Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71158
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 حوت 1397 ساعت : 14:03:29

دست‌آوردهای سفارت افغانستان در تهران برای حل مشکلات مهاجرین؛ خبر خوش تمدید ویزا، حل مشکلات بانکی و دریافت سیم‌ کارت

قونسل سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، از تمدید ویزای اقامتی 450 هزار خانوار، آغاز روند خروج و مراجعت مهاجران بدون ابطال مدارک اقامتی به کشور، حذف گواهی تجرد از دختران مهاجر و برنامه تثبیت هویت مهاجرین غیرمجاز، به عنوان دست‌آوردهای این سفارت یاد کرد. میر انور غفاری، در عین حال خبرهای خوشی در مورد صدور دفترچه‌های اقامتی در ولایت‌های مختلف ایران و دریافت خدمات بانکی و سیم کارت خبر داد.
 
قونسل سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در گفت‌وگو با آوا، مهم‌ترین دست‌آوردهای این سفارت به رهبری دکتر نصیراحمد نور برای حل مشکلات مهاجرین و برنامه‌ها و تفاهم‌های در دست اقدام سفارت را مطرح کرد.
 

تمدید ویزای اقامتی 450 هزار خانوار
آقای غفاری تمدید ویزای اقامتی 450 هزار خانواده مهاجر را به عنوان یکی از دست‌آوردهای سفارت افغانستان در تهران می‌خواند.
وی می‌گوید: "سفارت افغانستان بعد از تلاش‌های پی‌هم موفق به دریافت موافقت کشور میزبان(ایران) مبنی بر تمدید  روادید 450 هزار خانوار از اتباع افغانستان که مدارک اقامتی ایشان از سال 1395 بدین‌سو تمدید نگردیده بود، گردید".
به گفته این دیپلمات ارشد سفارت افغانستان، قرار پلان عملیاتی این پروسه، در ابتدا اعتبار بالاتر از 80 هزار جلد پاسپورت‌های ذکر شده از سوی گروه‌های سیار این سفارت در شهر‌های مختلف ایران تمدید شد و پس از آن، اداره  گذرنامه کشور میزبان، مدارک اقامتی این گروه را به مدت یک‌سال تمدید نمود.
وی خاطرنشان کرد که فراتر از آن، همچنان برای دارندگان پاسپورت خانوار در ایران، اجازه رفت و برگشت به افغانستان داده شد.
 

آغاز روند خروج و مراجعت مهاجران دارای کارت آمایش و پاسپورت خانوار بدون ابطال مدارک اقامتی
قونسل سفارت کشور در تهران در ادامه، در مورد دومین دست‌آورد بزرگ این سفارت گفت: "از اثر تلاش‌های پی‌هم سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم تهران، بالاخره به تاریخ  19 سنبله 1397، زمینه سفر دارندگان کارت‌های آمایش و پاسپورت‌های طرح خانواری به افغانستان و بازگشت به ایران، بدون ابطال مدارک شناسایی شان فراهم شد".
به گفته وی، به این ترتیب، زمینه دیدار از وطن برای مهاجرین فراهم شده و کسانی که چند دهه کشور خود را ندیده بودند و نسل‌های دوم و سوم مهاجرین، می‌توانند با مکانیزمی که ایجاد شده، با در دست داشتن دفترچه اقامت از طرف جمهوری اسلامی ایران و سند مسافرتی از طرف نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان، به کشور بروند و بر اساس زمانی که در دفترچه اقامت ذکر شده، در آن‌جا بمانند و قبل از پایان مهلت، به ایران بازگردند.
آقای غفاری خاطرنشان کرد: هم‌چنان دارندگان کارت آمایش که پاسپورت سفید داشته باشند، می‌توانند به آسانی از طریق دفاتر کفالت ثبت‌نام نموده، بدون ابطال کارت، ویزای خروج و مراجعت در همان پاسپورت‌های سفید دریافت و به کشور رفت و آمد نمایند.
 

حذف گواهی تجرد از دختران مهاجر، در زمان تمدید مدارک اقامتی
به گفته این دیپلمات ارشد سفارت افغانستان، اداره پاسپورت کشور میزبان قبلا هر دختر مهاجر افغانستان را ملزم به دریافت گواهی تجرد برای تمدید اقامت ایشان می‌نمود و این مسأله باعث می‌شد تا از یک‌سو متقاضی مبالغ هنگفتی را برای حصول گواهی تجرد خط و تمدید اقامت خویش بپردازد و از سوی دیگر، باعث ازدحام شدید در نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان می‌گردید.
وی خاطرنشان کرد، سفارت تلاش نمود تا این پیش‌شرط را از تمدید اقامت دختران مهاجر که با پدر و مادر ایشان زندگی می‌نمودند، برداشته شود.
 

کسب موافقت ایران برای حذف وثیقه نقدی ویزا از سوی نمایندگی‌های این کشور در افغانستان
آقای غفاری در ادامه، کسب موافقت ایران برای حذف وثیقه نقدی ویزای ایران در داخل افغانستان را از دیگر دست‌آوردهای سفارت کشور در تهران عنوان کرد.
وی گفت: "این سفارت تلاش نمود تا مقامات محترم جمهوری اسلامی ایران تضمين نقدي صدور ويزای ايران توسط نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی این کشور در افغانستان را در ازای صدور هر ویزا مبلغ 300 یورو تضمین اخذ می‌گردید، حذف نماید، زیرا این کار سبب می‌شد تعداد بزرگی از متقاضیان  ویزای ایران، راه‌های غیر قانونی را برای رسیدن به ایران در پیش گیرند و بازار قاچاقبران انسان را گرم نگه دارند؛ خوشبختانه مقامات محترم جمهوری اسلامی ایران لطف نموده، این وثیقه را حذف نمودند".
 

برنامه تثبیت هویت مهاجرین غیرمجاز
قونسل سفارت افغانستان در تهران در بخش دیگر سخنان خود پیرامون دست‌آوردهای این سفارت به تلاش‌ها برای قانون‌مند ساختن حضور مهاجرین غیرمجاز در ایران اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد، نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان در ایران تصمیم دارد تا بعد از هماهنگی‌های لازم با ادارات ذی‌ربط کشور میزبان، نسبت به تثبیت هویت آن دسته از خانوارهای افغانستان که تا مورخ 1/7/1396 در خاک جمهوری اسلامی ایران، ساکن بوده و از سوی اداره اتباع خارجی وزارت داخله ایران سرشماری شده‌اند، اقدامات لازم و موثر را انجام دهد.
به گفته آقای غفاری، قرار است سفارت افغانستان در تهران به اساس یک پلان عملیاتی جامع، به زودی و بعد از هماهنگی با ادارات ذی‌ربط در جمهوری اسلامی ایران، این دسته از مهاجرین را در ولایت‌هایی که سکونت دارند، توسط تیم‌های سیار تثبیت هویت نماید.
 

تفاهم‌های تازه؛ صدور دفترچه‌های اقامتی در ولایات، تمدید ویزا و حل مشکلات بانکی و سیم کارت
این دیپلمات ارشد سفارت کشور در تهران در بخش پایانی مصاحبه خود، به برنامه‌های در دست اجرا و هماهنگی این سفارت با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، در ملاقات‌های دکتر نصیراحمد نور، سفیر کشور با اداره گذرنامه ایران اشاره کرد.
 

این تفاهم‌های تازه به شرح زیر است:
ـ صدور دفترچه‌های اقامتی در کلیه ولایت‌های ایران. قبلا این اسناد فقط در تهران صادر می‌شد، اما بعد از سال نو، این روند در ولایت‌های دیگر که مهاجرین سکونت دارند، آغاز خواهد شد و تمام کسانی که دفترچه‌های اقامتی را از دفاتر گذرنامه دریافت می‌نمایند، باید قبل از سفر، سند مسافرتی را از سفارت و یا قونسل‌گری‌ها افغانستان مقیم مشهد و زاهدان دریافت نموده، بعدا عازم افغانستان شوند تا هنگام سفر دچار مشکل نشوند؛

ـ کسانی که با ویزای یک ماهه وارد جمهوری اسلامی ایران می‌شوند، بعد از این می‌توانند الی سه ماه ویزای خویش را از طریق دفاتر گذرنامه تمدید نمایند.

ـ دارندگان پاسپورت‌های خانوار که مدت اقامت‌شان منتهی شده است، هیچ‌گاه در زمره مهاجرین غیرمجاز حساب نشده و تمام اجراآت‌شان به طور عادی انجام می‌شود.

ـ دارندگان کارت آمایش که دفترچه اقامتی دارند، برای ایشان یک شماره فراگیر صادر می‌شود که با همان شماره می‌توانند، حساب بانکی داشته و سیم کارت بگیرند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
فضل.الرحمن
دوشنبه 31 سرطان 1398
سلام وصبح بخير دارم خدمت شما سفیر صاحب محترم ودوستان وهمکاران خوب تان تقرر جناب عالی را من حیث سفیر کشور تبریک میگویم از دانشجویان دانشگاه جامعه المصطفی واحد گرگان هستیم جناب سفیر صاحب محترم دانشجویان این دانشگاه که آمارشان زیادهم هستند که همراه خانواده‌ها تقریبا به 1000 نفر میرسد از تخفیفات دانشجوی چرا مستفید نمیشوند؟؟؟ از قبیل پاسپورت و.... ایا مایان ازین ملت افغان ودانشجو نیستیم لطفا توجه جدی در زمینه نمایید والسلام
اسداله گنجعلی
جمعه 17 جوزا 1398
باسلام مادرم مریض هست هر روز دکتر باد ببرم از پاکدشت تا تهران خیلی هزینه ٱور هست رفت اومد ولی ماشین خودم دارم نمیتوانم ازش ستفاده کنم چون گواهینامه ندارم پاسپورتم خانوار هست خاهیشٲ یک همکاری؟کنین
اسداله گنجعلی
جمعه 17 جوزا 1398
باسلام دوستان مشکیل گواهینامه دارم خیلی نیاز دارم ولی مدارک بنده پاسپورت خانوارهست راه حل چیست
اسداله گنجعلی
جمعه 17 جوزا 1398
باسلام محترم بنده در ایران هستم افغانی هستم دارای پاسپورت خانوار هستم فعالیت در ساخت و ساز ساختمای فلزی مهندس تجربی هستم شرایط کارم طوری هست که با وسایل شخصی باید خودم طردود کنم متٱ سفانه گواهینامه ندارم دارای پاسپورت خانوار هستم از شما تقاضا دارم اگر امکانش هست همکاری لازم را با بنده داشته باشن اسدالله گنجعلی فرزند خیر محمد هستم دارای دو فرزند نکاخط هم دارم دارای پاسپورت خانوار 20سال هست ایران زندگی میکنم متٱسفانه بر خورد معمور های ایران به علت نداشتن گواهینامه طوری شده که بشرفت کار بنده را مخطل کرده از شما این خاهیش را دارم شماره تماس بنده 00989192565137
عبدالباری
چهار شنبه 29 حوت 1397
قابل ذکر اینکه تمام موارد فوق قبلا با وزیر مهاجرین افغانستان گفتگو و طرح شده بود و سفارت هیچ نقشی در اجرایی کردن این قضیه ندارد، سفارت حتی نمیتواند کارهای روزمره خود را در سفارت ساماندهی کند، کارکنان و مدیران ارشد سفارت بهتر است خجالت بکشد و فکری کند که این همه هموطنان ما در تهران تحقیر نشود.
فاطمه سادات حسینی
چهار شنبه 29 حوت 1397
یکی از شرایط دادن پاسپورت جدید یا همان الکترونیکی این است که در اصل تذکره شما یا تابعین افغانستانی شما در کابل محرز شود و برای افغانستان ثابت شود شما شهروند افغانستان بوده و هستید، زیرا خیلی از کشورهای دیگر به نام افغانستان در ایران پاسپورت گرفته اند. لذا تثبیت هویت هم یکی از دلایل گرفتن پاسپورت برقی است.
عبدالقادر اکرمی
سه شنبه 28 حوت 1397
سلام با تشکر از تسهیلات سفارت کبرایی آفغانستان.درتهران.
به نظر من یکی از مشکلات عمده توضیع تذکره وپاسپورت است،من چندین سال است پاسپورت دارم،
چرا با همان پاسپورت ،پاسپورت جدید نمیدهید،؟مگر پاسپورت قدیم مال کشور آفغانستان.نیست.