Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69353
تاریخ انتشار : پنج شنبه 22 قوس 1397 ساعت : 13:12:44

افتتاح راه لاجورد و حرکت اولین محموله تجارتی از طریق این راه

‎محمولۀ تجارتی افغانستان از طریق راه لاجورد، امروز با حضور رئیس جمهور کشور، طی مراسم باشکوه در هرات رسماً افتتاح گرديد.

اين راه کمک می کند که افغانستان از دونقطه (تورغندی و آقینه) با استفاده از مسیرهای ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان با گذشتن از ترکیه به آبهای آزاد اروپا دسترسی پیداکند.

انتقال اولین محموله تحت شرایط تیر به ترکیه صورت می گیرد که شامل 83 تن تار پنبه، 23 تن کشمش، 26 تن خستۀ تربوز و 2.5 تن کُنجد می باشد.

اتاق تجارت و صنايع افغانستان فعال سازی راه های بدیل تجارتی و ترانزیتی را آرزوی 15 سالۀ سکتور خصوصی خواند و آنرا یگانه راه حل به خاطر مبدل ساختن افغانستان از یک کشور وارداتی به صادراتی و افزایش تجارت می داند.

رئیس هیئت عامل عتيق الله نصرت، راه لاجورد را یکی از مهمترین راه ها نامید که می تواند نقش بسیار بارزی را در افزایش تجارت، انتقال اموال صادراتی افغانستان به شکل مطمئن، به وقت و هزینه کم، ایفاء نماید.

اما یکسلسله چالشها را که می تواند مانع تطبیق سیستم تیر واقع شود یادآورد شده و پیشنهادات ذیل را  در این زمینه ارائه داشت: نصب استیکر خاص ویزه تحت سازمان ایکو، رفع نیازمندی رودپاس در اثر امضای تفاهمنامه های دوجانبه با کشور های مسیر راه لاجورد، ارتقای سیستم اسیکودا با در نظر داشت نیازمندی های تطبیق تیر، ایجاد ترمینل های مجهز در تورغندی و آقینه، ایجاد مراکز واحد وارداتی و صادراتی در گرکات کشور در قسمت انتقال اموال صادراتی از راه لاجورد، ایجاد گرین لاین های اختصاصی برای سیستم تیر در گمرکات افغانستان و مدنظر گرفتن پالیسی تشویقی برای شرکت هایی که تحت سیستم تیر فعالیت می کنند را در جهت تطبیق موفقانۀ سیستم تیر و پروژۀ راه لاجورد، خیلی مهم و ضروری عنوان کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد