Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70424
تاریخ انتشار : پنج شنبه 18 دلو 1397 ساعت : 17:14:41

امام جمعه کابل: ایرانی ها قدر انقلاب خود را بدانند

امام جمعه کابل حاصل مهم انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) را استقلال و آزادی کامل عنوان کرد و گفت: امروز ایران توسط خودش اداره می شود و اجازه مداخله به هیچ کشوری را در امور خود نمی دهد از این رو شایسته است ایرانی ها قدر انقلاب خود را بدانند.

 «عبدالرحیم رضوانی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا انقلاب اسلامی ایران را رحمت و نعمت الهی خواند و گفت: این انقلاب امروز به عنوان الگویی برای حفظ آزادی، عزت و استقلال در جهان مطرح بوده و لرزه بر اندام استکبار بوجود آورده است.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در واقع یک رحمت و نعمتی برای مردم مسلمان جهان و ایران بود و تحولات عظیمی را در منطقه و جهان شکل داد.
این سیاستمدار و عالم دینی کشورمان که خود نیز در زمان انقلاب اسلامی در ایران در فعالیت های علمی و فرهنگی شرکت داشت، دستاوردهای انقلاب را برای خارج از ایران، منطقه و در داخل جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم توصیف کرد.

رضوانی تصریح کرد: اگر ایران قبل از انقلاب و ایران بعد از انقلاب را مقایسه کنیم تفاوت های زیادی در آن مشاهده می شود.

وی گفت که انقلاب اسلامی ایران در جغرافیایی این کشور محدود نماند و قاره ها و کشورها را درنوردید و به عنوان الگوی آزادی، مبارزه با استبداد و نمونه اخلاقی در قاره های آسیا، افریقا و کشورهای دیگر مطرح شد.

به باور وی امروز همه کشورهای اسلامی از انقلاب، دستاوردها و اندیشه های رهبر انقلاب اسلامی ایران در جهان آگاهی دارند که نتیجه همان رهبری خردمندانه و مدبرانه بوده است.

این عالم دینی باور دارد که پیامدهای داخلی انقلاب اسلامی ایران عظیم و پر بار بوده است و تاکید کرد که ایرانی ها باید قدر آن را بدانند و از آن پاسداری کنند.

این سیاستمدار کشور که در دوران انقلاب در ایران حضور داشت ، گفت، پیامدهای انقلاب، برای ایران اثرات قابل توجهی داشت و توضیح داد که ایران قبل از انقلاب یک کشور بطور کامل وابسته و حافظ منافع آمریکا در منطقه بود.

رضوانی افزود: ایران آن وقت استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نداشت اما با وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل، استقلال و آزادی کامل بوجود آمد بطوریکه امروز تمام سیاست های ایران توسط ایرانی اداره می شود و اجازه مداخله به هیچ کشوری را در امور خود نمی دهند.

به گفته وی در بخش زندگی اجتماعی مردم ایران پیشرفت های زیادی کرده و از برکت انقلاب رفاه اجتماعی خوبی برای ملت ایران مسیر شده است، ایرانی ها باید قدر این انقلاب خود را بدانند و از آن محافظت کنند.

وی باور دارد که جنگ های تحمیلی پس از انقلاب، تحریم ها و فشارهای اقتصادی و سیاسی همه در راستای از بین بردن نتیجه انقلاب و استقلال است و ایرانی ها با شهامت و استواری از آن محافظت کرده و در برابر هرگونه تحریم و بی عدالتی ایستادگی کرده اند.

رضوانی گفت: از برکت انقلاب، امروز در دورترین روستاهای این کشور مردم از رفاه و آسیاش برخوردارند و فرصت توسعه و اشتغال مساعد است و امکانات رفاهی دارند.

این عالم دینی کشور افزود: در بعد فرهنگی ایران تفاوتی زیادی کرده است، در دوران قبل از انقلاب یک نهادی در ایران به نام «سپاه دانش» فعالیت می کرد که بخش های ویژه ای را تبلیغ می کردند اما از نگاه فکر، اندیشه و ظرفیت تو خالی بود و انقلاب در این بعد هم دید تازه ای را ایجاد کرده است.

رضوانی درباره روابط ایران و افغانستان پس از انقلاب اسلامی گفت : اگر چه روابط سیاسی دو کشور در یک سطح نبوده و با فراز و فرودهای همراه بوده اما دولت ایران همواره در کنار دولت و مردم افغانستان بوده و همکاری های خود را از برادران افغانستانی خود دریغ نکرده اند.

وی تأکید کرد که جدا از روابط سیاسی، رابطه مردم با مردم و ملت های دو کشور در سطح عالی بوده که می تواند به عنوان نمونه ای از وحدت یگانگی فکری و همسایگی محسوب شود.

امام جمعه کابل افزود: این روابط برای افغانستان اثرات خوبی داشته است به طوریکه در ادبیات، فرهنگ، شعر، نویسندگی، معاشرت و اخلاق اجتماعی اثر گذار بوده است.

رضوانی اعتقاد دارد که بخشی از پیشرفت های نویسندگی، شعر، ادبیات، اخلاق و معاشرت جامعه امروز در افغانستان نتیجه مهاجرت، تحصیل و آموزش در ایران بوده و افغانستانی‌ها از این رابطه استفاده کرده اند.

وی گفت که ایران و افغانستان دو کشور هم ریشه، هم زبان و دارایی فرهنگ مشترک هستند که براساس اندیشه های امام راحل، راه و مسیر مشترک دارند که اگر روابط دو کشور هرچه بیشتر توسعه پیدا کند به سود هر دو کشور و ملت است و می توانند از امکانات موجود، اندیشه ها و دستاوردهای یگدیگر استفاده مشترک کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

داکتر عبدالله: موضع ایران در قبال صلح افغانستان قابل تقدیر است
پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی افغانستان متأثر از فرمایشات، نظر، افکار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) و روحیه انقلابی ایشان بود
پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیروزی اسلام، امت و تمام ستم دیدگان جهان بود/ ایران تأثیرگذارترین کشور منطقه است/ عربستان سعودی و امارات در یمن کاملا ناتوانند
تاثیر انقلاب اسلامی ایران در سراسر دنیا
بیداری اسلامی؛ تقابل اسلام و غرب برمبنای اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)
انقلاب اسلامی ایران الگویی ارزشمند برای ملت افغانستان بود
انقلاب ایران و نقش آن در افغانستان
بازتاب «بنیادهای نظری» و «فلسفه سیاسی» امام خمینی(ره) در «اندیشه بیداری اسلامی»

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد