Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70454
تاریخ انتشار : يکشنبه 21 دلو 1397 ساعت : 12:25:49

راز ماندگی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)

40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه و جهان به رهبری امام خمینی(ره) می‌گذرد، اما این انقلاب و پیروزی دارای محتوا و شعارهایی است که پس از چهار دهه، رمز موفقیت این انقلاب و راز ماندگاری آن است.

پيروزي انقلاب اسلامي سرآغاز تحولات گسترده عميق و فزاينده در ايران و بسياري از كشورهاي جهان شد، اين حادثه بزرگ قرن، بسياري از معادلات سياسي جهان و منطقه را به نفع مستضعفان تغيير داد و موج حركتهاي آزاديبخش و استكبارزدايي سراسر جهان را موجب شد، پيروزي انقلاب اسلامي موجب درهم شكسته شدن هيمنه‌ی استكبار جهاني گشته و ثابت كرد چگونه بسياري از ناممكن‌ها با اراده جمعي يك ملت و با توكّل به خداوند متعال ممكن شده و يك رژيم تا دندان مسلّح و برخوردار از حمايتهاي همه جانبه قدرتهاي بزرگ با دست خالي مردم به زانو در آمده و چگونه آن موجب مجد و عظمت اسلام و احياي هويت ديني امت اسلامي و منشأ رشد معنويت گرايي شد.

تأثيرات انقلاب اسلامي ايران با گذشت چند دهه از حيات پربركت آن به گونه اي است كه نيكسون رئيس جمهور سابق آمريكا معتقد بود جهان اسلام در قرن بيست و يكم يكي از مهمترين ميدانهاي زورآزمايي سياست خارجي آمريكاست"(1) عواملي كه با وجود دشمني ها و كينه توزي هاي دشمنان انقلاب سبب تداوم انقلاب اسلامي ایران شده و چنانکه در جشن هاي دهه فجر و راهپيمايي 22 دلو هر سال مشهود است حتي موجب بالندگي هر ساله آن شده را بايد در ويژگيهاي خاص انقلاب اسلامي ايران جستجو نمود كه عمده ترين آنها از اين قرار است:


1 . اسلامي بودن انقلاب و تكيه بر مذهب: تكيه بر ارزشهاي ديني و پي اندازي حكومتي برخاسته از متن دين و سازگار با آرماني ترين اهداف و انتظارات بشر از اساسي ترين ويژگيهاي انقلاب اسلامي ایران است كه عامل اصلي پيروزي انقلاب اسلامي محسوب مي شود، مرحوم امام خمینی فرمودند: "اسلام و حكومت اسلامي پديده الهي است كه با به كار بستن آن سعادت فرزندان خود را در دنيا و آخرت به بالاترين درجه تأمين مي كند و قدرت آن دارد كه قلم سرخ به ستمگري ها و چپاولگري ها و فسادها و تجاوزها بكشد و انسانها را به كمال مطلوب خود برساند."(2) بنابراين انقلاب اسلامي تا وقتي در خط صحيح اسلام ناب با دقت حركت كند و مردم روحیه دفاع از اسلام و ارزشهاي اسلامي را زنده نگه دارند هيچ قدرتي نمي تواند نظام جمهوري اسلامي را از حركت به سمت هدفهاي خود باز دارد.

از جلوه هاي اسلامي بودن انقلاب اسلامي ایران اين است كه مشروعيت حكومت برخاسته از اراده خداوند است؛ "زيرا اساساً هيچگونه ولايتي جز با انتساب به اذن الهي، مشروعيت نمي يابد هر چند همراه با مقبوليت باشد."(3) و اين مشروعيت الهي حكومت، حقانيت حكومت و حاكم اسلامي را در گرو پايبندي به موازين اسلامي قرار مي دهد و نه خواست مردم هر چند حكومت اسلامي براي تحقق عيني و فعليت بخشيدن به احكام ديني پذيرش مردم را لازم دارد و بايد اسباب و عوامل رضايت مشروع مردم را فراهم كند. بنابراين پيروزي انقلاب اسلامي ایران پابرجاست چون مشروعيت حكومت از ناحيه خداوند است و اين مشروعيت تا زماني كه پايبندي به موازين اسلامي و الهي باقي باشد، پابرجاست.


2 . مردمي بودن انقلاب: از خصوصيات انقلاب اسلامي ايران اين است كه با خواست و اراده مردم همراه است «قيام جمعيتي بزرگ و يكدل و يك جان با حركتي پر تلاش و هدفدار و هماهنگ روي خط رهبري مكتبي در اوج پاكي و صفا و ايثار، ذوب شده در اسلام و رهبر، يكي از خصائص ممتاز انقلاب اسلامي است كه تاريخ آن را كمتر به خود ديده است».(4)

امام خامنه‌ای حفظه الله فرمودند: انقلاب اسلامي ایران دو خصوصيت استثنايي داشت يك خصوصيت اينكه مبناي اين انقلاب ارزشهاي ديني و اخلاقي و معنوي بود و خصوصيت ديگر اين بود كه انقلاب برپايه اراده و خواست مردم در تشكيل و ادارة حكومت باقي ماند."(5)


3 . رهبري صادقانه و حكيمانه: بي شك صداقت، صراحت، شجاعت، سازش ناپذيري، از جان گذشتگي ، صلابت و قاطعيت، عشق به اسلام، مقام عرفاني، وارستگي، شخصيت والاي علمي و فقاهتي و سادگي معني دار زندگي امام(ره) در ارائه الگوي رهبري مؤثر بوده است ولي آنچه كه مهمتر از اين شاخصه هاي برجسته، امام را به عنوان اسوه قرار داده و به وي نقشي برتر از يك رهبر انقلاب بخشيده اين است كه به تعبير شهيد مطهري(ره): "نداي امام از قلب فرهنگ و از اعماق تاريخ و از ژرفاي روح اين ملت برمي خاست، مردمي كه در طول چهارده قرن حماسه محمد ـ صلي الله عليه و آله ـ ، علي ـ عليه السلام ـ زهرا ـ سلام الله عليها ـ ،حسن ـ عليه السلام ـ ، حسين ـ عليه السلام ـ ، زينب ـ سلام الله عليها ـ ، سلمان و ابوذر .... و صدها هزار شخصيت اسلامي ديگر را شنيده بود بار ديگر همان نداي آشنا را از حلقوم اين مرد شنيدند، او را آئينة تمام نماي فرهنگ و هويت اسلامي خود كه تحقير شده بود ديدند."(6) رهبري انقلاب اسلامي در چارچوب ولايت فقيه كه تداوم امامت است از عوامل مهم پيروزي و تدام موفقيت انقلاب اسلامي ایران محسوب ميشود، امام خامنه‌ای فرمودند: اصل ولايت فقيه و پيوستن همه راه هاي اصلي نظام به مركز ولايت نقطة درخشان نظام اسلامي است، اين اصل همان ذخيره پايان ناپذيري است كه بايد مشكلات نظام جمهوري اسلامي ایران را در حساسترين لحظات و خطرناكترين گردنه هاي مسير پر خطر جمهوري اسلامي حل كند و گره هاي ناگشودني را بگشايد،"(7)

در واقع "يك انقلاب در حد كمال مطلوب سه ركن اساسي دارد كه عبارت است از برخورداري از يك ايدئولوژي و مكتب پويا و انقلابي و مشاركت گسترده و فعالانه و ايثارگرانه مردم از همه طبقات و ظهور و نهادينه شدن رهبري مورد قبول عموم مردم با ويژگي هاي شخصي همچون نبوغ، اقتدار، صلابت و جسارت در تصميم گيري و انقلاب اسلامي در هر سه ركن از تماميت و عظمت بي نظيري برخوردار بوده است. حفظ ويژگي هاي اين سه ركن اساسي اقتدار نظام و انقلاب مي تواند همچنان موجب تداوم و توسعه آن گردد و هر نوع آسيبي كه به اين سه ركن وارد آيد موجبات زوال تدريجي و انحطاط انقلاب را فراهم خواهد كرد."(8)


4 . اهداف بلند انقلاب اسلامي ایران و تكيه بر نيازهاي واقعي و فطري مردم: انقلاب اسلامي ایران در همه ابعاد فردي و اجتماعي، داخلي و خارجي، سياسي و اقتصادي و فرهنگي اهداف بسيار بلندي براي حكومت ترسيم نموده است كه اين اهداف مأخوذ از قرآن و سنت بود و در شعارهاي مردم نيز تجلي يافته بود؛ شعارهايي همچون استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي، حاكميت ارزشهاي الهي و نفي سلطه شرق و غرب، عدالت اجتماعي و... .

از سويي ديگر انقلاب اسلامي ایران با تكيه بر نيازهاي فطري واقعي مردم اهداف بلند نظامش را در اصل سوم قانون اساسي کشور خود در طي شانزده بند تبيين نموده كه به راستي هر بيننده اي را مجذوب جامعيت خويش مي سازد كه بكار بستن اين اهداف تضمين كننده سعادت نسل حاضر و تمامي نسلهاي آينده این کشور خواهد بود. امام خامنه‌ای فرمودند: "اگر يك حركت تاريخي همچون انقلاب اسلامي شعارهايش بر نيازهاي ذاتي انسان نظير عدالتخواهي، استقلال، آزادي واقعي، مبارزه با فقر و فساد و تبعيض و دفاع از مظلوم مبتني باشد، به شرط آن كه مسئولان و مردم به وظايف خود عمل كنند هيچگاه پير نخواهد شد و همواره جوان و پويا و پرنشاط خواهد بود."(9)


5 . دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي و جلوه هاي كارآمدي نظام جمهوري اسلامي ایران: دستاوردهاي عظيم انقلاب اسلامي ایران براي اسلام و مسلمين در داخل كشور و خارج از این كشور بي نظير بوده است.

سرنگوني نظام شاهنشاهي و استمرار نظام جمهوري اسلامي ایران، استقلال و تحمّل در اصول و رفتارهاي سياست خارجي، احياي اسلام و آوردن مذهب به متن زندگي مردم و بازگرداندن اسلام به صحنة جهان، دفاع از حقوق همه مسلمانان و بيداري و آگاهي بخشيدن به آنان، آشكار شدن ابعاد سياسي ، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و حكومتي اسلام راستين و توانائي ها و جامعيت مذهب شيعه و از بين بردن خودباختگي و ايجاد روحيه خودباوري در ملت ايران و مسلمانان جهان، شكستن هيمنه و ابهت قدرتهاي بزرگ و ... نمونه ها و بخش هايي از سرفصلها و عناوين مهم دستاوردهاي انقلاب اسلامي است، همچنين مقايسه اي اجمالي بين وضعيت اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي قبل از انقلاب با پس از پيروزي این انقلاب گواه كارآمدي نظام جمهوري اسلامي ایران و پيشرفت سريع انقلاب عليرغم برخي كاستيها و مشكلات اقتصادي و اجتماعي است. تصوّر درست دستاوردهاي انقلاب و كارآمدي انقلاب اسلامي ایران تصديق ضرورت تداوم انقلاب را در پي دارد، بررسي شناخت و احساس كارآمدي نظام اسلامي اقبال بيشتر به سوي انقلاب، عشق و علاقه، دلبستگي و وابستگي به انقلاب را پديد مي آورد. درك دستاوردهاي انقلاب، درك ارزش و اهميت انقلاب، تبيين كارآمدي نظام و كارهاي بزرگي كه انجام شده اميدواري به آيندة روشن آمادگي براي قدرداني و شكر نعمت انقلاب را با كوشش در راه تداوم آن به همراه دارد.


6 . وحدت ملي: از عوامل مهم پيروزي انقلاب اسلامي ایران وحدت و يكپارچگي مردم بود كه در ساير انقلابها كمتر ديده مي شود و اسلام تنها چيزي بود كه اين يكپارچگي را به وجود آورد و جز اين اگر شعار و شعور ديگري حاكم بود بي شك به اين وحدت لطمه وارد مي آورد و به اختلاف نظر مي كشاند، به دليل اسلامي بودن نهضت بود كه همه گروههاي مختلف در يك مسير و يك صف قرار گرفتند. همين عامل پيروزي، عامل تداوم آن نيز هست، يكپارچگي و وحدت مردم در صحنه و تأكيد بر پياده شدن ارزشها و معيارهاي اسلامي و تبعيت از رهبري عاملي است كه سبب پويائي و كارآمدي نظام و تداوم آن خواهد شد، مرحوم امام خمینی(ره) در وصيتنامه الهي سياسي خويش چنين فرمود: "بي ترديد رمز بقاء انقلاب اسلامي همان رمز پيروزي است و رمز پيروزي را ملت مي داند و نسلهاي آينده در تاريخ خواهند خواند كه دو ركن اصلي آن انگيزه الهي و مقصد عالي حكومت اسلامي و اجتماع ملت در سراسر كشور با وحدت كلمه براي همان انگيزه و مقصد... توصيه اينجانب به مسلمين و خصوص ايرانيان به ويژه در عصر حاضر آن است كه در مقابل اين توطئه ها عكس العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود به هر راه ممكن افزايش دهند و كفار و منافقان را مأيوس نمايند." .(10)

بنابراين انقلاب اسلامي ایران و پيروزي آن پابرجاست چرا كه انقلاب اسلامي ایران نظامي است ديني و مردمي و داراي رهبري شايسته كه بر تأمين نيازهاي واقعي مردمش همت گماشته و اهداف بلندي را فراروي خود قرار داده و باوحدت كلمه و انسجام ملي به سمت دستيابي به اين اهداف حركت مي كند و در اين راه دستاوردهاي بزرگي در داخل و خارج این كشور به دست آورده و به موفقيتهاي چشم گيري دست يافته است.


پی‌نوشت‌ها:
1 . ريچارد نيكسون، فرصت را از دست ندهيد، ترجمه حسين وقسي نژاد، انتشارات طرح نو، 1371،ص 256.
2 . صحيفه نور، ج 21، ص 176.
3 . محمدتقي مصباح يزدي، كتاب نقد، شماره 7، ص 168.
4 . عباسعلي عميد زنجاني، گزيدة انقلاب اسلامي و ريشههاي آن، كتاب طوبي، تهران، 1376، ص 18.
5 . حديث ولايت، ج 3، ص 249 و 250.
6 . شهيد مطهري، پيرامن انقلاب اسلامي، انتشارات صدرا، 1368، ص 119
7 . حديث ولايت، ج 3، ص 136.
8 . منوچهر محمدي، انقلاب اسلامي زمينه ها و پيامدها، نشر معارف، 1380، ص 282.
9 . روزنامه جمهوري اسلامي ایران، 19/5/81.
10 . صحيفه نور، ج 21، ص 176 و 177.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

گزارش سیا از سال‌های پایانی رژیم پهلوی ایران؛ «جعل آمار خودکفایی غذایی»
انقلاب اسلامی ایران منطقه و جهان را تغییر داد
اسلام امریکایی و انگلیسی آشکارا دعوت به الحاد نمی‌کنند، اما به نام اسلام به مسلمین از پشت خنجر می‌زنند
امام جمعه کابل: ایرانی ها قدر انقلاب خود را بدانند
داکتر عبدالله: موضع ایران در قبال صلح افغانستان قابل تقدیر است
پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی افغانستان متأثر از فرمایشات، نظر، افکار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) و روحیه انقلابی ایشان بود
پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیروزی اسلام، امت و تمام ستم دیدگان جهان بود/ ایران تأثیرگذارترین کشور منطقه است/ عربستان سعودی و امارات در یمن کاملا ناتوانند
تاثیر انقلاب اسلامی ایران در سراسر دنیا
بیداری اسلامی؛ تقابل اسلام و غرب برمبنای اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)
انقلاب اسلامی ایران الگویی ارزشمند برای ملت افغانستان بود
انقلاب ایران و نقش آن در افغانستان
بازتاب «بنیادهای نظری» و «فلسفه سیاسی» امام خمینی(ره) در «اندیشه بیداری اسلامی»

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد