Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70032
تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 جدي 1397 ساعت : 09:47:36

آمریکا بن بست مذاکره با طالبان را در واژه اجماع پنهان می کند

«زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان؛ بعد از تغییر مسیر سفرش از اسلام آباد به سمت کابل با مقامات دولت وحدت ملی دیدار کرد و هدف سفر منطقه ای خود را بوجود آوردن اجماع برای صلح عنوان کرد؛ در حالی که پیش از این صلح با طالبان مد نظر بود.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری شامگاه روز سه شنبه اعلام کرد که خلیلزاد در کاخ ریاست جمهوری با مقامات دولت وحدت ملی و اعضای منتخب دولت به عنوان هیأت مذاکره کننده با طالبان دیدار کرده و نتایج سفرش را به منطقه با آنها در میان گذاشته است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اعلام کرده است که «عبدالرشید دوستم» معاون اول محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، «محمد سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهوری، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت، اعضای تیم مذاکره کننده حکومت با طالبان و شماری از شخصیت های ملی و رهبران احزاب سیاسی حضور داشتند.

خلیل زاد در این نشست جزئیات سفرش به کشورهای منطقه از جمله هند، چین و امارات متحدۀ عربی را باین کرده و گفته که هدف سفرش به کشورهای منطقه ایجاد اجماع منطقه ای به منظور آغاز پروسۀ صلح بوده است و به این سفرهایش نیز ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور غنی هم در این نشست از تلاش های خلیل زاد در راستای آغاز مذاکرات صلح با طالبان ستایش کرده و گفته که در افغانستان اجماع کامل برای برقراری صلح وجود دارد.

هر دو طرف در نشست شامگاه روز سه شنبه گذشته بر آغاز گفت و گوهای صلح تحت مالکیت و رهبری افغانستان، تاکید کرده اند.

این سفر در حالی صورت گرفت که برخی رسانه ها از بروز بن بست در روند گفت وگوهای آمریکا و طالبان خبر داده اند و طالبان هم هشدار داده اند که اگر آمریکا روند خروج نظامیان خود را از افغانستان از بحث اصلی مذاکرات خارج کند، میز گفت و گو را ترک خواهد کرد.

از طرف دیگر در سلسله گفت و گوهای طالبان با کشورهای منطقه و همسایه های ما، «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق کشورمان خواستار نشست مشترک هند با طالبان نیز شده است.

کرزی گفته است که هند به عنوان یک کشور دوست و همکار افغانستان هم باید برای منافع خود مانند سایر کشورها با طالبان نشستی مشترک داشته باشد و برای حفظ منافع خود با آنها گفت وگو کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد