Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71048
تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 حوت 1397 ساعت : 19:57:08

حاتم بخشی رئیس جمهور غنی به سادات!

درباره حاتم بخشی اشرف غنی از دیروز تا کنون سخن‌ها و تحلیل و تفسیرهای عاطفی و احساسی فراوانی در فضای مجازی و سایتهای معروف و گمنام توجه را جلب و معطوف می کند.

از مجموع نوشته ها بر می‌آید که اکثر ارباب قلم  وعده غنی را جدی گرفته اند و آینده امر را در هاله‌ای از ابهام و نوعی کلاه‌گذاری  تلقی نموده‌اند و با این برداشت و نوعی تلقی، مطالب نوشته اند که اکثرا احساساتی و عاطفی و ترس از ایجاد فاصله میان مردم هزاره و سادات می باشد!

◄ به نظر حقیر این امر باعث انسجام و وحدت می‌شود نه  فاصله و دوری زیرا :
1- سادات محترم همیشه شاکی بوده اند که حق سیاسی- اجتماعی مارا برادران هزاره از ما سلب و غصب کرده اند و می کنند وقتی حق شان مشخص شد زمینه شکایت سلب حق از اساس منتفی شود.

2-  درج نام سادات در تذکره نمی تواند علت ایجاد دوری بین سادات و قوم هزاره شود؛ چون رابطه میان سید و هزاره همان رابطه پیر و مریدی است که ریشه بسیار عمیق دینی دارد، برای یک آدم دین‌دار مهم رابطه دینی است نه تذکره و...

3- آنچه که در این حاتم بخشی ـ  البته اگر عملی شود ـ قابل تأمل و تا حدی سوال برانگیز می‌باشد این است که آیا درج نام سید در تذکره و کارهای مانند آن از صلاحیت جناب ریس جمهور است یا از صلاحیت قوه مقننه ؟!

اگر از اختیارات وی باشد مشکل حل است و اگر از صلاحیت قوه مقننه باشد ـ که ظاهرا است ـ این امر نمی‌تواند امری خوش‌آیند و مبارکی باشد؛ چون وقتی تبدیل به قانون نشود ریس جمهور بعدی می‌تواند به راحتی و بر اساس قانون آن را ابطال کند.

4- به نظر می رسد نخبه‌های سادات  و کسانی که با قوانین کشور آشنا هستند قبل از ایجاد هیجان و شور و شعف در میان سیدها نگاه به وجهه قانونی این کار بیاندازند.
البته امروز در آن خراب آباد همه چیز بوسیله قدرت عملی و شدنی است و اما و اما....

5- در برخی نوشته اشاره شده است که این کار جناب ریس جمهور در راستای کمپین تبلیغات زود هنگام است؟! این برداشت چندان دور از واقعیت نسیت.
منتهی ایشان و هرکدام از کاندید های محترم باید متوجه باشند که حکم ریاست جمهوری کشورمان در اختیار قدرتهای دیگر است و تلاشهایی که می شود ظاهرا مثمر ثمر نیست.

اگر جناب اشرف غنی به امید جلب توجه و رضایت اقوام و طوایف دست به چنین اقدامی زده و می زند به باور حقیر بی فایده است به جای این سنخ کارها خوب است در جلب رضایت کسانکه همه کاره اند بکوشد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد