Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68301
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 ميزان 1397 ساعت : 20:33:00

توافق خلیلزاد با پاکستان: داعش بجای طالبان

 با پیاده شدن این سیاست آمریکا در افغانستان، زمینه آسیب پذیری روسیه و ایران از جانب آمریکایی ها و عرب ها در مرزهای افغانستان با این کشور ها افزایش میابد و آنان نیز وادار به مقابله می شوند...  

داکتر زلمی خلیلزاد، در دیدار با شماری از خبرنگاران در کابل از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست که تیم‌های شان را برای گفتگوهای صلح ایجاد و معرفی کنند.
این خواسته خلیلزاد به واقعیت موجود این روزها در افغانستان نزدیک است، زیرا زمان در قدرت بودن طالبان فرارسیده است و آمریکا دیگر به این گروه در صحنه افغانستان نیازی ندارد. به همین جهت لازم است تا این گروه با هماهنگی های سرتیمی های شان که در پاکستان هستند، یا به دولت افغانستان بپیوندند و یا به گروه داعش ملحق شوند.

در یک خبر تایید ناشده از یک منبع پاکستانی، گزارش شده است که زلمی خلیلزاد در سفرش به پاکستان با سران دولت پاکستان و ارتش این کشور توافق کرده است که سرتیمی های طالبان به دولت افغانستان نزدیک شده و گفتگوها را با دولت افغانستان آغاز کنند و آمریکا نیز در این میان ناظر بر گفتگوها خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده است که جهت رفع نگرانی پاکستان برای از دست دادن طالبان، به آنان وعده داده شده است تا تمامی هماهنگی های داعش از طریق عرب ها با آنان هماهنگ شده و ماننده طالبان تمامی سرتیمی های داعش نیز در پاکستان مستقر شوند و از سران ارتش این کشور برای عملیات و هرنوع تحرک دیگر در داخل افغانستان اجازه بگیرند.

با عملی شدن این سیاست، همه طرفهای ذیدخل در افغانستان به سود می برند و فقط در این میان سر اروپایی ها و چین و روسیه بازهم مانند گذشته بی کلاه خواهد ماند.

بدین ترتیب که آمریکا با تقویت داعش در افغانستان، هم رقبای این گروه که تا اندازه ای مانع فعالیت های تخریبی شان شده بودند را از سر راه بر می دارد و هم طالبان را به عنوان یک کتله قومی قوی وارد حکومت افغانستان می کند.
از جانب دیگر با گسترش فعالیت های داعش، ناامنی ها بیشتر می شود و آمریکایی ها بازهم در پناه این ناامنی ها راحت تر به غارت شان ادامه خواهند داد.

نفوذ پاکستان نیز مانند گذشته و حتی قوی تر از آن در داخل افغانستان حفظ می شود. زیرا با متصل شدن طالبان به بدنه حکومتی افغانستان، به تعداد نیروهای نفوذی پاکستان در داخل حکومت افغانستان افزوده می شود و زین پس پاکستانی ها نفوذ بیشتری بر حکومت افغانستان پیدا خواهند کرد.
از جانب دیگر، پاکستانی بازهم مانند گذشته و حتی بیشتر از گذشته، بر ایجاد ناامنی ها در افغانستان نقش فعال داشته و داعشی ها با هماهنگی آمریکایی ها و پول عرب ها در کنترول پاکستانی ها قرار خواهند گرفت.

عرب ها نیز که با تشتت طالبان از نفوذشان بر این گروه کاسته شده بود و اکثر طالبان مرزی با ایران و کشورهای آسیای میانه به آن کشور ها متمایل شده بودند، از حوزه نفوذ آن کشورها خارج شده و به دولت افغانستان خواهند پیوست.
با گسترش فعالیت های داعش در افغانستان حوزه نفوذ عرب ها نیز گسترش میابد و بدین وسیله عرب ها به اهداف از قبل تعیین شده خود که همانا نفوذ در مرزهای ایران و آسیای میانه است، با استقرار داعشی ها در مرزهای این کشورها میتوانند آنان را تحت فشار قرار داده از آنان در قبال این فشارها امتیاز بگیرند.

اختلاف نظر اروپایی ها با آمریکایی ها در افغانستان آنان را از حوزه سیاستگذاری آمریکایی ها دور کرده و در سیاست جدید آمریکا نقشی برای آنان درنظر گرفته نشده است. این سیاست ممکن است از قدرت مانور اروپایی ها در افغانستان بکاهد و آنان را در مقطعی مجبور به عقب نشینی از حوزه فعالیت شان در افغانستان بکند.
این موضوع از یکسو برای افغانستان خوب است که از تعدد حضور و فعالیت خارجی ها در کشور کاسته می شود و از جانب دیگر خوب نیست زیرا دیگر کسی مانع یکه تازی های آمریکایی ها و عرب ها در افغانستان نخواهد بود و آنان آنگونه که بخواهند با این کشور بازی خواهند کرد.

روسیه نیز مانند اروپایی ها یکبار دیگر از صحنه حضور و فعالیت مستقیم در افغانستان دور می شود و تا زمانیکه باز بخواهد راه ورود دیگری در افغانستان بیابد، آمریکایی ها چاره ای دیگر می اندیشند و تا آن زمان یکه تاز میدان خواهند بود.

با پیاده شدن این سیاست آمریکا در افغانستان، زمینه آسیب پذیری روسیه و ایران از جانب آمریکایی ها و عرب ها در مرزهای افغانستان با این کشور ها افزایش میابد و آنان نیز وادار به مقابله می شوند که با این وضعیت آینده بس تاریک در انتظار مردم افغانستان خواهد بود.


  منبع: شبکه اطلاع رسانی افغانستان

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد