راه و رسم شمر و یزید ندارند.

رئیس جمهور علاوه کرد، در حملات تروریستی که در سراسر کشور صورت گرفته در ولایت های مختلف، و مردم بی دفاع ما به خاک و خون کشیده شدند. درد و رنج مردم ما یکی است ولی دشمنان مردم میخواهند به این مشکلات رنگ و بوی مذهبی بدهند.

او تأکید کرد، ما یقین داریم که در این نبرد سرنوشت ساز، پیروزی از آن مردم ماست و شکست از آن دشمن است.

وی افزود: در این نبرد ما باید همه در کنار هم باشیم، شکاف هایی که توسط زبان، قومیت، مذهب دامن زده می شود، هیچ تأثیری بر وحدت ما ندارد. خون سنی و شیعه این سرزمین یک رنگ دارد. سرنوشت پشتون و تاجیک به هم گره خورده و آبروی ازبک و هزاره یکی است.

رئیس جمهور افزود: هر کس که بخواهد با هر هدفی بین مردم ما تفرقه ایجاد کند، کاری عبث و بیهوده کرده است. افغانستان در میان کشور های اسلامی نمونه اتحاد اقوام است.

وی تأکید کرد: حکومت شما به توطئه دشمن آگاه است و برای مقابله با آن نیز آماده است. تغییرات صورت گرفته در سطح امنیتی شهر کابل و تقسیم آن به چهار زون از جمله تمهیدات حکومت برای تامین امنیت شهر و غرب کابل است. هدایت داده شده است تا مرکز آمبولانس و اطفاییه در زودترین فرصت در غرب کابل ایجاد شود و در مورد شفاخانه جناح هم به زودترین فرصت تصمیم گرفته خواهد شد.

آقای غنی تصریح کرد: ماستر پلان جامع غرب کابل هم همکاری همه جانبه شما  مردم را می طلبد. در پیشرفته ترین کشورها نیز همکاری دو جانبه بین مردم و دولت باعث خنثی شدن توطئه ها میشود. همه با هم با یک طرح کلی و اساسی بیاییم. درست است در جامعه نارسایی هایی است که باعث بعضی نا خرسندی ها است. چیزی که ما و استاد دانش آن را میراث میخواندیم.

رئیس جمهور گفت، این را نیز میدانیم که این گلایه مندی ها و اختلاف نظر مایه نگرانی نیست.  نگرانی در جایی است که مسایل سلیقه ای و تفاوت دیدگاه ها سبب غفلت از منافع ملی شود. اجازه نمی دهیم اختلافات سلیقه ای در امنیت جایی نداشته باشد. از فعالین مدنی و بزرگان تشکر میکنم که بابت آگاهی دهی مردم تلاش میکردند.

آقای غنی گفت: امیدوارم به برکت عاشورا و به تاسی از سید الشهدا فضای جنگ و نا امنی به صلح و ثبات جای خود را تغییر دهد و افغانستان گام هایی را با قوت بیشتر به جلو بگذارد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد