Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70380
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 دلو 1397 ساعت : 08:53:18

دلایل احتمالی روسیه برای اعلام بی ارتباطی با نشست صلح مسکو

روسیه اعلام کرده است که ارتباطی با نشست طالبان و احزاب سیاسی افغانستان در مسکو ندارد و این موضوع گمانه زنی ها بر سر این اظهارات مسکو را افزایش می دهد؛ به گفته تحلیلگران فشار دولت کابل بر کرملین، بازنگری حضور دولت کابل در مسکو و نفوذ بر هر دو گروه دلیل این اظهارات است.

دولت روسیه می گوید برگزاری نشست صلح مسکو میان سیاستمداران افغانستان و نمایندگان طالبان به دولت روسیه ارتباطی ندارد و شرکت کنندگان این نشست نیز از سوی دولت روسیه دعوت نشده اند.

قرار است سه شنبه و چهار شنبه این هفته نشستی در مورد صلح افغانستان میان نمایندگان احزاب سیاسی و گروه طالبان در مسکو برگزار شود.

در دعوتنامه‌های این نشست نوشته شده است که این نشست به میزبانی «عباس استانکزی» و «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان برگزار می‌شود.
با این وجود، سفارت روسیه در کابل اعلام کرد که این نشست به تصمیم افغان‌های مقیم مسکو برگزار خواهد شد و حکومت روسیه در آن هیچ نقشی ندارد.

این در حالی است که دعوت نامه‌های این نشست از سوی سفارت روسیه در کابل نوشته شده و مهر این سفارت نیز در پایین و بالای این دعوت نامه ها حک شده است.

کارشناسان سیاسی بر این عقیده اند که عقب نشینی مسکو از موضع اولیه خود برای تدارک و میزبانی مذاکرات طالبان و نمایندگان احزاب و چهره های سیاسی افغانستان در شرایط کنونی، می تواند دلایل و انگیزه های مختلفی داشته باشد.

یکی از مهم ترین دلایل عقب نشینی روسیه و انکار دعوت از مقام های غیر دولتی افغانستان برای شرکت در این نشست، ممکن است فشارهای دولت افغانستان بر روسیه باشد.

روسیه پیشتر نیز برای میزبانی از نشست طالبان با نمایندگان چند کشور منطقه، مورد سرزنش دولت قرار گرفته بود؛ تا آنجا که کابل علی رغم به تأخیر انداختن آن نشست سرانجام از اعزام یک هیأت رسمی و با صلاحیت در آن، خودداری کرد و تنها چند نفر از اعضای شورای عالی صلح در آن شرکت کردند که به گفته سازمان های رسمی، نمایندگان دولت محسوب نمی شدند.

به نوشته تحلیلگران کشور، البته در آن زمان، موضع کابل در خصوص نشست مسکو، یک تفاوت مهم و اساسی با رویکرد کنونی دولت در خصوص نشست آتی داشت؛ در آن زمان، کابل و واشنگتن، رویکرد واحد و نزدیکی در روند صلح داشتند. هردو کشور، نسبت به اهداف روسیه در خصوص روند صلح افغانستان با طالبان، تردید داشتند و چه بسا روسیه را به ارتباط غیر قانونی با طالبان و ارائه کمک های تسلیحاتی و مالی به این گروه متهم می کردند.

در حال حاضر اما کابل و واشنگتن در روند صلح افغانستان، دچار اختلاف های شدید و بی سابقه ای شده اند، به گونه ای که دولت افغانستان به رهبری اشرف غنی، همه روزه نسبت به عواقب و پیامدهای ویرانگر صلح آمریکا با طالبان، هشدار می دهد و از عدم همکاری با این روند خبر می دهد.

کارشناسان سیاسی کشور بر این عقیده اند که در چنین شرایطی، یک هدف دیگر و شاید مهم ترین هدف هم می تواند در موضع انکار مسکو در خصوص نشست مورد نظر، مطرح باشد. به این معنا که شاید روس ها در محاسبات خود در زمینه میزبانی از نشست احزاب و شخصیت های غیر دولتی افغان با طالبان، بدون حضور نمایندگان دولت رسمی کابل، بازنگری کرده باشند.

ممکن است آنها انتظار داشته باشند که با این اقدام، در وضعیتی که کابل عمیقا با واشنگتن، اختلاف و تنش پیدا کرده، مسکو می تواند به کابل نزدیک شود و علاوه بر روابط دوستانه ای که با طالبان دارد و در کنار نفوذ عمیقی که بر دیگر سیاستمداران کشور مانند حامد کرزی و دیگر افراد و احزاب سیاسی و جهادی دارد، با نزدیک شدن به ارگ ریاست جمهوری و تیم اشرف غنی، نقش آمریکا را در افغانستان، بیش از پیش تضعیف کند.

چنین برداشتی به این دلیل، نزدیک به واقعیت به نظر می رسد که مسکو علی رغم صدور نامه های رسمی با سربرگ و مهر ویژه سفارت روسیه در کابل و با وجود انکار دعوت از افغان ها برای شرکت در آن نشست، آن را به طور کامل لغو نکرده است. این نشان می دهد که روسیه، سعی می کند در یک بازی دوگانه، هم سلطه و نفوذ خود بر طالبان و گروه ها و شخصیت های غیر دولتی کشور را حفظ کند و گسترش دهد و هم به دولت وحدت ملی که سرخورده از سیاست های واشنگتن در حوزه صلح می باشد، نزدیک شود.

این در حالی است که در کشوری مانند روسیه که نسبت به کشورهای غربی، فضای بسته تر و سخت‌گیرانه تری در حوزه فعالیت های سیاسی و برگزاری نشست های مستقل آن هم از سوی شهروندان کشورهای دیگر دارد، برگزاری نشستی با این اهمیت، نمی تواند بدون تأیید، همراهی و چه بسا برنامه ریزی دولت کرملین، امکان پذیر باشد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

تایمزدهلی: نشست مسکو دولت افغانستان را تضعیف می کند
اخطار هند به آمریکا در خصوص صلح با طالبان
نخستین نشست احزاب سیاسی کشور و طالبان امروز در مسکو برگزار می‌شود
توافق صلح در غیاب دولت افغانستان محکوم به شکست است
شکل گیری دو محور خطرناک بالای سرنوشت مردم افغانستان!
اشتراک بیگانه‌ها در جلسه خودی‌ها در مسکو !
نکاتی در مورد نشست مسکو
وزارت خارجه: نشست مسکو به نفع صلح نیست
اظهارات سخنگوی طالبان در مورد کنفرانس مسکو
عبدالله عبدالله: طالبان با استفاده از گفت‌گوهای صلح، وقت گذرانی می‌کنند
هیأت ده نفری طالبان به ریاست عباس استانکزی در نشست مسکو شرکت می‌کند
لیست افرادی که امروز به همراه حامد کرزی جهت گفتگو با گروه طالبان به مسکو می روند!
سخنگوی ارگ: نشست مسکو زلزله‌ای است که دامن همه را خواهد گرفت
عطا محمد نور در نشست مسکو شرکت می‌کند
احزاب سیاسی نباید با نادیده گرفتن دولت قانونی زمینه منحل شدن تشکیلات اداری و نظامی کشور را فراهم کند
حنیف اتمر اشتراک‌اش در نشست مسکو را تایید کرد
افرادی که در نشست مسکو دعوت شده اند
محقق: اگر غنی با طالبان صلح نکند احزاب سیاسی صلح خواهند کرد
سفارت روسیه در کابل در پیوند به نشست صلح مسکو اعلامیه مطبوعاتی صادر کرد
اولين فوتباليست افغان با يک کلپ خارجى قرارداد کرد

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد