Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68056
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 ميزان 1397 ساعت : 20:11:47

توافق حکومت با ایتلاف بزرگ ملی افغانستان؛ دو خواست عمده‌ی ما در مورد انتخابات برآورده شده است

همایون همایون معاون اول ولسی جرگه با خوانش اعلامیه رسمی ایتلاف، گفت که کمسیون انتخابات و حکومت به دو خواسته ایتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی مبنی پاسخ مثبت گفته به همین منظور حرکت‌های مدنی هواداران ایتلاف که پیش از این ادامه داشت رسما پایان می‌یابد.

ایتلاف بزرگ ملی افغانستان پس از تعهد کمسیون انتخابات مبنی بر استفاده از تکنالوژی بایومتریک در انتخابات ولسی جرگه به اعتراضات مدنی خود در برابر این کمسیون رسما پایان داد.

همایون همایون معاون اول ولسی جرگه و عضو ارشد ایتلاف بزرگ ملی افغانستان امروز دوشنبه (2 میزان) در یک نشست خبری در کابل، پایان رسمی اعتراضات و حرکت‌های مدنی هواداران ایتلاف را در ولایات مختلف کشور اعلام کرد.

آقای همایون با خوانش اعلامیه رسمی ایتلاف، گفت که کمسیون انتخابات و حکومت به دو خواسته ایتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی مبنی بر استفاده از تکنالوژی بایومتریک و نظارت وسیع احزاب و نهادهای مدنی از پروسه انتخابات پاسخ مثبت گفته به همین منظور حرکت‌های مدنی هواداران ایتلاف که پیش از این ادامه داشت رسما پایان می‌یابد.

هفته گذشته پس از آنکه هواداران ایتلاف بزرگ ملی دروازه دفاتر کمسیون انتخابات را در چندین ولایت کشور بست، کمسیون انتخابات اعلام کرد که دو خواسته احزاب مبنی بر استفاده از بایومتریک و نظارت احزاب از پروسه انتخابات شدیدا مورد بررسی قرار گرفته و در انتخابات پیشرو عملی خواهد شد.

آقای همایون تعهد کمسیون انتخابات در استفاده از بایومتریک را گامی در مسیر شفافیت انتخابات ولسی جرگه دانسته گفت که ایتلاف به رسم نشان دادن حسن نیت خود در پیوند به شفافیت انتخابات به حرکت‌های مدنی خود پایان می‌دهد اما جزئیات پلان استفاده از بایومتریک و نظارت احزاب از انتخابات باید با مردم شریک شود.

وی تفاهم حکومت و کمسیون انتخابات روی تطبیق دومین خواسته ایتلاف بزرگ ملی مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی از رای واحد قابل انتقال به سیستم رای دهی چند بعدی را از دیگر شرایطی خواند که مورد تاکید ایتلاف بزرگ ملی قرار داشته و برای تطبیق آن باید زمینه سازی شود.

همایون تاکید کرد که کمسیون و حکومت باید متعهد شوند که در اجلاس مشترک با سران ایتلاف، تغییر سیستم رای دهی را امکان سنجی نموده و در صورت امکان، با موافقت شورای ملی یا طی یک فرمان تقنینی زمینه تغییر سیستم انتخاباتی را نیز میسر می‌سازد.

وی به هزاران تذکره و استیکر تقلبی که پیش از این از سوی ایتلاف بزرگ ملی به نمایش گذاشته شده بود و رییس جمهور برای اثبات آن یک هیئت خاص بررسی تشکیل داد اشاره کرده گفت که اسنادی دست داشته ایتلاف به دلیل آنکه هئیت خاص بررسی تنها تذکره های تقلبی را زیر بررسی گرفته تاکنون با این هیئت شریک نشده است.

معاون ولسی جرگه گفت که ایتلاف بزرگ ملی اسنادی را در دست دارد که ملیون‌ها استیکر جعلی و تقلبی در روند ثبت نام رای دهنده گان توزیع شده اما تا وقتی هیئت خاص بررسی تذکره‌ها و استیکر‌های تقلبی را در کنار هم بررسی نکند ایتلاف از ارایه اسناد به این هیئت سر باز خواهد زد.

وی پروسه ثبت نام رای دهنده گان را که طی آن به گفته کمسیون انتخابات بیش از 9 ملیون تن ثبت نام کرده اند را مملو از جعل و تقلب خواند.

این عضو ایتلاف وعده سپرد که ایتلاف بزرگ ملی پس از نهایی شدن لست رای دهنده گان نیز نسبت به این روند دست به افشاگری خواهد زد که طی آن تقلبی بودن بخش عمده از لست رای دهنده گان که از چندین فلتر نیز گذشته است تثبیت خواهد شد.

وی در اخیر با اشاره به چگونگی برخورد نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با هواداران ایتلاف بزرگ ملی در مرکز و ولایات، این برخورد را ناجوان مردانه خواند.

آقای همایون لت وکوب هواداران ایتلاف در ولایات را توسط نیروهای دفاعی و امنیتی که به گفته وی رهبری این نیروهای مسوولیت آن را به عهده خواهند داشت، فراموش ناشدنی دانسته گفت که ایتلاف بزرگ ملی به این مساله نیز رسیده‌گی خواهد کرد.

بن بست انتخاباتی ناشی از اختلاف شدید میان حکومت، کمسیون انتخابات و ایتلاف بزرگ ملی در حالی شکسته شده و به پایان نگرانی مردم از تعلیق دوباره انتخابات می انجامد که پیش از این در اوج این اختلافات گمانه زنی بر آن بود که انتخابات ولسی جرگه دوباره به تاخیر خواهد افتاد.

نهادهای ناظر انتخاباتی خواستار مداخله سازمان ملل متحد برای شکستن بن بست انتخاباتی میان شرکای بزرگ انتخابات در افغانستان شده بودند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد