Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69175
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 قوس 1397 ساعت : 14:39:11

وزیر دفاع پیشین ایران: ما کدام تیر را به سمت همسایگانمان شلیک کرده‌ایم

وزیر دفاع پیشین ایران گفت: ما کدام تیر را به سمت همسایگانمان شلیک کرده‌ایم، جز اینکه صبورانه علیه ظلم‌ها مقاومت کردیم و این همه مدارا به خاطر مصلحت بزرگ‌تر یعنی امنیت منطقه صورت گرفته است.

سردار سرتیپ «احمد وحیدی» رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی و وزیر دفاع پیشین ایران امروز (دوشنبه) در همایش «خلیج فارس برای ملت‌های خلیج فارس» در محل بنیاد ایرانشناسی طی سخنانی به اهمیت خلیج فارس از بعد جئوپولتیکی و اقتصادی پرداخت و گفت: علیرغم منابع عظیم این منطقه و در حالی که باید منطقه‌ای اقتصادی باشد ولی بیشتر امنیتی است.

وی با طرح این سؤال که آیا امنیتی شدن این منطقه خواست کشورهای منطقه بوده یا بر این کشورها تحمیل شده؟ بیان کرد: کشورهای این منطقه اگر با هم کار کنند بی تردید سطح پیشرفت و توسعه در این منطقه می‌تواند در دنیا بی نظیر باشد.

وحیدی دخالت قدرت‌های خارجی در این منطقه را کاملا هدفمند خواند و گفت: آنها هیچگاه اجازه ندادند که این منطقه به کارکرد اصلی خود بازگردد و در زمینه اقتصادی به ایفای نقش بپردازد.

وزیر دفاع پیشین ایران به اشتراکات فرهنگی و مذهبی کشورهای این منطقه اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در طی این سال‌ها به کرات درباره امنیت مشترک در منطقه سخن می‌گفت.

وی با طرح این سؤال که چرا امروز کشورهای این منطقه به نفع دیگران و به ضرر خود عمل می‌کنند؟ عنوان کرد: درگیری‌های بی هدف و بی انتها در منطقه ملت‌های خلیج فارس را دچار فرسایش می‌کند و نفع آن عاید کشوهای خارج از منطقه خلیج فارس است.

وحیدی بیان کرد: خلیج فارس به نفع دیگران به خود ضربه می‌زند که این حاصل تاثیرات سیاست‌های استکباری است.

به گزارش فارس، رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی ایران به پدیده تروریسم و تکفیری‌ها در منطقه اشاره کرد و افزود: پان عربیست‌ها از دور خارج شدند و قدرت‌های اقتدارگرای نظامی همچون صدام حسین، علی عبدالله صالح، قذافی و ... سقوط کردند و انتظار این است که بعد از حضور نیروهای خارجی، قدرت‌ها به سمت نظام منطقی حرکت کنند.

وحیدی یکی از نمادهای درگیری‌ بین کشورهای عربی منطقه را سوریه خواند که برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس با کمک دیگران این موضوع را ایجاد کردند.

وی به اوضاع یمن و تجاوز نظامی ائتلاف به فرماندهی آل سعود پرداخت و گفت: درست است که تجاوز نظامی به یمن با حمایت مستقیم و غیرمستقیم آمریکا صورت گرفته ولی درگیری عربی - عربی است و حاصل شکل‌گیری حکومت‌های اقتدارگرای جدید است.

وزیر دفاع پیشین ایران با بیان اینکه عربستان به حکومت اقتدارگرای نظامی تبدیل شده، بیان کرد: امارات نیز به همین صورت و به دنبال یافتن پایگاه‌ در جیبوتی هستند تا جای پای این حکومت‌های اقتدارگرای مستبد و جنایتکار را پر کنند و در واقع در تلاش برای ایجاد یک هژمونی منطقه‌ای هستند که در حول و حوش آن، نگاه اقتدارگرا را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه شاهد این واقعیت در جنوب خلیج فارس، امارات عربی متحده و عربستان هستیم، یادآور شد: البته شکست خواهند خورد و موفق نمی‌شوند.

وحیدی به تلاش برای ایجاد ناتوی عربی به رهبری عربستان سعودی اشاره کرد و افزود: این طرح از ابتدا محکوم به شکست بود.

وی با اشاره به ائتلافی که ضد یمن درست کردند، خاطرنشان کرد: برخی از مشارکت کنندگان در این اواخر از ائتلاف خارج شدند مثل مالزی و دو کشور عربستان و امارات ماندند و سربازان سودانی بیچاره‌ای را وارد کردند که بجنگند و در واقع مزدوران کشورهای اروپایی بودند.

وحیدی افزود: این قبض و بسط های ائتلاف‌ها نشانگر عدم پایداری موجود در آینده است.

وزیر دفاع پیشین ایران یکی از دلایل عقب ماندگی منطقه خلیج فارس را نیز همین موضوع عنوان کرد و به سیاست‌های استکباری آمریکا و همچنین انگلیس در منطقه اشاره کرد و گفت: انگلیسی‌ها در بحرین پایگاه ایجاد کردند و به دنبال ایجاد پایگاه دوم در عمان هستند.

وی اضافه کرد: انگلیس بعد از برگزیت می‌خواهد مشکلاتش را با حضور در خلیج فارس جبران کند. مثل تصمیمی که برای ملت فلسطین گرفتند.

وحیدی گفت: اگر اروپا با یهودی‌ها مشکل دارد چرا این مشکل را در سرزمین‌های اسلامی جبران می‌کند؟

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی ایران به قراردادی که امارات با علی عبدالله صالح منعقد کرده بود که امارات را به دریای عرب متصل کنند و همچنین قراردادی که سعودی‌ها امضا کرده بودند، اشاره کرد و افزود: آنها به دنبال این بودند که یمن را بین خود تقسیم کنند ولی قضایای مردم یمن پیش آمد که برای استقلالشان قیام کردند.

وی با اشاره به جنگ بی هدف ائتلاف به رهبری آل سعود در یمن و جنایات علیه مردم بیگناه این کشور عنوان کرد: اگر بگوییم روی صهیونیست‌ها را سفید کردند، شاید گزافه نگفته باشیم. حجم جنایات بی پایان در یمن با چه هدفی صورت گرفت؟ مگر یمنی‌ها به عربستان تجاوز کرده بودند؟

وحیدی افزود: عربستان عنوان می‌کند که یمن باید حیاط خلوت این کشور باشد و از همه مفتضحانه‌تر اینکه برای یمن آدم مشخص کردند ولی بر سر آن دعوا دارند.

به گزارش فارس، وزیر دفاع پیشین ایران به کاربرد نام جعلی به جای «خلیج فارس» اشاره کرد و گفت: چرا اصرار دارند نام این منطقه را تغییر دهند. مگر ما که بیشترین سواحل را در دریای عمان داریم نام این منطقه را تغییر داده‌ایم؟

وی افزود: ما کدام تیر را به سمت همسایگان شلیک کرده‌ایم، جز اینکه صبورانه علیه ظلم‌ها مقاومت کرده‌ایم. شهدای مکه را داشتیم ولی هیچ عکس العملی نشان نداند.

به گفته وحیدی این همه مدارا برای مصلحت بزرگ‌تری است که منطقه در امنیت بماند.

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی ایران افزود: ایران بارها اعلام کرده که آماده صحبت است.

وی خاطرنشان کرد: ترتیبات امنیتی مشترک در منطقه به خاطر وابستگی عربستان و امارات به آمریکا شکل نمی‌گیرد.

وحیدی با بیان اینکه بزرگ‌ترین حقارت‌های گفتاری نسبت به عربستان صورت می‌گیرد، اظهار داشت: این کشور حتی جرأت نمی‌کند، اعتراض کند و به آن اشکال وارد کند.

وزیر دفاع پیشین ایران با بیان اینکه اینها فقدان مشروعیت خود را با ایران هراسی و دگرسازی جبران می‌کنند، به اظهارنظر سعود الفیصل وزیر خارجه پیشین عربستان در زمان اشغال موصل اشاره کرد که داعش را شورای عشایر انقلابی نامیده بود.

وی با بیان اینکه این حق را نمی‌دهند که بگوییم اینها حامیان داعش بودند، اظهار داشت: زمانی که طالبان ایجاد شد چه کسانی آن را به رسمیت شناختند، غیر از عربستان، امارات و پاکستان. دفتر طالبان در آمریکا بود و حال می‌گویند ایران با طالبان ارتباط دارد.


آمریکای شیطان صفت می‌گوید ایران عامل تروریسم است
وحیدی به قتل خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی اشاره کرد و افزود: این اتفاق در روز روشن و جلوی انظار ملت‌های جهان رخ داد ولی آمریکایی‌های شیطان صفت و دروغگوی کذاب می‌گویند ایران عامل تروریسم است.

وی به حادثه 11 سپتامبر و عاملان سعودی آن اشاره کرد و افزود: ده‌ها مورد در این زمینه وجود دارد.

وزیر دفاع پیشین ایران جریان تروریسم را ساخته و پرداخته این کشورها خواند و گفت: وقتی که شکست می‌خورند می‌گویند ما نبودیم و ایران بوده است.

وحیدی پرسید: چه کسی داعش را شکست داد و بیشترین مبارزه را با طالبان صورت داد و اولین شهدا را در مزار شریف داشت؟ آیا به غیر از ایران کسی بود؟

وی با بیان اینکه آیا می‌توانیم خلیج فارس را به جایگاه اصلی برگردانیم، گفت: ایران در این زمینه تلاش زیادی را صورت می‌دهد، ولی متاسفانه وجود نظام‌های اقتدارگرای نظامی که به دنبال توسعه سرزمینی هستند، مانع بر سر این راه است.

وزیر دفاع پیشین ایران خطاب به عربستان و امارات گفت: شما بحرین و یمن را اشغال کردید و بدون اجازه سومالی در آنجا پایگاه نظامی ایجاد کردید. این چه روشی است بعد فکر می‌کنید می‌توانید ادامه یابد، در حالی که شکست خواهید خورد.

به گفته وی در هر شکستی شاهد ناامنی‌های جدید خواهیم بود.

وحیدی با بیان اینکه به دولت‌های این کشور امیدی نیست، به برقراری گفت‌وگو با نخبگان، دانشگاهیان و مردم این کشورها تأکید کرد.

وی با اشاره به طرح 2030 خاطرنشان کرد: هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده آن را متوقف کردند. یک مدرنیزاسیون مصنوعی وابسته به دیگران را در منطقه درست کردند به قیمت به آتش کشاندن منطقه.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد