Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69212
تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 قوس 1397 ساعت : 16:20:26

حامد کرزی: امریکا به حملات هوایی خود در افغانستان پایان دهد

رییس‌جمهور پیشین کشور از طالبان می‌خواهد که به جنگ پایان داده و در مذاکرات صلح حاضر شوند. حامد کرزی در عین حال از حکومت می‌خواهد که یک هیأت ملی را گفت‌وگو با طالبان تعیین کند و هم‌چنین از امریکا خواست به حملات هوایی در افغانستان پایان دهد.
 
حامد کرزی که قبل از ظهر امروز چهارشنبه(14 قوس) در مراسم گرامی‌داشت از شخصیت سید بهاءالدین مجروح در کابل سخنرانی می‌کرد،‌ از گروه طالبان خواست: «از تحریک طالبان می‌خواهیم که جنگ را بند کنند، به مذاکرات بنشینند، جنگ هیچ نتیجه‌ای ندارد، مملکت را از بدبختی نجات دهید».
 
وی در عین حال از ایالات متحده امریکا نیز خواست که حملات هوایی را در افغانستان متوقف کند.
 
رییس‌جمهور پیشین کشور تأکید کرد: «از امریکا می‌خواهم که بمباران را بند کند،‌ در این اواخر نیز یک تعداد زنان، مردان و کودکان زیر بمبارد قرار می‌گیرند.»
 
او تصریح نمود که که صلح در کشور با جنگ و بمباران نمی‌آید.
 
در چند حمله اخیر نیروهای هوایی امریکا در مناطق مختلف کشور، به خصوص در هلمند و پکتیا، ده‌ها غیرنظامی شهید و زخمی شده‌اند. این حملات بار دیگر انتقادها را از حملات کور هوایی امریکا و کشتار غیرنظامیان افزایش داده است.
 
آقای کرزی در عین حال از حکومت خواست که یک هیأت ملی را برای گفت‌و‌گوهای صلح تعیین کند؛ هیأتی که مورد تأیید همه‌ باشند‌گان کشور به شمول بزرگان، جوانان و زنان باشد.
 
این در حالی است که شخصیت‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی نسبت به ترکیب هیأت ۱۲ نفری حکومت برای گفت‌و‌گو‌های صلح با گروه طالبان، انتقاد کرده‌اند. در این هیأت شماری از مقام‌های بلندپایه‌ی حکومتی شامل‌اند، اما ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که ممکن است افرادی به هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح اضافه شوند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد