Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69133
تاریخ انتشار : شنبه 10 قوس 1397 ساعت : 12:50:20

حمله به سوریه یا امتحان کارآمدی اس 300؟

حملات پنج شنبه شب رژیم صهیونیستی به دو منطقه در سوریه موجی از سوال ها را این بار متوجه روسیه کرده است.

حملات پنج شنبه شب رژیم صهیونیستی به جنوب جولان و جنوب دمشق اگر چه مسبوق به سابقه است و به زعم اسرائیل پایان یافته اعلام نشده بود، اما وقوع آن درحالی که در سایه تحویل و استقرار پدافند اس 300 روس به سوریه انتظار می رفت یا تکرار نشود یا منتج به هیچ موفقیتی نشود محل تامل اساسی است.

اینکه در واقع اسرائیل با هدف قراردادن جنوب جولان با بهانه حضور حزب الله در آنجا و جنوب دمشق با بهانه حضور ایرانی ها در این منطقه مجددا بر این پیام تاکید می کند که سوریه بایستی از حضور محور مقاومت خالی شود امر جدیدی نیست اما صرف نظر از اینکه این ادعا و پیام اسرائیل اساسا چقدر با واقعیت پیوند دارد، سوال اساسی این است که چرا علی رغم وعده ها پدافند اس 300 وفق توافق عمل نکرده است؟ پدافندی که قرار بود حتی مجال هرگونه تعرض هوایی اسرائیل با هواپیماهای اف 35 را هم فروبندد.

اسرائیل پیش از این با به سقوط کشاندن هواپیمای ایل 20 روسی خشم پوتین را برانگیخته بود اما بعد از آن نتانیاهو در دیدار با پوتین نسبت به انتقام مسکو آرامش خاطر پیدا کرد. بر این اساس علت تکرار حملات پنج شنبه و فعال نشدن پدافند اس 300 در دفع هجمات را بسیاری از تحلیلگران در ورای مسایل و گفتگوهای البته اعلام نشده پی جویی می کنند.

انتخاب پنج شنبه شب برای حمله مجدد به سوریه در حالی که در همین روز اجلاس آستانه به پایان رسید و مهم ترین بند از مصوبات 15 گانه اش در واقع تهدیداتی اساسی را متوجه النصره و داعش می کرد می تواند حاوی این پیام برای دو گروه تروریستی مذکور و البته سایر تروریست ها و فعالان مسلح در سوریه باشد که از پشتیبانی اسرائیل در استمرار مقابله با نظام سوریه همچنان بهره مند خواهند بود.

همچنین همزمانی این حملات به مقاصد ادعایی معین در جنوب جولان و جنوب دمشق، می تواند حامل این پیام روشن از سوی اسرائیل برای کشورهای عربی به ویژه در منطقه که بر از سرگیری مجدد روابط با سوریه اصرار دارند باشد که برقرای هرگونه ارتباط با سوریه را مشروط به خروج این کشور از محور مقاومت کنند. البته اینکه پیام هایی از این دست تا چه حد برای گوش های مقامات سوری پس از تحمل 7 سال جنگ شنیدنی باشد قطعا سرانجامش روشن است.

کلام اخر اینکه توافق سوچی آن چنانکه انتظار می رفت عملیاتی نشد، ترکیه وظایفش را به خوبی انجام نداد و البته روسیه هم با تسامح، بر عملکرد ترکیه چشم فروبست و اینک نیز پس از گذشت 75 روز از استقرار اس300 در سوریه دوباره این کشور مقصد هجوم صهیونیست ها قرار گرفته است این ها همه در حالی است که تجربه نشان داده اسرائیل همواره هرگونه تسامحی را به نفع خود مصادره می کند و در توسعه مقاصد خود از هیچ کوششی فروگذار نمی کند. عقل سلیم حکم می کند دامنه حساسیت ها نسبت به تحرکات رژیم صهیونیستی بیش از پیش افزایش یابد به ویژه در شرایطی که احتمالا از پنج شنبه به این طرف خیال صهیونیست ها نسبت به کارامدی اس 300 روس نیز تا حدی آرامش یافته است.


  ابورضا صالح

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد