Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68482
تاریخ انتشار : شنبه 28 ميزان 1397 ساعت : 12:34:39

تعمد یا عدم هماهنگی؛ تاخیر در آغاز به کار مراکز اخذ رای در غرب کابل!!

در حالی که انتخابات پارلمانی کشور آغاز شده است اما شمار بسیاری از مردم در برابر مراکز اخذ رای در برخی از مناطق صف کشیده‌اند و بدلایلی همچون نبود دستگاههای بیومتریک و برگه‌های رای امکان استفاده از آرای خود را ندارند.

همزمان با برگزاری سومین دور از انتخابات پارلمانی بسیاری از مردم در برابر مراکز انتخاباتی در کشور صف کشیدند.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد روند رای دهی از ساعت 7 صبح با حضور رهبران حکومت وحدت ملی در سراسر کشور آغاز شده است و تا ساعت 4 عصر امروز ادامه خواهد یافت.

بر اساس تقویم انتخاباتی بیش از 5 هزار مرکز رای در کابل و سایر ولایت‌ها باید در روز انتخابات از ساعت 7 صبح پذیرای رای دهندگان در کشور باشند.

اما گزارش‌هایی وجود دارند که برخی از مراکز اخذ رای در کابل و شماری از ولایت‌ها آغاز به کار نکرده است و شمار بسیاری از مردم در برابر این مراکز صف کشیده‌اند.


«محمد محقق» معاون ریاست اجرایی دولت به «طلوع‌نیوز» گفت: مراکز رای دهی در غرب کابل، «شهرک خراسان»، «دهخدا» و 14 محل دیگر تا کنون باز نشده است.

وی افزود: مردم برای ساعت‌ها در برابر مراکز رای در این مناطق منتظر هستند اما مسئولان کمیسیون انتخابات در این باره پاسخگو نیستند.

معاون ریاست اجرایی دولت اظهار داشت: در بسیاری از مراکز اخذ رای سامانه‌های بیومتریک دچار نقص فنی بوده و فهرست رای دهندگان نیز در دسترس نیست.

«سرور دانش» معاون رئیس جمهور نیز از باز شدن مرکز رای دهی در مسجد «باقرالعلوم» در غرب کابل خبر داده است.

خبرنگار تلویزیون «راه فردا» نیز گزارش داد که ده‌ها مرکز رای دهی در غرب کابل باز نشدند و شماری بسیاری از مردم ساعت‌ها منتظرند که از حق رای شان استفاده کنند.

برخی از گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که سامانه‌های بیومتریک در بسیاری از مراکز رای دهی دچار نقص فنی بوده و فهرست رای دهندگان نیز به این مراکز هنوز نرسیده است.

اگر چه ممکن است کمیسیون انتخابات برای جبران تاخیر ساعت کاری این مراکز را تمدید کند اما شمار بسیاری از مردم که پس از ساعت‌ها انتظار به خانه‌های شان برگشته‌اند دوباره به مراکز رای مراجعه نخواهند کرد.

شماری از کاربران فضایی مجازی عدم آغاز بکار مراکز رای دهی در غرب کابل را اقدامی پرسش برانگیز به منظور مهار رای دهندگان در مناطق شیعه نشین دانسته‌اند.

شماری از آنها تصریح کردند که اقداماتی مانند بستن مراکز ثبت رای در منطقه متراکم و شیعه نشین غرب کابل می‌تواند نشانه‌ای از تاثیرگذاری بر میزان مشارکت شیعیان کابل نیز باشد.

برخی از کارشناسان نیز هشدار دادند که تجمع هزاران نفر در برابر مراکز رای دهی در غرب کابل از نظر امنیتی خطرناک است و اگر حادثه امنیتی رخ دهد دولت و کمیسیون انتخابات مسئول آن هستند.

زیرا یا از روی تعمد و یا هم به دلیل عدم هماهنگی تاخیر در آغاز به کار مراکز رای دهی در غرب کابل که بارها هدف حملات تروریستی قرار گرفته است می‌تواند فاجعه بار باشد.

با این حال،  اخلال در روند انتخابات نه تنها اهداف خارجی‌ها به ویژه آمریکا را در افغانستان دنبال می‌کند بلکه به نفع برخی‌ از جناح‌ها در حکومت وحدت ملی نیز هست.

گمانه‌زنی‌هایی نیز وجود دارند که کارشکنی در برخی از مراکز رای دهی بویژه در غرب کابل به صورت سازمان یافته به منظور کاهش مشارکت مردم در مناطق شیعه نشین صورت گرفته است.

زیرا فرهنگ مشارکت به ویژه در موضوعات مدنی، حضور در انتخابات و گردهمایی‌ها، بین اقوام مرتبط و یا نزدیک به شیعیان در افغانستان نسبت به سایرین نهادینه شده است.

در شرایط کنونی حضور گسترده آنها در انتخابات نیز نگرانی جریان‌های ضد شیعی و انحصار گرا را بر انگیخته و در نتیجه دست‌های پشت پرده داخلی و خارجی برای مهار تاثیر گذاری شیعیان در پارلمان افغانستان فعال شده‌اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد