Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70423
تاریخ انتشار : پنج شنبه 18 دلو 1397 ساعت : 17:03:42

داکتر عبدالله: موضع ایران در قبال صلح افغانستان قابل تقدیر است

رئیس اجرایی کشور، در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از مواضع تهران در راستای صلح افغانستان قدردانی کرد و آن را در راستای حاکمیت و با محوریت دولت و مردم دانست.

«عبدالله عبدالله» در این مراسم که در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با تبریک چهلمین سال روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری، دولت و ملت ایران گفت: موضع ایران در قبال صلح افغانستان قابل تقدیر است.

وی افزود: امروز که شما چهلمین سالروز پیروزی انقلاب خود را برگزار می کنید متأسفانه در افغانستان از آغاز جنگ چهل سال می گذرد و به همین دلیل هیچ اولویتی برای ما به اندازه صلح مهم نیست.

عبدالله با بیان اینکه موانع و عوامل نرسیدن به صلح آشکار است، ابراز امیدواری کرد که مردم افغانستان به زودی شاهد امنیت ، صلح عادلانه و مورد قبول همه در کشور باشند.

وی تأکید کرد که در صورت تأمین صلح، مردم افغانستان و کشورهای همسایه و منطقه به مراتب در وضعیت بهتری خواهند بود و از آن بهتر استفاده خواهند کرد.

وی در این مراسم گفت: انقلاب اسلامی ایران که ریشه در افکار مردم این کشور داشت یک تحول در سطح منطقه و جهان بود و امروز هم بر مبنای حمایت مردم تداوم یافته و همین امر ایران را در مقام و جایگاه ویژه ای قرار داده است.

رییس جرایی دولت وحدت ملی گفت: چیزی که برای مردم افغانستان بسیار قابل تقدیر است، حمایت رهبری جمهوری اسلامی ایران در زمان جهاد از مردم افغانستان بود. در دوره مقاومت و بعد از آن با آغاز مرحله نو با وجود پیچیدگی های مناسبات بین المللی و منطقه ای حمایت از افغانستان و همکاری ها در این زمینه ها ادامه یافت که جا دارد از کشور و ملت ایران بخاطر همکاری های آنها قدر دانی کنیم.

عبدالله عبدالله اضافه کرد که امروز هم شخصیت هایی از بخش های مختلف جامعه افغانستان در مراسم تجلیل از پیروزی انقلاب ایران حضور دارند که نمایانگر عمق روابط مردمی بین دو کشور است علاوه بر اینکه روابط دولتی هم بین دو کشور در سطح خوبی قرار دارد.

وی افزود: در طول تاریخ زمینه ها، فرصت ها و تهدیدات مشترک، مردم و دولت دو کشور را با هم نزدیک تر ساخته است.

وی خاطر نشان کرد که در زمان جهاد با وجودی که جمهوری اسلامی ایران در یک جنگ نابرابر درگیر بود و تحت فشار قرار داشت تا از جهاد افغانستان حمایت نکند ، امام خمینی (ره) تصمیم گرفت و دستور داد تا حمایت از جهاد مردم افغانستان در اولویت تصمیم گیران کشورش قرار گیرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی افغانستان متأثر از فرمایشات، نظر، افکار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) و روحیه انقلابی ایشان بود
پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیروزی اسلام، امت و تمام ستم دیدگان جهان بود/ ایران تأثیرگذارترین کشور منطقه است/ عربستان سعودی و امارات در یمن کاملا ناتوانند
تاثیر انقلاب اسلامی ایران در سراسر دنیا
بیداری اسلامی؛ تقابل اسلام و غرب برمبنای اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)
انقلاب اسلامی ایران الگویی ارزشمند برای ملت افغانستان بود
انقلاب ایران و نقش آن در افغانستان
بازتاب «بنیادهای نظری» و «فلسفه سیاسی» امام خمینی(ره) در «اندیشه بیداری اسلامی»

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد