Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68047
تاریخ انتشار : يکشنبه 1 ميزان 1397 ساعت : 17:33:48

مجلس سنا مسئولان ارشد امنیتی را استجواب کرد

سناتوران، امروز (یک‌شنبه، ۱میزان) طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک، وزیر امور داخله و معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی را ازبهر افزایش حمله‌های هراس افگنی و بدترشدن وضعیت امنیتی در کشور، به مجلس سنا فراخوانده بودند.

از این میان، وزیران داخله و دفاع به مجلس سنا حضور یافتند، اما رییس عمومی امنیت ملی عبدالصبور قانع، معاون این نهاد را به مجلس فرستاده بود.

وزیردفاع ملی، در این نشست گفت که در یک ماه گذشته نیروهای ارتش بیش از ۵۰۰ کشته و بیش از۷۰۰ زخمی داشته‌اند، اما به گفتۀ وی تلفات هراس افگنان سه برابربیشتر از تلفات نیروهای دولتی بوده است.

طارق شاه بهرامی، می‌افزاید که هنوزهم نیروهای دولتی پشتیبانی هوایی شبانه را ندارند، اما این مشکل به زودی حل خواهد شد: «متأسفانه که اردو طی یک ماه ۵۱۳ شهید ۷۱۸ زخمی، اسیر ۴۳ که جمعاً تلفات ۱۲۷۴نفر می‌شوند که در مقایسه در تلفات ما که سنگین ترین تلفات در ماه اخیر بود در مقایسه تلفاتی که دشمن داشت سه مراتبه چهار مراتبه دشمن تلفات داشت.»

این آماری است که وزارت داخله نیز آن را تأیید می‌کند. وزیر داخله می‌گوید که روزانه تا ۳۰ تن از نیروهای امنیتی کشته می‌شوند: «پیشتر هم این را گفتیم که روزانه ۳۰ نفر شهید می‌شوند - اردوی ملی، پولیس ملی.»

درهمین حال، وزیرداخله پیمان امنیتی را با امریکا برای ثبات افغانستان مهم می‌داند اما می‌پذیرد که مخالفت شماری از کشورهای منطقه با این پیمان باعث گسترش جنگ در کشور شده است.

ویس احمد برمک افزود: «طبعاً یک تعداد کشورهایی استند که در وجود این استراتیژی و در وجود همین پیمان که هم به منطقه ساخته شده و هم به رابطه افغانستان به منطقه وکشورهای دنیا متأسفانه آن را به ضرر خود می‌بینند.»

مسؤولان امنیتی و دفاعی کشور، هرچند راهبرد امریکا را در بارۀ جنوب آسیا به سود افغانستان می‌دانند، اما می‌گویند که این راهبرد تاکنون نتوانسته پاکستان را وادار به قطع پشتیبانی از هراس افگنی سازد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد