Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71347
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 حمل 1398 ساعت : 09:45:48

سفارت افغانستان در تهران موضوع تجاوز و خودکشی یک نوجوان مهاجر را پی‌گیری می‌کند

سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با بیان این‌که از جریان فاجعه تجاوز و حلق‌آویز شدن یک نوجوان مهاجر در شهرستان کاشان ایران مطلع شده، با بیان تسلیت و هم‌دردی با خانواده قربانی، انتقاد از عدم اطلاع در زودترین زمان پس از این رویداد به این سفارت و همچنین تأکید بر این که جرم یک عمل فردی است، از سفر یک هیأت به کاشان و پی‌گیری این رویداد خبر داده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در حادثه‌ای که یک ماه پیش به تاریخ 11 حوت 1397 در شهرستان کاشان روی داده، بنا به گفته خانواده رضایی، حامد رضایی، فرزند نوجوان این خانواده، پس از تجاوز به او، از فرط خجالت و ناراحتی، اقدام به خودکشی کرده و جان باخته است.
 
احمد هارون نجم‌پور، سرپرست سفارت کشورمان در تهران گفت که به دنبال اطلاع از این رویداد دلخراش، با پدر نوجوان قربانی صحبت کرده و در چند روز آینده برای دلجویی و فاتحه‌خوانی، به خانه این خانواده مهاجر خواهد رفت.
 
وی خاطرنشان کرد که سفارت افغانستان این موضوع را پي‌گيري نموده و اجراآت لازم را انجام خواهد داد.
 
به گفته آقای نجم‌پور، قرار است یک هيأت سفارت افغانستان نیز برای غم‌شريكي و دل‌جويي و بررسي موضوع از نزديك، به كاشان سفر كند و با مسئولان زيربط، موضوع را طرح نماید تا پي‌گيري قضايي به عمل آيد.
 
از سوی دیگر، سید ابراهیم حجازی، اتشه امور مهاجرین سفارت کشورمان در تهران می گوید: "سفارت افغانستان از فاجعه هولناک تجاوز و حلق‌آویز کردن حامد رضایی، نوجوان مهاجر در شهرستان کاشان، به نقل از اعضای خانواده او، مطلع شده است".
 
به گفته وی، قطعا در صورت وقوع چنین حوادث دلخراشی، هر انسان روشن ضمیری فارغ از هر نژاد و ملتی، متأثر و رنجور گردیده، احساساتش جریحه‌دار می‌شود و تبعا روحیه عمومی جامعه نیز جریحه‌دار شده، امنیت عمومی را تنزل می‌بخشد.
 
آقای حجازی خاطرنشان کرد که سفارت افغانستان با اظهار تسلیت به خانواده قربانی، اذعان می‌دارد که شایسته بود این سفارت در روزهای نخست وقوع این رخ داد، در جریان موضوع قرار داده می‌شد.
 
با این وجود، وی تأکید می‌کند که این قضیه به شکل جدی از سوی مقامات مسئول مورد پی‌گیری قرار خواهد گرفت و به زودی مسئولین این سفارت جهت بررسی و رسیدگی به این قضیه، دیداری با خانواده قربانی خواهد داشت و از مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران خواهد خواست تا مجرم یا مجرمان را در اسرع زمان ممکن به کیفر اعمال‌شان برسانند.
 
اتشه امورمهاجرین سفارت افغانستان در تهران در پایان تذکر داد که "جرم یک عمل شخصی است و قابلیت تعمیم به دیگران را ندارد".
 
وی به خانواده‌ها نیز توصیه کرد تا فرزندان‌شان را از تماشای فیلم‌ها و برنامه‌هایی که با سن کودکان سنخیتی ندارد، بر حذر دارند تا از وقوع حوادث ناگوار دور بمانند‌.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
یونس قزاق
يکشنبه 15 ثور 1398
به طبع من هم از شنیدن این خبر شوکه شدم و غمگینم و متاسفم ، در سال 97 شاهد چندین مورد تجاوز بودیم که به شدت رسانه ای شد که به سرعت مجرم دستگیر شد اما در این مورد که یک فرزند افغان قربانی تجاوز شده اقدام امیدوار کننده ای صورت نگرفته و بدتر از همه ی اینها اینه که بسیاری از ما نسبت به این مسئله بی تفاوت هستیم و مسئولیت خودمون رو در قبال اجتماع درک نمی کنیم .
احمد
يکشنبه 18 حمل 1398
من بعنوان یک کرد مهاجر این عمل خباثت آمیز را محکوم میکنم آوارگی در کشورهای غریب این بلایا را دارد برادران افغان و کرد همواره تحت ظلم و ستم هستند و نگاه نژادپرستانه باعث این فجایع میشود اگر شیاطین در شهرهای خودمان شیطنت نکنند و برادرکشی نباشد چرا باید مهاجرت شود که ستایش و حامدها قربانی شوند لعنت بر طالبها و دموکرات ها ک ملت های مسلمان را گرفتار کرده اند به عنوان یک مسلمان همدردی میکنم و غفران الهی برای جوان مظلوم و صبر برای خانواده اش خواستارم احمد اهل دهوک کردستان عراق
Ebiii
شنبه 17 حمل 1398
این‌اتفاق، دلخراشه؛ و به خانواده پسر تسلیت میگم.
تشخیص تجاوز ، در ساعات اولیه کار راحتی بوده هست،
اما دوتا نکته مبهم هست؛
۱. چرا فقط اون‌پسر رو بردند؟و چرا وقتی‌ اون‌پسر با زور برده شد، بقیه دوستانش که سواد استفاده از تلفن‌رو داشتند با پلیس تماس نگرفتند و یا خانواده او رو مطلع نساختند؟
۲. چرا خبری از گزارش پزشکی قانونی،نیست. چرا پزشکی‌قانونی مطلبی دال بر تایید تجاوز منتشر نکرده.‌
احمدرضا خراسانی
جمعه 16 حمل 1398
من به عنوان یک ایرانی جگرم آتیش گرفته برا حامد ،از نیروی انتظامی خواهش میکنم پیگیری مجدانه به عمل بیاره وباعث وبانی این حادثه تاسف بار را دستگیر وبدست قانون سپارد،بمیرم برا مادر حامد،من را در غم خود شریک بدانید خانواده محترم وداغدار رضایی
ALI
چهار شنبه 14 حمل 1398
واقعا برای کسایی که همچنین کارایی میکنن متاسفم وزارت افغانستان هم کار خیلی خوبی میکنه که این قضه رو دنبال میکنه. چرا این کارادو میکنید اون فقط یک بچه 12.13 ساله بود واقعا شرم اوره که ایرانیا همچین کارایی میکنن حتی اگه یه صلوات هم بفرستید برای شادی روح حامد رضایی خیلی خوبه.روحت شاد در ارامش بخواب حامد.
ALI
چهار شنبه 14 حمل 1398
واقعا کار خیلی خوبی میکنید که قضیه رو دنبال میکنید واقعا چرا این کارارو میکنید مگه روانی هستید که این کارارو میکنید اون فقط 12.13 سالش بود خاک تو سره هر کسی که همچنین کاری میکنه.روحت شاد حامد.