Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71066
تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 حوت 1397 ساعت : 18:13:11

واکنش اتمر به درگیری‌ها در بلخ؛ تصمیم حکومت سیاسی و انتخاباتی است

حنیف اتمر، رهبر تیم صلح و اعتدال، حکومت را مسئول وضعیت مزارشریف می‌داند و تصمیم حکومت مبنی بر تغییر فرمانده پولیس این ولایت را عملی «سیاسی و انتخاباتی» عنوان می‌کند.

اتمر تصریح کرد درحالیکه ما در جنگ با دشمن قرار داریم عاقلانه نیست که سلاح و مهمات بی جهت به کار گرفته شود و برادران را در برابر هم قرار دهد.

او گفت: یکبار دیگر تصریح می کنم که تمام طرفهای درگیر خویشتنداری کنند و قوه های مسلح از شهر خارج شوند و امنیت درشهر بر گردد.

اتمر همجنان تاکید کرد که امروز ما با حقیقت تلخی رو برو شدیم که برادر با برادر جنگ می کنند درحالیکه موضوع تبدیلی ها اگر قانونی باشد با تفاهم حل می شود.

 او از مردم بلخ خواست که جلو خونریزی در شهر خود را بگیرند و درعین حال نگذارند که زورگویی ها بر سرنوشت شان حاکم شود.

اتمر همچنان تصریح کرد: ما از امنیت مردم بلخ نگرانی داریم و همچنین اقدام غیر مسوولانه ی که قوای امنیتی را به جان هم انداخته است زیرا  ممکن است فرصتی را به دست دشمن بدهد و ولسوالی اطراف بیشتر نا امن شود.

آقای اتمر اقدام رییس جمهور مبنی بر تبدیل قمندانی امنیه را یک عمل سیاسی انتخاباتی خوانده و تاکید کرد که این کار به هیچ وجه رنگ قومی ندارد و مردم این عمل ضد صلح را تقبیح می کنند.

به باور اتمر این اقدام غیر مسولانه درحالی صورت می گیرد که بعد از 18 سال جنگ با گروه طالبان مردم افغانستان صلح می خواستند تا به جنگ چندین ساله خاتمه داده شود.

رهبر تیم صلح و اعتدال خاطرنشان کرد که تیم صلح و اعتدال از دیروز می خواست در گفتگو با حکومت راه حلی برای این مشکل پیدا کند اما حاضر نشدند، بنا بر این مردم قبول ندارند که با این سبک سری با ملت برخورد شود.

او از جامعه بین المللی نیز خواست که از تمام تلاشهای دپلماتی خود کار بگیرند و حکومت را بر اشتباه شان متوجه بسازند.

او در پایان تاکید کرد که تمام گزینه های قانونی را روی میز داریم و رویش کار خواهیم کرد اما پیش از وقت است که بگوییم از کدام گزینه کار می گیریم، اما باید گفت که در برابر زورگویی ها سکوت نخواهیم کرد و خارج از چوکات قانون هم عمل نخواهیم کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد