Share/Save/Bookmark

کد مطلب :70946
تاریخ انتشار : شنبه 18 حوت 1397 ساعت : 10:16:03

تحقیر «زن» در تبلیغات جنسی؛ استفاده ابزاری از زن!

انسان اشرف مخلوقات است، تمام دنیا در اختیار او است، اما این واقعیت، در جهان غرب تغییر کرده است. زنان، بزرگترین قربانیان این تغییر و تحول شیطانی هستند، زنان، در آن کشورها، تبدیل به وسیله‌ای شده‌اند که کمپانی‌ها، ثروتمندان و... برای رسیدن به اهداف شومشان از آنها، استفاده می‌کنند؛ از جمله اهداف شومِ کشورهای غربی، تبلیغ کالاها توسط زنان آرایش کرده است. متاسفانه این فرهنگ غلط، به داخل کشور ما نیز، نفوذ کرده و صدا و سیما، برای تبلیغ برخی از کالاها، از زنان و زیبایی آنان استفاده می‌کند، این گونه تبلیغات، با مقام و منزلت زن، در تضاد می‌باشد.


جایگاه زنان از منظر دین مبین اسلام
زن، در دین مبین اسلام، از جایگاه خاصی برخوردار است، در کرامت و بزرگی و ارزش نهادنِ به زنان، تعابیر بسیار عجیبی به کار رفته است، تا جایی که نشانه انسان کریم را، در کرامت و عزت بخشیدن، به زنان معرفی کرده‌اند. رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم) در حدیثی می‌فرماید:
«بهترین شما، بهترین شما با خانواده است و من بهترین شما، با خانواده هستم. جز کریمان زنان را تکریم نکنند و جز انسان‌های پست، زنان را تحقیر ننمایند.» [1]

در جای دیگری، تکریم به زنان و محبت و احترام به آنها، از صفات پیامبران شمرده شده است، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم) می‌فرماید:
«ما خاندان، به هفت خصلت اختصاص یافتیم که پیشینیان آن را نداشتند و پس از ما نیز، نخواهند داشت. خوش منظری، رساگویی، گشاده رویی، شجاعت، بردباری، دانش، علاقه‌مندی به زنان.» [2]

در حدیث دیگری، زنان را به گل تشبیه کرده‌اند که باید با او با ظرافت رفتار کرد و کارهای ظریف را به او واگذار نمود و از واگذاری کارهایی که با روح لطیف، و جسم ظریف، و جایگاه شریف او، در تضاد است پرهیز نمود. امام علی (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«كارى كه در توان زن نيست به او نسپار؛ زيرا او چون گُلى است (ظريف و آسيب پذير) نه قهرمان و كار فرما.» [3]

بهشت که بهترین وعده الهی، برای پرهیزکاران است، زیر پای زنانی است که به مقام مادری رسیده و تربیت فرزند را بر عهده دارند و این نشان از جایگاه والای آنها می‌باشد، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم) می‌فرماید:
«زیربنای بهشت، گام‌های مادران است.» [4]


استفاده ابزاری از زنان، بر خلاف قرآن کریم است
با توجه به این همه تعابیرِ زیبا و تکان دهنده، متاسفانه جامعه غرب، امروزه زنان را، تبدیل به وسیله‌ای برای تبلیغ کالاها، حمل مواد مخدر، کالاهای قاچاق، شهوت رانی و تجاوز جنسی و... کرده است که این فرهنگ غلط، در برخی از عرصه‌ها، به جامعه اسلامی ما نیز نفوذ کرده است و بسیاری از کالاها توسط زنان تبلیغ می‌شود که برخی از آن تبلیغات، به صورت تیزرهای تبلیغی و به صورت زنده از صدا و سیما پخش می‌شوند. برخی دیگر به صورت تصویر برداری از زنان و چسباندن آن در کنار تبلیغ یا کالای مورد نظر و... است.

زیبایی زن، گنج با ارزشی است که باید در اختیار شوهر و محارمش قرار بگیرد، اما متاسفانه امروزه، این گنج با ارزش که بخشی از سرمایه زن را تشکیل می‌دهد، با قیمت کم و شاید رایگان، در اختیار شرکت‌ها، صنایع و... برای تبلیغ کالاهایشان قرار گرفته است، در حالی که این زیبایی به حکم صریح قرآن کریم، باید در پشت پرده حجاب و عفاف واقع شود، تا قدر و منزلت زن‌ها، محفوظ بماند. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:
«يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً [احزاب/59] اى پيامبر، به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب‌ها [روسرى‏هاى بلند] خود را بر خويش فرو افكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند، بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده، توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است.»

رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله وسلم) نیز در حدیثی زیبایی زن را، فقط مخصوص شوهر دانسته است، نه برای تبلیغ کالا و می‌فرماید:
«مى‏‌خواهيد بهترين زنان را معرفى كنم؟ گفتند آرى يا رسول اللَّه. فرمود: بهترين زنان آنست كه... برای شوهرش زيبائیهاى خود را اظهار كند و نسبت به ديگران (از مردان) مستور و خوددار باشد. (برای شوهرش آرايش و خودنمايی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند)» [5]


عاقبت استفاده ابزاری از زنان
عاقبت استفاده ابزاری از زنان، علاوه بر کاهش جایگاه اجتماعی آنان، از بین رفتن حجاب را نیز، به همراه دارد، چون در تبلیغات حاضر، چادر، جایگاهش را از دست داده است، و زنان مانتویی، به تبلیغ کالا روی آورده‌اند، در گام بعدی روسری‌ها، نیز عقب‌تر کشیده می‌شود، به مرور زمان، مانتوها نیز کوتاهتر می‌شوند و... خلاصه، کار به جایی می‌رسد که زن ایرانی، در تبلیغات همانند زن غربی می‌شود که بدون هیچگونه حجابی، زمینه پوسترها، تیزرها و... می‌گردد که صرف نمایش دادن ناموس به دیگران، مورد نهی و نکوهش است،. امام علی (علیه‌السلام) خطاب به اهل عراق می‌فرماید:
«ای مردم عراق؛ خبر يافتم كه زنان شما در راه‌ها پهلو به پهلوی مردان میزنند آيا شرم نمیكنيد؟ آيا شما (مردان) حيا نمى‏‌كنيد و غيرت نمى‌‏ورزيد، زنانتان به بازارها رفته و مزاحم بيماردلان میگردند.» [6]

از این آسیب‌ها گذشته، آسیب مهم‌تر این است که این گونه پوشش‌ها، آرایش‌ها، فضای زندگی و... تبدل به الگو می‌شوند و زنان جامعه، در صدد آرایش یا پوششی، همانند زن مبلغ کالا هستند و یا در صدد تبدیل آشپزخانه خود، اتاق خواب بچه، و... همانند آنچه در تبلیغات می‌بینند، می‌شوند؛ چرا که  تبلیغات، بستری مناسب و مؤثر برای ترویج یک نوع سبک زندگی خاص، به شمار می‌رود. زیرا این ابزار بصری، به راحتی می‌توانند سبکی از رفتار، تفکر، روابط انسانی، تغذیه و پوشش را، در سطح جامعه رواج دهند.


نتیجه
با توجه به مطالبی که ذکر شد، مقام و منزلت زن و رویکرد توهین آمیز جامعه غرب و غرب زدگان جامعه ما به آنها، به خوبی روشن گردید، امید است تمام زنانی که به نحوی مورد تبلیغ قرار گرفته‌اند و کالای کم ارزش و حتی با ارزش، توسط آنان تبلیغ می‌شود، قدر و منزلت خود را درک کنند و از این مسیر اشتباه برگردند و مردانی که حاضر می‌شوند زنان‌شان در مقابل میلیون‌ها نفر، ظاهر شده و کالایی را تبلیغ نماید و یا تصویر او بر روی کالا یا روی تابلوهای داخل خیابان‌ها جاده‌ها، نصب شود، با غیرتی بیشتر، ناموس خود را دریابند و در مقابل پولی ناچیز آنان را، نفروشند و حکومت نیز، در مقابل این گونه رویکردها، حساس باشد و کارهایی که با عزت و کرامت زن، در تضاد است را، جلوگیری کند.


پی نوشت‌ها:
[1]. «خیرُکم خیرُکم لأهله، و أنا خیرُکم لأهلی. ما أکرم النساءَ إلاّ کریمٌ، و لا أهانهنّ إلا لئیمٌ.» مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 68، ص 387.

[2]. «اُعطینا أهلَ البیت سبعةٌ لم یُعطَهُنّ أحدٌ قبلنا، و لا یُعطاها أحدٌ بعدنا: الصباحةَ، و الفصاحةَ و السماحةَ، و الشجاعةَ، و الحلمَ، و العلمَ، و المحبّةَ من النساء» همان، ج 26، ص 265.

[3]. «وَ لا تُمَلِّكِ المَرأَةَ أَمرَها ما جاوَزَ نَفسَها فَإِنَّ المَرأَةَ رَيحانَةٌ و َلَيسَت بِقَهرَمانَةٍ...» همان، ج 74، ص 235.

[4]. «الجنة بناؤها اقدام الامهات.» ابوالقاسم، نهج الفصاحه، چاپ چهارم، انتشارت دنیای دانش، تهران، 1382ش، ص 434.

[5]. «أَ لَا أُخْبِرُكُمْ بِخَيْرِ نِسَائِكُمْ قَالُوا بَلَى قَالَ إِنَّ خَيْرَ نِسَائِكُمُ ... الْمُتَبَرِّجَةُ مَعَ زَوْجِهَا الْحَصَانُ عَنْ غَيْرِهِ» طبرسی، شیخ حسن، مکارم اخلاق، چاپ چهارم، انتشارات شریف رضی، قم، 1370ش، ص 200.

[6]. «يَا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُدَافِعْنَ الرِّجَالَ فِي الطَّرِيقِ أَ مَا تَسْتَحْيُون‏ أَمَا تَسْتَحْيُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاءَكُمْ يَخْرُجْنَ إِلَى الْأَسْوَاقِ وَ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوج‏» شيخ طبرسی، فضل بن حسن حفيد، مشكاة الأنوار في غرر الأخبار، چاپ دوم، انتشارات حیدریه، نجف، 1385ق، ص 238.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد