Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68310
تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 ميزان 1397 ساعت : 11:23:40

نامزدانی که «بیش از حد» هزینه کرده‌اند ممکن است دادگاهی شوند

با گرم شدن بازار انتخابات پارلمانی مصارف نامزدها نیز افزایش یافته است. کمیسیون انتخابات نیز از نامزدها خواست که برای گزارش مالی خود را از آغاز مبارزات تاکنون ارایه کنند. کمیسیون هشدار داده با نامزدهای که سقف تعیین شده بیشتر مصرف کرده باشند برخورد قانونی خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات کشور اعلام کرد که نامزدهای انتخابات پارلمانی این کشور حق ندارند بیش از 30 هزار دالر برای تبلیغات انتخاباتی مصرف کنند.

مصارف مبالغ هنگفت توسط برخی از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان برای تبلیغات واکنش صریح کمیسیون انتخابات این کشور را در پی داشت.

اخیرا شماری از نمایندگان با اشاره به تلاش سفارتخانه‌های خارجی برای سازماندهی انتخابات تصریح کردند که برخی از نامزدها برای پیروزی در انتخابات مبالغ هنگفتی را مصرف می‌کنند.

کمیسیون انتخابات کشور با اشاره به این موضوع اعلام کرد که هیچ نامزد انتخاباتی حق ندارد بیش از 30 هزار دالر در فعالیت‌های انتخاباتی هزینه کند.

این کمیسیون تاکید کرده است که برخی از نامزدهای انتخابات پارلمانی افغانستان با چشم پوشی از این مسئله مبالغ هنگفتی را هزینه کرده‌اند.

«نورولی خپلواک» معاون مطبوعاتی کمیسیون انتخابات می گوید که سقف تعیین شده برای هزینه در کارزارهای انتخاباتی 30 هزار دالر است.

وی افزود: این کمیسیون نخست به متخلفانن تذکر می‌دهد و یا جریمه نقدی خواهد کرد اما در برخی از موارد امکان معرفی این نامزدها به نهادهای قضایی نیز وجود دارد.

این در حالی است که برخی از نامزدهای مورد حمایت سفارتخانه‌های خارجی تلاش می‌کنند که با هزینه مبالغ هنگفتی در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شوند.

اخیرا گزارش‌های درباره پرداخت مبالغ هنگفت توسط یک موسسه غربی موسوم به «دموکراسی برای افغانستان» به نامزدان انتخابات پارلمانی خبر ساز شد که واکنش‌های تندی را به همراه داشت.

کارشناسان معتقدند، کشورهای غربی بویژه امریکا تلاش دارد از طریق پرداخت مبالغ هنگفت در رقابت‌های انتخاباتی و مداخله در روند انتخابات، افراد مورد نظرشان را در پارلمان افغانستان تعیین کنند.

پیش از این نیز گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که دولت افغانستان تلاش می‌کند جوانان طرفدار غرب در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شوند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد