Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70111
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 دلو 1397 ساعت : 10:30:27

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در یک نگاه +تصاویر

روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشورمان که از ۱۳ جدی/دی ماه آغاز شد با ثبت نام ۲۰ نامزد از جمله «عبدالله» و «اشرف غنی» پایان یافت.

طی 17 روز گذشته بیش از 73 نفر بسته‌های معلوماتی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را دریافت کردند که تنها 20 نفر از آنها در روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور نام نویسی کردند.


«اشرف غنی»

اشرف غنی رئیس جمهور کنونی کشورمان به همراه «امرالله صالح» به عنوان معاون اول و «سروردانش» به عنوان معاون دوم برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده است.

«امرالله صالح» رهبر «روند سبز افغانستان» تنها پس از 27 روز تصدی در وزارت داخله استعفا داده و به تیم انتخاباتی اشرف غنی به عنوان معاون اول ریاست جمهوری پیوسته است.

«سروردانش» معاون دوم اشرف غنی در انتخابات گذشته از حمایت «کریم خلیلی» رهبر حزب وحدت اسلامی برخوردار بود اما در این دور از انتخابات کریم خلیلی از تیم انتخاباتی «عبدالله» اعلام حمایت کرده است.

اشرف غنی به امید کسب آرای اقوام ازبک نیز «ثریادلیل» را به عنوان نماینده ویژه در تیم انتخاباتی خود تعیین کرده است.

انتظار می‌رفت که اشرف غنی با تیم انتخاباتی قوی‌تری به سمت انتخابات ریاست جمهوری برود اما سیاست‌های تند وی در برابر احزاب سیاسی در گذشته باعث شده است تا هیچ یک از احزاب سیاسی بزرگ افغانستان از وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور حمایت کند.


«عبدالله عبدالله»

«عبدالله» رئیس اجرایی دولت نیز همراه با «عنایت‌الله بابر فرهمند» به عنوان معاون اول و «اسدالله سعادتی» معاون دوم به عنوان نامزد حزب جمعیت اسلامی نام نویسی کرده است.

«عنایت‌الله بابر فرهمند» رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری است که حمایت 100 درصدی جنرال دوستم موسوم به بانک رای اقوام اوزبک را با خود دارد.

«اسدالله سعادتی» نیز حمایت «کریم خلیلی» رهبر حزب وحدت اسلامی را به همراه دارد، خلیلی نیز از آرای قابل توجهی از آرای اقوام هزاره را دارد.

ظاهرا رئیس اجرایی دولت قوی‌ترین ائتلاف انتخاباتی را بین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور تشکیل داده است، زیرا حمایت احزاب وحدت اسلامی، جنبش ملی و جمعیت اسلامی را به همراه دارد.


«حنیف اتمر»

«حنیف اتمر» مشاور سابق اشرف غنی نیز همراه با «یونس قانونی» به عنوان معاون اول و «محمد محقق» معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور نام نویسی کرده است.

«یونس قانونی» از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی است که از نفوذ نسبی در بین اقوام تاجیک برخوردار است.

«محمد محقق» نیز رهبر حزب وحدت مردم افغانستان است که از نفوذ قابل توجهی در بین اقوام هزاره برخوردار است.

نامزدهای یاد شده از نظر تحلیلگران بیشترین شانس برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوی آینده کشور را دارند.

علاوه بر نامزدان یاده شده 11 نفر دیگر نیز در روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند.


«رحمت‌الله نبیل»
رهبر حزب محور مردم افغانستان همراه با جنرال «مرادعلی مراد» به عنوان و «مسعوده جلال» به عنوان معاون دوم در روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.


«احمدولی مسعود»
از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز همراه با «فریده مومند» به عنوان معاون و «لطیف نظری» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.


«نورالحق علومی»
وزیر داخله سابق کشورمان نیز همراه با «بشیربیژن» به عنوان معاون اول و «نعیم غیور» به عنوان معاون در این روند ثبت نام کرده است.


«فرامرزتمنا»
رئیس سابق مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان نیز همراه با «قیاس سعیدی» به عنوان معاون اول و «امین رشادت» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.


«لطیف پدرام»
رهبر حزب کنگره ملی و از چهره های جنجالی نیز همراه با «احسان الله حیدری» به عنوان معاون اول و «محمدصادق وردک» به عنوان معاون دوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است.


«زلمی رسول»
که در انتخابات گذشته آرای قابل توجهی کسب کرده بود اما این بار با تیم انتخاباتی نه چندان قوی در رقابت‌های انتخاباتی ظاهر شده است، «عبدالجبار تقوا» والی سابق کابل به عنوان معاون اول و «غلام علی وحدت» والی سابق بامیان به عنوان معاون دوم در تیم انتخاباتی زلمی رسول حضور دارند.


«حکیم تورسن»
همراه با «نادرشاه احمدزی» به عنوان معاون اول و «شفیع قیصاری» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری کشور نام نویسی کرده است.


«گلبدین حکمتیار»
رهبر حزب اسلامی که از چهره‌های منفی در بین مردم کابل است نیز همراه با «هادی وزین» به عنوان معاون اول و «شفیع قیصاری» به عنوان معاون دوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است اما تحلیلگران معتقدند که وی در مراحل اول انتخابات به نفع یکی از نامزدان مطرح کنار خواهد کشید.


«نورالله جلیلی»
همراه با «خلیل رمان» به عنوان معاون اول و «چراغ علی چراغ» به عنوان نماینده دوم در انتخابات ریاست جمهوری کشور نام نویسی کرده است.


«عنایت‌الله حفیظ»
نیز همراه با «جنت‌خان فهیم» به عنوان معاون اول و «عبدالجمیل شیرانی» معاون دوم نیز در روند ثبت نام نامزدان انتخاباتی نام نویسی کرده است.


«محمدشهاب حکیمی»
نیز همراه با «عبدالعلی سرابی» به عنوان معاون اول و «نورالحبیب حصیر» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده است.


«شیدامحمد ابدالی»
سفیر سابق کشورمان در هند که دارای کارشناسی ارشد در مطلعات استراتژیک امنیتی است نیز همراه با «ذالفقار امید» معاون اول و «بصیرسالنگی» معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.


«محمد ابراهیم الکوزی»
همراه با «خدیجه غزنوی» به عنوان معاون اول و «سید سامع کیانی» به عنوان معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری کشور ثبت نام کرده است.


«نورالرحمان لیوال»
نیز همراه با «عبدالهادی ذوالحکمت» به عنوان معاون اول و «محمد یحی ویار احمدزی» معاون دوم در انتخابات ریاست جمهوری کشور نام نویسی کرده است.

کمیسیون انتخابات کشور تصریح کرد که
«ضیاالحق حافظی»
،
«غلام‌فاروق نجرابی»
و
«الیاس الیاسی»
نیز از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور هستند اما اطلاعاتی از آنها در رسانه‌ها منتشر نشده است.

بر اساس قانون اساسی افغانستان نامزدان ریاست جمهوری باید مسلمان و شهروند افغانستان باشند و حداقل 40 سال سن داشته باشند.

ارائه فهرست 100 هزار حامی و پرداخت 15 هزار دلار ضمانت از سایر شرایط کمیسیون انتخابات کشور برای نام نویسی در روند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری کشور محسوب می‌شوند.

شمار بسیاری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افراد سرشناسی نیستند اما در روند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کردند.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری نیز ده‌ها نامزد که شانسی برای پیروزی نداشتند در روند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری کشور نام نویسی کرده بودند.

در حال حاضر، تیم «دولت ساز» به رهبری اشرف غنی، «صلح و اعتدال» به رهبری حنیف اتمر و « ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله از تیم‌های انتخاباتی مطرح انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور محسوب می‌شوند.

انتظار می‌رود که نامزدانی که تیم های انتخاباتی ضعیفی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدند در رقابت‌های انتخاباتی به نفع یکی از سه تیم قدرتمند انتخاباتی کنار بروند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد