Share/Save/Bookmark

کد مطلب :69640
تاریخ انتشار : جمعه 7 جدي 1397 ساعت : 10:14:06

بازگشت اعراب یکی پس از دیگری به دمشق

پس از امارات، بحرین هم سفارت خود را در سوریه بازگشایی می‌کند.

کشورهای عربی در هفت سال اخیر با بستن سفارت‌‌خانه‌های خود در دمشق در پی اعمال فشار بر دولت قانونی سوریه بودند و حالا که سوریه بحران را پشت سر گذاشته، در پی از سر گیری روابط دیپلماتیک با دولت سوریه هستند.
 
عبدالباري عطوان در تحليلي نوشت پس از بازگشايي رسمي سفارت امارات در دمشق اين سوال مطرح مي شود كه آيا جهان عرب به دامن سوريه بازگشته يا اين كه سوريه به دامن جهان عرب بازگشته است و آيا مقدمه اي براي بازگشت عربستان و بحرين و از سرگيري روابط با سوريه و اذعان به پيروزي بشار اسد و بقاي آن در مسند قدرت براي سال هاي آينده است و اصلا چرا اعتقاد نداريم كه بركناري عادل الجبير وزير امور خارجه عربستان از سمتش اتفاقي بوده است.

عطوان افزود جايگاه و اعتبار بشار اسد رئيس جمهور سوريه در صدر عناوين اصلي رسانه ها و بخش هاي خبري تلويزيوني در اين روزها قرار گرفته است البته بدان خاطر نيست كه سوريه تنها كشور عربي است كه از طرف اسرائيل مورد هدف قرار مي گيرد آن هم زماني كه كشورهاي حوزه خليج فارس روابط شان با تل آويو را عادي مي كنند. از سوي ديگر چون مقامات عربي و حوزه خليج فارس سفر به دمشق را آغاز كرده اند پيش بيني مي شود كه طول صف مسئولان كشورهايي كه خواستار از سرگيري روابط و بازگشت به سطح طبيعي يعني به قبل از بروز بحران در سوريه هستند بيشتر شود البته اگر نگوييم خواستار برقراري روابطي قويتر از گذشته با سوريه شوند.
امروز كشور امارات عربي متحده بازگشايي سفارتش در دمشق پايتخت سوريه را اعلام كرد و يك فروند هواپيما وابسته به خطوط هوايي سوريه در فرودگاه «المنستير» تونس به زمين نشست. اين هواپيما حامل 150 گردشگر سوري براي گذراندن تعطيلات پايان سال در تفرجگاه ها و مكان هاي تفريحي و گردشگري در تونس بود. اين سفر گروهي سياحتي-سياسي به كشوري است كه تحت حمايت آمريكا و برخي از كشورهاي عرب حوزه خليج فارس بيش از 5  هزار سلفي را در چارچوب گروه هاي مسلح افراطي با هدف سرنگوني نظام حاكم بر سوريه به اين كشور اعزام كرد.

پيش بيني مي شود اين سفرهاي سياسي - ديپلماتيك به دمشق همزمان با آغاز سال ميلادي جديد افزايش يابد و ما به زودي خواهيم ديد هواپيماهاي حامل سران عربي در فرودگاه دمشق به زمين مي نشيند سراني كه خواستار ابراز دوستي مقامات سوريه هستند و ما معتقديم كه عمر البشير رئيس جمهور سودان كه نخستين رهبر عربي است كه در فرودگاه دمشق با بشار اسد همتاي سوري خود با حرارت و اشتياق زياد روبوسي و احوالپرسي كرد و وي را در آغوش كشيد تنها مقام نخواهد بود و به زودي سران ديگر كشورها نيز اقدام مشابهي را انجام مي دهند.

اكثر رهبران و سران كشورهاي عربي تسليم ادامه بقاي بشار اسد در مسند قدرت شده اند و مخالفان مسلحي كه در طول هفت سال تحت حمايت آمريكايي؛ اروپايي؛ تركيه و كشورهاي عرب حوزه خليج فارس براي براندازي نظام بشار اسد تلاش كردند نفس هاي آخر خود را مي كشند و بيانيه چند روز قبل دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا مبني بر خروج همه نظاميان آمريكايي از سوريه مويد اين حقيقت است و زمينه را براي بازگشت كشورهاي عربي به دامن سوريه و از سرگيري روابط با دمشق فراهم مي كند.
ما نمي دانيم كه آيا عادي سازي روابط كشورهاي عربي با سوريه و رهبران آن به ضرر عادي سازي روابط با رژيم اشغالگر اسرائيل يا توجيهي براي آن است. آن چه مد نظر و قابل توجه است اين كه برخي از كشورهايي كه سفارت شان در دمشق را بازگشايي مي كنند نمايندگان كشورهايي هستند كه در عادي سازي روابط با اسرائيل پيشگام بودند و حتي از اعضاي كابينه و گروه هاي ورزشي اسرائيل استقبال كردند. سوريه از نادر كشورهاي عربي است كه با عادي سازي روابط با اسرائيل مخالفت كرده است و همچنان عادي سازي روابط با اين رژيم را در هرشكل و شمايلي رد مي كند و تاكنون حتي از يك اسرائيلي در خاك سوريه استقبال نكرده است.

اذعان مي كنيم كه برخي از كشورهاي عربي حوزه خليج فارس مانند عمان سفارتش در سوريه را نبست و يوسف بن علوي وزير امور خارجه عمان شش ماه قبل به دمشق سفر كرد. همچنين از منابع موثق و مطمئن مطلع شديم كه كشور بحرين قصد دارد هفته آينده سفارتش در سوريه را بازگشايي كند. شيخ خالد بن خليفه وزير امور خارجه بحرين با وليد المعلم همتاي سوري خود در جريان ديدار ماه سپتامبر گذشته با گرمي و حرارت زيادي سلام و احوالپرسي كرد. يعني اين كه نزديك شدن روابط كشورهاي عربي حوزه خليج فارس با سوريه زودتر آغاز شده است ولي بازگشايي سفارت امارات با توجه به روابط ائتلافي و محكمي كه اين كشور با عربستان دارد از اهميت زيادي برخوردار است و بعيد نمي دانيم كه امارات به حلقه و پل ارتباط غير مستقيم بين سوريه و عربستان و مقامات آنان در آينده مد نظر تبديل شود و ما معتقديم كه بركناري عادل الجبير وزير امور خارجه عربستان از سمتش كه دايما عبارت مشهور و جمله معروفش را مبني بر اين كه بشار اسد به زور جنگ يا مسالمت آميز بايد از سمتش بركنار شود تكرار مي كرد و همچنين همزماني آن با بازگشايي سفارت امارات در دمشق امري اتفاقي نيست.

به طور مختصر مي گوييم كه كشورهاي عربي نادم و پشيمان از رفتار و عملكردشان به دامن سوريه بازگشته اند زيرا ارتش عربي سوريه بر توطئه هاي ( داخلي و خارجي ) پيروز شد. رهبران سوريه به رغم بزرگي توطئه اي كه براي سرنگوني آنان ( مقامات سوريه و در راس آن بشار اسد ) طراحي شده بود مقاومت كردند.

سوريه امروز به محور قوي به نام محور مقاومت وابسته است. مقاومتي كه بازوان اجرايي قوي و انباري از تسليحات مدرن و پيشرفته دارد و قدرت بازدارندگي را براي نخستين بار در مقابله با رژيم اشغالگر اسرائيل محقق كرده است. سوريه امروز از حمايت كشور بزرگي به نام روسيه برخوردار است روسيه اي كه براي شكست هيمنه آمريكا هزينه هاي مالي و انساني زيادي داد و اين محور امروز و به خصوص بعد از نقش شكست خورده آمريكا و پشت پا زدن اين كشور به متحدان عرب يا كرد خود به طور تحقير و توهين آميز ؛  دست برتر را در منطقه دارد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد