Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68409
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 ميزان 1397 ساعت : 20:17:06

از فرمانده علیپور، در عمل باید دفاع کنیم

ما هزاره ها در لحظات حساس تاریخ قرارگرفته ایم. در 18 سال سرزمین هزارستان امن ترین نقطه افغانستان بود که حتی بینی یک خارجی هم خون نشد. اما حمله سردمداران رژیم غنی به ولسوالی امن لعل و سرجنگل، آنهم با توپ و تانک، طیاره و راکت نزدیک به 20 نفر به شمول زنان و کودکان را به رگبار بستند. این حمله وحشیانه چه پیامی برای هزاره ها دارد؟ نباید از کنار این مساله به سادگی گذشت. همین حمله ای گسترده با نیروهای ارتش، کماندو، قوماندانی امنیه ولایات بامیان و غور، برای دستگیری فرمانده علیپور این سنگر شرف، عزت و آبروی هزاره و این دژ پولادین مبارزه در برابر طالبان تروریست، نشان داد که عمق کینه تاریخی نسبت به تبار هزاره، همچنان در لایه های سفت و محکم خود قرار دارد و نوادگان عبدالرحمن، هرازگاهی این تعصب و تبعیض تاریخی شان را از میله تفنگ بسوی هزاره شلیک میکنند.

عبدالرحمن جلاد و اخلاف او مانند گذشته، از شانه خود هزاره ها به عنوان سنگر استفاده نموده و هدف میگیرند. جاده صاف کن های هزارگی فاشیسم غنی از مارهای آستین گرفته تا مدعی رهبری هزاره که حضور و ابهت شخصیت چون علیپور برای شان سنگین تمام میشود، در تبانی با گلبدین و غنی، در این شب و روز در پی دسایس پنهانی اند که چگونه فرمانده علیپور را از سرراه بردارند.

هزاره ها باید هوشیار باشند که فرمانده بزرگ شان هنوز در مظان توطیه قرار دارد و اگر میخواهند که سنگر «جنبش مقاومت برای عدالت» سنگر آزادی، شرافت، عزت و حافظ ناموس شان در برابر طالبان لنگی پوش و یا نکتایی پوش باشد، با تمام نیرو و توان باید از این سنگرحمایت نمایند و نگذارند که دست پلید دشمن به فرمانده علیپور و همسنگران غیورش برسد.

تقریباْ همه دانه درشت های سیاسی، وکلای پارلمان، نهادهای مدنی، سازمان های حقوق بشری، یکصدا از فرمانده علیپوردفاع کردند. سازمان حقوق بشر و دادستانی کل، پس از آن زهر پاشی سخنگوی وزارت داخله -طبعاْ بدستور وزیر برمک- رسماْ اعلان کردند که فرمانده علیپور نزد ما پرونده نقض حقوق بشری و یا کدام پرونده جنایی ندارد. عمده ترین منطق این همه حمایت در این امر نهفته بود که فرمانده علیپور در طی سه سال حضور خود در سنگر دفاع از مردم، بار بار به کمک دولت وحدت ملی شتافت و همگام با نیروهای امنیتی در سرکوب تروریستان نقش بازی کرد.

من برای حمایت در عمل، از فرمانده علیپور دو پیشنهاد مشخص دارم:
1 - آنهایی که خود را آماده برای مبارزه می بینند، بطور داوطلبانه در صفوف «جنبش مقاومت برای عدالت» بپیوندند.
2 - بقیه برای تقویت، پایداری و استحکام جنبش مقاومت، از داخل و خارج، این سنگر آزادی، را حمایت داوطلبانه مالی نماییم.

این فرایندی که اکنون بنام «صلح با طالبان» جریان دارد و هدف اصلی هم شریک سازی و یا سپردن قدرت به طالبان و وسعت بخشی داعشیان است، به یاد باید داشت که «جنبش مقاومت برای عدالت» و حفظ چریکی بنام «علیپور» برای هزاره ها همچون آب حیات خواهد بود. چون علیپور از میان همان توده های فقیر هزاره برخاسته است و او بیش از هرکسی درد و رنج خواهر و برادر هزاره خود را احساس میکند، همین درد و حرمان و تبعیض فسیل شده تاریخی نسبت به تبارش او را واداشته تا به عنوان یک مبارز مستقل بدون هرگونه وابستگی وارد عرصه مبارزات مسلحانه دفاعی شود.


  علی تقوایی

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد