Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70230
تاریخ انتشار : يکشنبه 7 دلو 1397 ساعت : 15:38:16

جزئیات عملیات ویژه آمریکایی‌ها برای نجات فرماندهان داعش در افغانستان + فیلم و عکس

 تسنیم برای اولین بار جزئیات عملیات ویژه نیروهای آمریکایی در افغانستان برای نجات فرماندهان داعشی را که به‌اسارت طالبان درآمده بودند منتشر کرد.

حدود دو هفته پیش خبری از عملیات نیروهای آمریکایی علیه افراد طالبان و گروه تروریستی داعش در رسانه‌های داخلی و همچنین رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد و مانند صدها خبر از این دست، بدون اهمیت پنداشته شد و همه به‌راحتی از کنار آن عبور کردند.


اما این عملیات هوایی آمریکایی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و ابعاد ویژه‌ای دارد که در زیر به شرح آن می‌پردازیم:


سرطان و اسد  97 ــ آغاز عملیات طالبان علیه داعش در شمال افغانستان

اواسط ماه سرطان/تیر 1397 خبر آغاز درگیری‌های شدید میان افراد طالبان و افراد گروه تروریستی داعش در ولسوالی «درزاب» ولایت جوزجان در شمال کشور منتشر شد. به‌گفته فرماندهان طالبان این عملیات نزدیک به دو ماه زمان برد و در آن بسیاری از افراد داعش کشته شدند.

فرماندهان طالبان در شمال کشور می‌گویند، عملیات آن‌ها علیه داعش و پاکسازی این مناطق از حضور آن‌ها با پیشرفت‌های زیادی همراه بود که یک‌باره ورق برمی‌گردد. آمریکایی‌ها با انجام عملیات هوایی مناطق حضور افراد گروه طالبان را بمباران کردند و پس از آن بالگردهای ارتش افغانستان در ولسوالی درزاب حاضر شدند و رهبران ارشد داعش را به مناطق امن منتقل کردند.

در زیر ویدئوی انتقال این رهبران داعش به‌همراه خانواده‌هایشان از میدان نبرد با طالبان به مناطق امن را مشاهده می‌کنید:


در این عملیات دو نکته مهم وجود دارد که به آن‌ها کمتر اشاره شده و تعمداً بسیاری به‌راحتی از کنار آن عبور کرده‌اند.


1 ــ فرد اصلی که در ویدئو مشاهده می‌شود «مولوی حبیب‌الرحمان» رهبر داعش در شمال کشور است که توسط بالگردهای ارتش کشور به مناطق امن در ولایت جوزجان منتقل شده است. او پس از کشته شدن «قاری حکمت‌الله» جانشین وی شد. به‌گفته طالبان هدف اصلی حمله آنها به داعش، کشتن این فرد بود اما با کشته شدن تعداد زیادی از افراد وی، آمریکایی‌ها با بمباران استحکامات طالبان توانستند وی و برخی افرادش را نجات داده و با خود ببرند.


 2 ــ تا پیش از عملیات نیروهای آمریکایی برای نجات حبیب‌الرحمان و نیروهای تحت امر وی، طالبان توانسته بودند تعدادی از فرماندهان و اعضای داعش را به‌اسارت خود درآورند و این ضعف مهمی برای آمریکایی‌ها بود زیرا آن‌ها به‌شدت نگران درز اطلاعات از طریق این افراد بودند.


با این حال طالبان تا انتها عملیات خود را علیه داعش به‌انجام رساندند و توانستند مقر فرماندهی و زندان گروه تروریستی داعش را به‌تصرف خود درآورند.

در زیر فیلم مربوط به لحظه ورود فرماندهان طالبان به مقرهای داعش در ولایت جوزجان را ملاحظه می‌کنید:


در آن زمان برخی رسانه‌ها اعلام می‌کنند که طالبان و داعش با همکاری یکدیگر در حال مبارزه در شمال افغانستان هستند و با استفاده از عدم حضور رسانه‌ای در این مناطق بر این موضوعات دامن می‌زنند. در ویدئوی زیر فرماندهان طالبان پس از شکست داعش در حال سخنرانی هستند که موضع آن‌ها در برابر داعش را روشن می‌کند:


در زیر ویدئوی مربوط به زمان اسارت افراد گروه تروریستی داعش توسط طالبان را ملاحظه می‌کنید: اننقال اسرای گروه تروریستی داعش به بادغیس

طالبان پس از مدتی ولایت جوزجان را ترک و به‌سمت ولایت بادغیس حرکت کردند. طالبان اسرای خارجی داعش را به‌همراه خود برده و پس از انتقال آن‌ها به ولسوالی «جوند» برای در امان ماندن از حملات آمریکایی‌ها تصمیم می‌گیرند به‌سمت روستای صعب‌العبور «پنج‌بز» ولایت بادغیس بروند و در آنجا زندانیان داعش را نگهداری کنند.


مسیر زمینی رسیدن به روستای پنج‌بز بسیار سخت و صعب‌‌العبور است و به این ترتیب طالبان می‌توانستند زندانیان داعشی خود را با خیال راحت در آنجا نگه‌دارند.


عملیات انتقال این زندانیان داعش و خانواده‌های آن‌ها به پنج‌بز در همان تابستان 1397 انجام می‌شود اما این نگرانی همچنان برای آمریکایی‌ها وجود دارد و نیروهای امنیتی سازمان «سیا» عملیات جست‌وجوی خود را برای نجات آن‌ها در شمال کشور ادامه می‌دهند.زندان طالبان، اسرای خارجی داعش و اعترافات جدید

گروه طالبان در نهایت در گوشه‌ای از روستای پنج‌بز محلی را برای نگهداری اسرای داعش در نظر گرفته و خانه‌هایی را در اطراف آن برای نگهداری زنان و کودکان این افراد گروه تروریستی داعش اختصاص می‌دهد.

 طالبان در همان روستا محلی را برای حضور کودکان و زنان همراه این افراد گروه تروریستی داعش اختصاص می‌دهند که در زیر تصاویری از آن را مشاهده می‌کنید:


در زیر همچنین فیلم مربوط به محل نگهداری افراد گروه تروریستی داعش در روستای مذکور را مشاهده می‌کنید:


پس از استقرار طالبان در روستای پنج‌بز و آرام شدن اوضاع، بازجویی از زندانیان داعشی آغاز می‌شود که حاوی نکات مهمی است.


«امین‌الله»، فرار از زندان و هماهنگی با آمریکایی‌ها

پس از مدتی اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد و آن فرار «امین‌الله ازبکستانی» یکی از اسرای داعشی از زندان طالبان است، موضوعی که به اخراج زندان‌بان طالبان و حبس وی منجر می‌شود.

امین‌الله یکی از سرشناس‌ترین فرماندهان داعش در شمال کشور است. اطلاعات به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که از ابتدای حضور در افغانستان، وی ارتباط خوبی با نیروهای امنیتی آمریکایی مستقر در افغانستان برقرار می‌کند.

آمریکایی‌ها در ابتدا تلاش می‌کنند تا از وی به‌عنوان نفوذی میان طالبان استفاده کرده و با استفاده از اطلاعات او عملیات‌هایی را علیه گروه طالبان در شمال کشور انجام دهند.

پس از مدتی اقدامات وی میان طالبان آشکار شده و امین‌الله کنار قاری حکمت‌الله و پس از وی مولوی حبیب‌الرحمان در صف داعش شروع به مبارزه با طالبان می‌کند که در نهایت در عملیات درزاب به‌اسارت در‌می‌آید.

امین‌الله در اعترافات خود می‌گوید که حدود 19 سال پیش از ازبکستان عازم مناطق قبایلی در مرز افغانستان و پاکستان شده و سال‌هایی همراه با القاعده بوده است.


تا زمان فرار امین‌الله از زندان، آمریکایی‌ها علی‌رغم تمام تلاش‌های اطلاعاتی و جاسوسی و استفاده از پهپادهای خود نتوانسته بودند اطلاعاتی از مکان نگهداری افراد گروه تروریستی داعش در زندان طالبان به‌دست آورند و این موضوع باعث تحقیر آنها شده بود.


اطلاعات به‌دست‌آمده حاکی از آن است که امین‌الله پس از فرار از زندان، بلافاصله به‌سراغ آمریکایی‌ها رفته و اطلاعات محل نگهداری زندانیان داعش نزد گروه طالبان را در اختیار آن‌ها قرار داده و آمریکایی‌ها برای عملیات نجات آمادگی می‌گیرند.


انجام عملیات نجات

آمریکایی‌ها با بررسی جغرافیای روستای پنج‌بُز و محل نگهداری اسرای داعشی و همچنین با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر و استعداد نظامی طالبان به این جمع‌بندی می‌رسند که با عملیات هوایی و هلی‌بُرن نیرو می‌توانند افراد گروه تروریستی داعش را نجات دهند.

شامگاه 23 ماه جدی/دی 97 عملیات نجات افراد گروه تروریستی داعش آغاز شد. ابتدا نیروی هوایی آمریکا با بمباران مناطق اطراف زندان طالبان و کشتن تعدادی از افراد این گروه تا حدی منطقه را برای حضور افراد خود آماده می‌کنند. پس از آن بالگردهای آمریکایی با حضور در منطقه و هلی‌بُرن نیروهای خود اقدام به کشتن محافظان زندان کرده و تمامی افراد گروه تروریستی داعش را نجات داده، با خود می‌برند.

با این حال این نخستین بار نیست که آمریکایی‌ها دست به چنین اقداماتی می‌زنند؛ پیش از این و در جریان مبارزه گروه طالبان با افراد گروه تروریستی داعش در غرب کشور، نیروهای آمریکایی در حمایت از داعش بارها مواضع طالبان را بمباران و افراد سرشناس داعش از جمله ملاننگیالی رهبر داعش در غرب کشور را با بالگرد به پایگاه‌های نظامی خود منتقل کرده‌اند.


  منبع:‌ تسنیم

• اخبار مرتبط:

عملیات نجات داعش از زندان طالبان توسط نظامیان آمریکایی

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
موسوی
يکشنبه 7 دلو 1397
فقدان امنیت منطقه‌ای و رقابت منفی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای فضای مناسبی برا رشد رادیکالیسم ایجاد کرده است؛ داعش محصول حمایت عربستان و متحدان منطقه‌ای ان و نیز بی عملگی و خطای محاسباتی غرب است.
جویا کابلی
يکشنبه 7 دلو 1397
افزایش ناامنی ها در افغانستان برای آمریکا منافع زیادی به همراه دارد. افغانستان بیشترین ذخایر معدنی منطقه را در اختیار دارد و بنابر محاسبات پژوهشی آمریکا ارزش ذخایر معدنی این کشور چیزی بالغ بر یک تریلیون دلار می باشد.در چنین حالتی به نظر نمی رسد آمریکایی ها به راحتی از کنار این منبع درآمد بی حساب و بی صاحب عبور کنند.
سعیدی
يکشنبه 7 دلو 1397
نبود ثبات سیاسی امنیتی در افغانستان بهترین شرایط و زمینه ظهور داعش است.در حالی که دولت مرکزی فاقد قدرت لازم برای مهار این گروه های شبه نظامی و تروریستی است و نمی تواند از نیروهای آموزش دیده خود استفاده کند درگیری میان ارکان حکومتی در افغانستان به چالشی سیاسی امنیتی تبدیل شده و می تواند دولت را تا مرز فروپاشی سوق دهد ، این امر و عدم وجود یک سیستم رهبری سیاسی منسجم فضا را برای رشد افراطی گری،فرقه گرایی،تروریسم و قدرت گیری مافیای بین المللی در افغانستان فراهم می سازد.
مهاجر
يکشنبه 7 دلو 1397
بامطالعه این گزارش،انسان به این نتیجه میرسدکه هدف آمریکائیهادرافغانستان روی کارآوردن سیستم داعشی است،ازین طریق می توان به اهدافش که رخنه درپیکرجمهوری اسلامی ایران است،نزدیک ترخواهدشد،دراین زمینه بایدگفت افغانستان پول عبورغربیهابسوی ایران خواهدبود،دراین میان افغانستان صحنه خون وآتش وویرانی می باشد،مردم آن درمیان خون وآتش دست وپا میزنندوقربانی اهداف شوم این مارخوش خط وخال خواهدگردید.!