Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68818
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 عقرب 1397 ساعت : 07:06:40
اتمر و نبیل پاسخ مرتضوی را دادند؛

صدا بلند کردن برای مردم هزاره، بی‌شرمی نه، احساس هم‌دردی است/ مرتضوی معذرت بخواهد!

محمد حنیف اتمر و رحمت‌الله نبیل مقامات پیشین امنیت ملی کشور به اظهارات شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری که حمایت‌های آقایان اتمر، رحمت‌الله نبیل و امرالله صالح از مظاهره کنندگان کابل و مردم مناطق مرکزی را بی‌شرمی خوانده، پاسخ دادند.

در یک اعلامیه دفتر آقای اتمر آمده است: “آقای مرتضوی، تاریخ از ۴ سال قبل که شما به حکومت پیوستید، آغاز نشده. بیشتر از ٣٠ سال می شود که حنیف اتمر به این ملت و خاک خدمت کرده است. پانزده سال پیش در وزارت انکشاف دهات اولین بار پروژه های عمرانی را به هزاره جات برد. در وزارت معارف اولین بار تدریس فقه جعفری را در مکاتب رسمیت بخشید. در وزارت داخله علیه تبیض قومی در صفوف پولیس مبارزه کرد(از همکار نزدیکش حیدر بصیر بپرسید). در دوره حکومت وحدت ملی، دفتر شورای امنیت یگانه ارگانی بود که مقرری‌ها در آن با روحیه ملی صورت می گرفت – اگر فراموش کرده‌اید از بزرگانی چون جنرال خداداد، ابراهیم قاسمی، عنایت قاسمی، خواجه عمری، یعقوب علی رحیمی و امثالهم بپرسید”.

در ادامه این اعلامیه خاطرنشان شده است: “اگر امروز اتمر، یا زاخیلول، یا صالح یا نبیل برای مردم هزاره صدا بلند می‌کنند، بی شرمی نه، بلکه احساس همدردی ایست که هر فرد این ملت در مقابل هموطنان مظلوم ما، چه در جاغوری و مالستان و یا فراه و ننگرهار و ارزگان، احساس می‌کنند”.

دفتر مطبوعاتی مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان از شاه حسین مرتضوی خواسته از هر چهار این شخصیت‌ها معذرت‌خواهی کند و در آینده در حمله لفظی علیه دیگران، کمی تأمل به خرج دهد.

همچنین آقای نبیل رئیس پیشین امنیت ملی کشور این طعنه سنگین آقای مرتضوی را بی پاسخ نگذاشته است.


آقای نبیل در صفحه فیسبوکش نوشته:”با آنکه طرف حرف من “خان” است، نه نوکران تازه به دوران رسیده “خان”، اما؛ میخواهم بگویم که؛ زمستان سختی در راه است و ذغال سیاه در بازار پیدا نمی‌شود، تا بر روی سخنگویان روزمره خوی حکومت مالید.”

وی افزوده:” در جایی ازین کشور مردم سلاخی می‌شوند و سخنگویان حکومت به جای اطمینان دهی به مردم از رسیدگی بر حوادث پیشآمده، دست و چنگال با سیاسیون دارند.”

رئیس پیشین امنیت ملی تاکید کرده:”واضح باید گفت: با یک جمع احساساتی و نفهم نمی‌شود حکومت ساخت و کاری برای مردم انجام داد. خداوند هدایت‌تان کند.”

گفتنی است که آقای مرتضوی، امروز به انتقادهای برخی از مقام‌های پیشین حکومتی پیرامون سیاست‌های رهبری حکومت با طعنه سنگین واکنش نشان داد.

امرالله صالح و رحمت الله نبیل روئسای پیشین امنیت ملی بارها از برخی سیاست‌های امنیتی رهبری حکومت به شدت انتقاد کرده‌اند.

محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی نیز امروز حمایت خود از معترضانی که در پیوند به افزایش‌ ناامنی‌ها در مناطق مرکزی در مقابل ارگ ریاست جمهوری تجمع کرده بودند اعلام کرد.

اما آقای مرتضوی در پاسخ به این انتقادهای مقام‌های پیشین حکومتی در صفحه فیسبوکش نوشت:” جناب اتمر، نبیل، صالح و زاخیلوال! در زمان ماموریت‌تان چند هزاره را اجازه کار و فعالیت دادید! چند بار به دایکندی و جاغوری رفتید! آیا سیاست‌مدارافغان چیزی بنام شرم را هم می‌شناسند؟؟”


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد