Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69064
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 قوس 1397 ساعت : 12:05:30
محمد محقق در اختتامیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی؛

افغانستان در آتش تروریسم می سوزد/ هیچ چیزی نمی تواند قدس را از محور توجه مسلمانان منحرف کند

معاون رئیس اجرایی کشورمان تفرقه را مهمترین حربه دشمنان اسلام برشمرد و گفت: افغانستان سالها در آتش کمونیسم و تروریسم سوخته است و در کشور جماعتی برادر کشی را به عنوان تکفیر ایجاد کردند؛ گروه داعش از سه سال پیش در افغانستان فعال شده است؛ شعار آنها تفرقه بین تسنن و تشیع بود و مذاهب دیگر نیز از ظلم آنها بی نصیب نماندند.

آقای محقق با بیان این که وحدت یک وجیبه دینی و اسلامی است و بر آن تأکید شده، تأکید نمود که مسلمانان باید به عنوان یک تکلیف و وجیبه دینی به این رسیمان محکم الهی چنگ بزنند و وحدت یک ضرورت برای حیات جهان اسلام و عزت مسلمین است.

به گفته وی، با دسایس علیه کشورهای اسلامی برای سلطه بر منابع طبیعی و ثروت های کشورهای اسلامی، سعی دارند امت اسلامی را متفرق بسازند و از این راه سلطه خود را محکم کنند.

آقای محقق با بیان این که امروز دست تفرقه انداز دشمن در تمام جهان اسلام در کار است، خاطرنشان کرد که امروز مهمترین سلاح تفرقه بین مسلمین، تکفیر است.

وی تأکید کرد که اگر مسلمانان از هر مذهب به عنوان شاخه های درخت تنومند اسلام، یکدیگر را در آغوش بگیرند، همه مشکلات مسلمین در چارچوب وحدت قابل حل است.

معاون دوم ریاست اجرایی حکومت با بیان این که چون استعمار یافته در بین مذاهب اسلامی نمی تواند ایجاد تفرقه کند، گفت، تنها راهی که یافتند، راه تکفیر است تا مسلمانان یک دیگر را تکفیر کنند و خون و جان هم را مباح اعلام نمایند.

وی افزود که پدیده تکفیر ریشه تاریخی طولانی در بین مسلمان ها دارد، اما این مسأله بعد از سال 2000 با ایجاد جریان های افراطی و آدم کش در برخی کشورهای اسلامی موفق شدند این جریان ها را به قدرت برسانند تا از این راه، بر دیگر کشورهای اسلامی نیز تسلط یابند.

آقای محقق تأکید کرد که امروز تکفیر به عنوان پیش قراول استعمار عمل می کند، اما ملت های اسلامی بیدار شده اند.

وی در ادامه با اشاره به تحولات افغانستان خاطرنشان کرد، افغانستان مظلوم که بیش از 40 سال است در آتش کمونیزم و تروریزم سوخته، هنوز به خون نشسته و در بحران دست و پا می زند.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان با بیان این که در افغانستان نیز همین رد پای دشمنان اسلام پیدا شده و جریان های تکفیر وارد شده است.

به گفته وی، گروه داعش از سال به این سو در افغانستان فعال شده و تلاش کرده شیعه و سنی را هدف قرار دهد؛ هرچند در این راه، مذاهب دیگر را نیز هدف قرار داده است.

آقای محقق خاطرنشان کرد که اول اقدام داعش در افغانستان، گروگان گیری 31 مسافر در ولایت زابل بود که بعد از چند ماه و تبادله زندانیان، تعدادی از مسافران را رها کردند و 9 نفر دیگر را به شمول زنان و کودکان سربریدند. در طول سه سال گذشته گروه داعش در 25 مورد مساجد، حسینیه ها و مراکز علمی و فرهنگی را هدف قرار داده و 2500 تن را به شمول نمازگزاران شهید و زخمی کرده است.

وی با اشاره به این که در نتیجه تدابیر حکومت افغانستان حملات گروه داعش کمی مهار شده، اما در آخرین جنایت، یک حمله کننده انتحاری در حالی یک مراسم بزرگ میلاد حضرت پیامبر در یک هوتل برگزار بود و قاری در حال قرائت قرآن بود، خود را منفجر کرد و 150 عالم دینی را شهید و زخمی ساخت.

معاون دوم ریاست اجرایی حکومت تصریح کرد که تروریستان تکفیری زمانی به دنبال کشتار شیعیان بودند و امروز کشتار علمای احناف را شروع کرده است.

این شخصیت برجسته افغانستان و جهان اسلام در بخش پایانی سخنان خود به مسأله فلسطین و قدس اشاره کرد و تأکید کرد: امروز قدس به عنوان محور وحدت اسلامی مطرح است. باید بدانیم که هیچ کسی نمی تواند قدس را از محور توجه مسلمانان منحرف بسازد و قدس را به سوی فراموشی سوق بدهد.

وی خواستار بیشترین تمرکز علمای جهان اسلام بر پدیده تکفیر و اهمیت قدس شد و تصریح نمود: بزرگترین وظیفه مسلمانان این است که قدس را به پیکر اسلام برگردانند.

کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با حضور صدها شخصیت برجسته و اندیشمند از کشورهای مختلف اسلامی به شمول افغانستان، از روز شنبه(3 قوس) در تهران آغاز به کار کرده و امشب(دوشنبه، 5 قوس) به کار خود پایان می دهد. در این کنفرانس علاوه بر حضور محمد محقق، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، آیت الله محسنی، رییس شورای علمای شیعه افغانستان و چندین تن دیگر از علما، شخصیت های سیاسی و استادان دانشگاه حضور داشتند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد