Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70407
تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 دلو 1397 ساعت : 16:58:08

واردات مرغ ایرانی و سایر محصولات مرتبط با آن به کشور ممنوع شد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشورمان به طور موقت و به دلیل شیوع بیماری انفولانزای مرغی واردات این محصول را از ایران ممنوع کرد.

پس از این که بر بنیاد اطلاعات سازمان دام‌پزشکی ایران و تأیید سازمان جهانی صحت حیوانی «OIE» به تاریخ پنجم جنوری ۲۰۱۹ گزارش شد که در شمال ایران، بیماری آنفلوانزای مرغی نوع «H5N8» تثبیت شده است، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری هدایت داده تا به منظور حفاظت از صحت شهروندان، مصونیت فارم‌های مرغداری و واردات مرغ از ایران تا اطلاع بعدی، منع شود.

با بررسی گزارش سازمان دامپزشکی ایران و تایید سازمان جهانی صحت حیوانی «OIE»، کمیته‌ی تخنیکی امراض «زونوز[بیماری‌های مشترک حیوان و انسان]» متشکل از نمایندگان وزارت‌های زراعت، آبیاری و مالداری، صحت عامه، داخله، دفاع ملی، اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، ریاست صحت محیطی شاروالی کابل، اتاق‌های تجارت، سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد «FAO»، در جلسه‌ای فیصله کردند که برای جلوگیری از انتظار بیماری و تأمین صحت هم‌وطنان ما، واردات مرغ و محصولات آن از ایران برابر با قانون صحت حیوانی و رهنمودها و طرزالعمل‌های سازمان جهانی صحت حیوانی «OIE» در واردات مرغ و محصولات آن از ایران برای ۲۱ روز قرنطین وضع شود و بعداً با در نظر داشت وضعیت بیماری در ایران، تصمیم ادامه یا رفع قرنطین گرفته شود.

بر اساس این تصمیم، مرغ و محصولات آن که حالا در داخل ایران بارگیری شده، واردات آن به افغانستان ممنوع است.

سال گذشته بیماری آنفلوانزای مرغی از طریق پرندگان مهاجر از خارج کشور وارد افغانستان شده بود که وزارت زراعت با پی‌گیری‌ها و تطبیق برنامه‌های جلوگیری‌کننده از گسترش این مرض، این بیماری خطرناک را به موقع مهار کرد و امسال نیز این وزارت می‌خواهد تا پیش‌ از شیوع، آن را مهار کند.

قابل یادآوری است که وزارت زراعت پیش از این واردات مرغ‌های پیر را به افغانستان منع کرده بود. یکی از سکتورهایی که افغانستان در آن نزدیک به خودکفایی است، صنعت مرغداری است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد