Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68538
تاریخ انتشار : چهار شنبه 2 عقرب 1397 ساعت : 18:05:29

شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین یا تحقیر در صف ویزای عراق؛ کسی نیست به داد زائران اربعین افغانستانی برسد؟

همه‌ساله راهپیمایی عظیمی برای بزرگداشت آرمان‌های امام حسین (ع) در روز اربعین به سمت عتبات عالیات مخصوصاً کربلا به راه می‌افتد. این راهپیمایی بعد از سقوط حکومت بعث عراق با سرنگونی صدام و باز شدن مرزهای کشور عراق آغاز شد. در این راهپیمایی عظیم افراد مختلفی از سراسر دنیا شرکت می‌کنند؛ که بخشی از این زائرین کربلا را افغانستانی‌ها تشکیل می‌دهند که از افغانستان یا ایران در این مراسم همراه ایرانی که بخش بزرگی از این جمعیت را تشکیل می‌دهند، شرکت می‌کنند.

در سال‌های اول این مراسم با استقبال گسترده‌ای روبرو شد و همه علاقه‌مندان به سمت مرزهای غربی ایران به سمت عراق هجوم بردند که کشور عراق در آن زمان به علت کمبود امکانات و ضعف در سیستم ارزیابی و استقبال خارج از گنجایش مرزبانی عراق اکثر افراد بدون شناسایی و غیرمعمول وارد خاک عراق جهت شرکت در راهپیمایی شدند. در سال‌ها توافقاتی بین دولت ایران و عراق جهت تسهیل و قانونمند شدن این ورود به کشور عراق صورت گرفت.

که باعث شد افرادی که دارای مدرک اقامتی در ایران نبودند و فقط در طرح شناسایی شرکت کرده بودند و یا افرادی که پاسپورت نداشتن دارای کارت اقامت بودند بتوانند به‌صورت قانونی وارد خاک عراق شوند.

امسال بالا رفتن نرخ ارز در ایران مشکلات حضور در این مراسم چند برابر کرد. ویزای کشور عراق ۴۱ دلار مشخص‌شده است؛ اما نکته مهم‌تر این است که امسال یک هفته مانده به زمان برگزاری راهپیمایی اربعین اتباع افغانستان اعم از مهاجر و غیر مهاجر نتوانسته‌اند مجوز ورود به کشور عراق را دریافت کنند.

در افغانستان سفارت عراق ویزا صادر نکرده‌اند و بسیاری به امید ویزا گرفتن از سفارت عراق در تهران راهی ایران شده‌اند. دراین‌بین دلالان و شرکت‌های مسافرتی با دادن قول گرفتن ویزا به قیمت‌های گوناگون ۴۵ تا ۶۵ دلار بازار سیاهی را به راه انداخته‌اند.

دراین‌بین افرادی به دفاتر مراجع تقلید در قم و سایر شهر برای گرفتن توصیه‌نامه برای سفارت عراق رجوع کردند؛ که دراین‌بین از قول افراد مراجعه کنند گفته‌شده است که فقط دفتر آیت‌الله حکیم و دفتر آیت الله فیاض قبول کرده است این توصیه‌نامه‌ها را در اختیار برخی از مراجعه‌کنندگان قرار دهد.

مشخص نیست که چرا دولت عراق از دادن ویزا به اتباع افغانستان به‌صورت گسترده خودداری می‌کند؟ برخی از مهاجرین اتباع افغانستان در ایران از نقش کم‌رنگ سفارت افغانستان در تهران و همچنین دولت افغانستان در پیگیری مشکلاتی ازاین‌دست اظهار نارضایتی کرده‌اند. گفته می‌شود امسال اتباع دارای کارت توسط دفاتر کفالت مجوزهای ورود مخصوص دریافت می‌کنند که این مجوزهای هنوز به‌صورت گسترده داده نشده است و حضور افرادی که به‌صورت سرشماری شناسایی‌شده‌اند نیز منتفی است

با توجه به فرصت یک‌هفته‌ای برای شرکت در این مراسم باقی‌مانده است و سرگردانی افراد از وضعیت گرفتن ویزای عراق نگرانی‌های را برای این مهاجرین به وجود آورده است.

امروز هم بسیاری از هموطنان ما در شرایط بسیار غم انگیز پشت دفاتر کمیشن کاران اربعین سرگردانند. قیمت های مختلف که هیچ زائر اربعین کشورهای دیگر چنین هزینه ای را پرداخت نمی کند.


گویا همه آماده اند که از زائران اربعین افغانستانی را چور کنند
سفارت عراق اصلا رویه مشخصی برای اتباع افغانستان ندارد و در بین تمامی اتباع بیگانه ای که در ایران هستند فقط افغان ها با شرایطی بسیار آسف بار به دنبال گرفتن ویزا برای شرکت در این مراسم معنوی را دارند. کودکان و زنان افغانستانی در اطراف میدان ولیعصر تهران نزدیک سفارت عراق سرگردان اند.

ایجاب می کند اکنون پیگیری های سفارت محترم افغانستان در تهران به نتیجه ای نرسیده، مراجع عظام تقلید و علمای کشور ترتیبی اتخاذ کنند که دیگر مردم ما بیش از این تحقیر نشوند.


  منبع: شفقنا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سیدابراهیم
جمعه 4 عقرب 1397
اللهم عجل لولیک الفرج انشالله با ظهور حضرتش مشکلات همه شیعیان مخصوصا ما افغانستانی ها برطرف بشه
علی حیدری
چهار شنبه 2 عقرب 1397
شیعیان افغانی توی مملکتی که پرچمدار اسلام و شیعه مظلوم واقع شدند
محمدی
چهار شنبه 2 عقرب 1397
برای من سوال است چرا عراق در افغانستان سفارت یا قنسولگری ندارد؟!
معصومه
چهار شنبه 2 عقرب 1397
وقتی سفیر کشورمان که حافظ منافع ما در ایران هست و حتی یک بار هم به خود زحمت نداد که به دیدار سفیر عراق در تهران برود و جویای کار ما شود چه انتظاری از دیگران است؟! واقعا که مشکل از دولت و نماینده دولت ماست....
محمدهادی
چهار شنبه 2 عقرب 1397
بایدبوضعیت اسفبارمردم بی دفاع کشورمان،خون گریست،این همه بی مهری ها که به مردم ما روا داشته اند زائده بی توجهی دولت افغانستان نسبت به مردم مظلوم ومهاجرین عزتمندکشوراست .دولت افغانستان ضعف مدیریت دارد،دوای این درد را بایددراتحادوهمسویی جستجو کرد.نویسنده این سطورنیزازمنتظران صف ویزا است. وما توفیقی الا بالله وعلیه توکلت والیه انیب.
قنبرزاده
چهار شنبه 2 عقرب 1397
با سلام ما که پاسپورت اقامتی داشتیم بعد 12روز گفتند نمیشه این همه دقيقاً بی عرضه بودن سفارت در مشهد وتهران را نشان میدهد که مردم مسلمان افغانستان این قدر زخم زبان میشنوند وتحقیر میشوند موفق باشید