Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69399
تاریخ انتشار : يکشنبه 25 قوس 1397 ساعت : 12:17:52

حکمتیار: حزب اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری آینده به گونه مستقل شرکت نمی کند

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان می گوید که این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آینده به گونه مستقل شرکت نمی کند، بلکه مشترکا با همکاری سایر احزاب روی یک تکت واحد توافق خواهد کرد.

حکمتیار که امروز(یکشنبه) در یک نشست خبری صحبت می کرد، از نامزد مورد حمایت این حزب برای ریاست جمهوری نام نگرفت، اما تاکید کرد که این تکت تلاش دارد تا نامزد مورد حمایت آن در صورت پیروزی، یک رئیس جمهور مسوول باشد نه یک دیکتاتور.

به گفته او، این تکت در رابطه به کابینه آینده، چگونگی سیاست داخلی و خارجی و مسایل ملی بحث و مذاکره کرده است و کسی را به ارگ ریاست جمهوری خواهد فرستاد که مورد قبول همه باشد. او در عین حال یادآور شد که از پیوستن سایر جریان ها به این تکت انتخاباتی، استقبال خواهد کرد.

رهبر حزب اسلامی در مورد انتخابات پارلمانی هم اشاره کرد و آن را یک انتخابات پر از تقلب و شرمناک توصیف کرد.

او افزود: نتایج انتخابات پارلمانی به اساس رشوت و امر مقام های دولتی تنظیم شده است. نامزد کامیاب ناکام و ناکام کامیاب می شود. دلالان کمیشنران به نامزدان تهدید می کنند که اگر رشوت ندهند، کامیاب اگر هم باشند از فهرست نمایندگان حذف خواهند شد.

رهبر حزب اسلامی مدعی شد که از هر کاندید از 20 هزار دالر تا یک صد هزار دالر رشوت تقاضا شده است.

بااین همه او پیشنهاد می کند که تنها رای بایمتریک شده شمار شود و رای غیربایمتریک باید فاقد اعتبار شود. در غیر این صورت، انتخابات پارلمانی به طور کامل باطل گردد و این انتخابات مجددا با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که تاکنون نتیجه ابتدایی انتخابات پارلمانی ۲۵ ولایت را اعلام کرده و قرار است تا یایان امروز یک‌شنبه، نتایج ابتدایی ۵ ولایت دیگر اعلام شود.

این کمیسیون همچنان گفته است که قرار است نتایج مقدماتی ولایت کابل تا اخیر هفته جاری اعلان شود.


مخالفت با ایجاد بورد مشورتی صلح
رهبر حزب اسلامی همچنان با ایجاد بورد مشورتی صلح حکومت وحدت ملی مخالفت می کند و تاکید دارد که این بورد نباید مشورتی باشد. به نظر او، حکومت باید یک هیات با صلاحیت صلح را موظف کند تا بتواند تصمیم نهایی در رابطه به صلح را اتخاذ کند.

او می گوید که رئیس جمهور، رئیس اجراییه و رهبران احزاب تاثیرگذار باید عضویت این هیات باصلاحیت صلح را داشته باشد.

حکمتیار حکومت را متهم کرد که بازی مشابه با پارلمانی را در خصوص قضیه پروسه صلح نیز انجام می دهد.

"بورد عالی مشورتی صلح" و تیم مذاکره‌کننده‌ی حکومت،‌ به‌خاطر به‌وجود آوردن تفاهم ملی برای تأمین صلح پایدار، از طریق مشوره‌ها و بحث‌ها با نخبگان و بزرگان جهادی، سیاسی، اجتماعی و اقشار مختلف جامعه ایجاد شده است.

این بورد به ریاست رییس‌جمهور اشرف غنی، وظیفه دارد تا مشوره‌های سازنده و لازم را با رهبری دولت افغانستان شریک کرده، پیشنهادات کمیته‌های کاری صلح را بررسی نموده و در صورت لزوم نظریات‌شان درباره تهیه‌ی چارچوب کاری تیم مذاکره‌کننده را با آن‌ها شریک سازند. همچنان این بورد وظیفه دارد تا روند مذاکرات صلح را نظارت نماید.

رییس‌جمهور با دو معاون، رییس‌ اجراییه با دو معاون،‌ رییس مجلس نمایندگان، رییس مجلس سنا،‌ قاضی‌القصات،‌ مشاور امنیت ملی،‌ رییس عمومی دفتر مقام ریاست‌جمهوری،‌ دادستان کل، وزیر دولت در امور پارلمانی،‌ رییس عمومی امنیت ملی، رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان و رییس دارالانشای شورای عالی صلح از افراد حکومتی و اعضای بورد عالی مشورتی روند صلح می‌باشند.

همچنان حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، صبغت‌الله مجددی، عبدالرب رسول سیاف، گلبدین حکمتیار، یونس قانونی، سید حامد گیلانی، محمدکریم خلیلی، صلاح‌الدین ربانی، سید منصور نادری، آصف محسنی،‌ عبدالهادی ارغندیوال، حاجی دین محمد، عطامحمد نور، آمنه افضلی،‌ صدیقه بلخی، محمداسماعیل خان و امرالله صالح از رهبران جهادی نیز شامل اعضای بورد عالی مشورتی روند صلح هستند.

از سوی هم، آقای حکمتیار در مورد آغاز عملیات شبانه نظامیان کشور گفت که عملیات چه روزانه باشد چه شبانه، اگر در آن افغان‌های بیگناه کشته و زخمی شوند، از نظر او محکوم است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد