Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68042
تاریخ انتشار : يکشنبه 1 ميزان 1397 ساعت : 16:58:44

بیانیه شورای علمای بامیان در پی اهانت به عزاداری حسینی در این ولایت

شورای علمای شیعه بامیان با تشکر از نیروهای امنیتی و مردم به خاطر تأمین امنیت مساجد و تکیه‌خانه‌ها، دهن‌کجی‌ها و توهین به شعور سیاسی و مذهبی مردم را غیرقابل قبول دانسته و از مردم این ولایت خواسته تا سالروز رحلت پیامبر معظم اسلام(ص)، عزادار بمانند؛ پرچم‌های محرم را پایین نیاورند و با توهین‌کنندگان به مراجع عظام و عالمان برجسته دینی برخورد قاطع نمایند.

شورای علمای شیعه مرکز بامیان با انتشار بیانیه‌ای، با بیان این‌که بامیان سرزمین دین‌داران و پیروان مذاهب اسلامی است که برادرانه در آن زندگی می‌کنند، اهانت به ارزش‌های دینی و مقدسات مذهبی مردم را محکوم کرده و گفته است: "در سال‌های اخیر تلاش‌های نامبارکی جهت سکولار شدن و حتی مخالف دین نمایاندن این خاک پاک شده است و با تهدید منافع برخی اقوام و پیروان مذاهب اسلامی، اخوت اسلامی را نشانه رفته است".
 
این شورا تصریح کرده که محرم امسال اوج این اقدامات ضد دینی در بامیان بوده که عزاداری مصلح و آمر به معروف و ناهی از منکر اسلام، حضرت سیدالشهدا(ع) مورد هجمه قرار گرفت و قلوب هزاران مومن و دل‌باختگان به آن حضرت را جریحه‌دار کرد.
 
شورای علمای شیعه مرکز بامیان خاطرنشان کرده است: "حضرت امام حسین(ع) سند حقانیت و کارکرد عملی اسلام است، و هرگونه تقابل با مجالس و شعایر حسینی و مظاهر عزاداری محرم، خاک پاشیدن به صورت مسلمین و دهن‌کجی به اسلام مقدسات مسلمانان محسوب می‌شود".
 
این شورا تذکر داده که سیاسیون و اشخاص بی‌علاقه نباید به عقیده و مرام عاشورایی ساکنان این وطن عزیز اسلامی اهانت کنند.
 
بر این اساس، شورای علمای بامیان جهت جلوگیری و مانع شدن از تکرار این‌گونه ضدیت‌ها با محرم و عاشورا که مصیبت آن را دو چندان کرد، از مردم این ولایت اعم از شیعه و سنی خواسته عزاداری محرم امسال به عزاداری اربعین و مصیبت اعظم، یعنی رحلت رسول‌الله(ص) متصل گردد و و تمام تکیه‌ها و مساجد حداقل هفته یک شب عزاداری را تا روز رحلت رسول‌الله(ص) ترک نکنند و پرچم‌های محرم را پایین نیاورند.
 
این شورا به مردم بامیان توصیه اکید کرده که هر نفر یک پرچم را در جای مناسب نصب کند و آن‌را تا روز مصیبت پیامبر اسلام(ص) جمع ننماید. هم‌چنین تمام موترداران پرچم‌های محرم را از شیشه‌های موترشان تا روز 28 ماه صفر دور نکنند.
 
شورای علمای شیعه مرکز بامیان در پایان از شهروندان این ولایت خواست تا در برابر کسانی که مراجع عظام و عالمان برجسته دینی توهین و بی احترامی می کنند، برخورد قاطع نمایند.
 
هرچند شورای علمای شیعه مرکز بامیان به تلاش‌های والی و دیگر مسئولین ولایت برای کم‌رنگ کردن عزاداری امام حسین(ع) در ماه محرم به صورت مشخص اشاره نکرده، اما این بیانیه در واکنش به اقدام‌های این مقام‌ها در طول دو هفته گذشته صادر شده است.
 
بر اساس گزارش‌های به دست آمده از ولایت بامیان، هم‌زمان با شروع ماه محرم، والی این ولایت دستور پایین کردن پرچم‌های عزاداری حسینی را صادر کرده و هم‌چنین شهرداری بامیان، اعلام نموده که پرچم‌های ماه محرم باید مالیات پرداخت کنند. والی بامیان در روز عاشورا و مراسم عزاداری امام حسین(ع) سنگ تمام گذاشت و تجلیل از عاشورای امام حسین(ع) و عزاداری شیعیان را سلوک یزیدی خواند. وی هم‌چنین گفت که امام حسین(ع)، برای رسیدن به حکومت قیام کرده بود.
 
این اقدامات والی و مقام‌های محلی در ولایت بامیان، با واکنش‌های وسیع مردمی به خصوص در میان علما و روحانیون مواجه شد.
 
پیش از این، بیانیه‌ای منتسب از سوی شورای علمای بامیان در حمایت از اقدامات والی و مقام‌های محلی این ولایت در ماه محرم صادر شده بود که از سوی مسئولین شورای علمای شیعه مرکز بامیان و هم‌چین شورای سراسری علما در کابل، رد گردیده، جعلی خوانده شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد